10:29, 18 листопада 2019 р.
Надійне джерело
Прикарпатське болото Ширковець зберігає релікти льодовикового періоду
Болото Ширковець – гідрологічна пам'ятка загальнодержавного значення. Саме тут все ще зберігаються релікти рослинного світу льодовикового періоду. Дане місце є середовищем існування рідкісних, які перебувають під загрозою зникнення, видів тварин і рослин.
Розташоване в Долинському районі Івано-Франківської області, між селами Старий Мізунь і Новий Мізунь, у межах Вигодської улоговини.
Болото Ширковець у фактах:
- Болото Ширковець розташоване на території Мізунського лісництва. Воно перебуває під державною охороною.
- Природоохоронною територією болото стало 1975 року, відтоді довкола нього заборонено полювати й зривати рослини.
- Сьогодні Ширковець живлять дощові води, завдяки яким воно не пересихає.
- Хоча болото розташоване у невеликому видолинку, його висота над рівнем моря становить понад 500 метрів.
- Площа природоохоронної території 12 га.
Охороняється верхове болото, розташоване у видолинку на нижній терасі річки Мизунки, на висоті 500–550 м над р. м. Центральна частина болота оліготрофна, з пригніченою сосною та переважанням багно-сфагнових ценозів. На мезотрофній частині болота переважають осоково-сфагнові угруповання.
Читайте також: Найкрасивіші озера Карпат
Рослинність на болоті
Ширковець – це болото, пам’ятка національного значення. В урочищі мешкають рідкісні види тварин, птахів, а також рослин. Серед видів, що вимирають, – реліктові представники флори льодовикового періоду, яких ніде більше немає.
Із рідкісних видів рослин на болоті можна побачити росичку круглолисту – комахоїдну багаторічну рослину, над якою свого часу проводив досліди Чарльз Дарвін. Він годував її різними видами їжі, проте не всю рослина споживала. Особливо росичці до смаку припали сир, ковбаса та смажене м'ясо. Також на Ширковці росте журавлина дрібноплода, занесена до Червоної книги України. Втім, більшість поверхні болота покривають мохи й різні види осоки, а також лісові ягоди – чорниця і брусниця. Якщо пощастить, на болоті можна побачити рідкісних чорних лелек, які прилітають сюди гніздитися у березні – квітні.
Аналогів «Ширковцю» в Карпатах немає. Низькорослі сосни із зонтиковидною кроною створюють цікавий, незвичайний для Карпат мальовничий краєвид.
Цей клаптик первісної природи, якої не торкалася рука людини, обов'язково варто відвідати поціновувачам активного відпочинку й тим, хто любить відкривати для себе все нове й незвідане.
Читайте також: Озеро Бребенескул — «Синє око Карпат»
Щоб знайти болото Ширковець, потрібно дістатися спершу до села Новий Мізунь. Доїхати сюди можна автобусами з автовокзалу Долини. Від села до болота можна дійти пішки, маршрут краще розпитати у місцевих жителів – вони точно знають безпечний і короткий шлях. До відома: Ширковець є однією із зупинок Карпатського трамвайчика, тож побувати на цьому болоті можна й у рамках ширшої екскурсійної програми.
Природоохоронні ініціативи
Нещодавно розпочали роботу над реалізацією інвестиційного проєкту з європейським фінансуванням, у межах якого створять оглядові вежі та лісову школу.
Проєкт "Карпатські лісові школи – пілотне співробітництво для охорони природи та екологічної освіти" реалізовуватимуть на Долинщині за понад 600 тис. євро в межах Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства "Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020".
Проєкт передбачає облаштування інфраструктури з оглядовими вежами для туристів на заповіднику державного значення – болоті Ширковець – та створення Лісової школи на базі центру спадщини Вигодської вузькоколійки.
Читайте також: Легендарне озеро Несамовите
Читайте також: Озеро Марічейка: небесне око Карпат
Озеро Драгобратське (Івор) — гірська краса, оповита легендами
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Останні новини
09:00
Спецтема
Оголошення
20:06, 17 грудня
1
11:42, 13 грудня
8
live comments feed...