• Головна
  • Монастир Конгрегації кліриків Божественного проведіння в Городенці
00:17, 18 грудня 2019 р.
Надійне джерело

Монастир Конгрегації кліриків Божественного проведіння в Городенці

Монастир Конгрегації кліриків Божественного проведіння в Городенці

ГОРОДЕНКА. МОНАСТИР Конгрегації кліриків Божественного проведіння. (КОСТЕЛ Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії.) (1745-1769 р.р.)/(2012).

Івано-Франківська обл. Городенківський р-н.

22 серпня 1743року фундаційним актом Миколи Потоцького, в Городенці було засновано монастирську резиденцію Конгрегації кліриків Божественного проведіння. Будівельні роботи по спорудженню монастирського комплексу було розпочато в 1745 році і завершено в 1769 році.
Автором проекту храму та комплексу монастирських келій був архітектор Бернард Меретин, який співпрацював з визначним галицьким скульптором Іваном Георгійом (Іоан Георг) Пінзелем. Пінзель був автороміконостасу, амвону, головного та двох бокових вівтарів. В 1763 році храму змінили статус з монастирського на парафіяльний.

Читайте також: Український Афон. Хресто-Воздвиженський Манявський монастир (Манявський скит)

Костел освятили 2 липня 1769 року. Костел Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії та монастир театинців у Городенці – памятник архітектури національного значення. Споруда храму виконана в стилі пізнього бароко. Перед костелом знаходиться колона з статуєю Пречистої Діви Марії роботи Пінзеля. В 30-х роках. XIX століття на подвірї монастирябуло збудовано дзвіницю, а оборонні мури комплексу були розібрані та замінені красивою кованою огорожею. В 1866, та в 1905-1906 роках костел було реставровано.

Під час Першої світової війни комплекс монастирських споруд зазнав руйнувань, але в 1920 роках був відновлений. В часи комуністичної окупації в приміщенні монастирських споруд було розміщено професійно-технічне училище механізаторів. В середині храму все внутрішнє начиння було знищене. Вівтар роботи Пінзеля, майже всі вівтарні скульптури порізали на дрова. Пошкоджена статуя «Доброго Пастиря», що вціліла, зараз знаходиться в експозиції Національного музею народного мистецтва в Коломиї. В середині, обабіч центральної нави розташовані бокові нави відділені від великої центральної нави арками.
Монастир Конгрегації кліриків Божественного проведіння в Городенці, фото-1

Читайте також: Гошівські святині. Цариця Карпат. Гошівський Монастир Отців Василіян та жіночий монастир Різдва Богородиці

Над арками розміщені балкони з вигнутими назовні фігурними парапетами, по три з кожного боку. Над нартексом, на рівні другого ярусу, хори з фігурним парапетом. Аспида прямокутна в плані з заокругленими кутами. Архітектурне оформлення парапетів емпори обабіч пресбітерію дуже нагадує за виконанням парапети емпори собору Святого Юра в Львові. Це і не дивно, архітектором собору Святого Юра і храму монастирського комплексу в Городенці Бернард Меретин.

Монастирський комплекс розташований у східній частині комплексу. Сам храм являє собою тринавну базиліку. Центральна нава вища за бічні. Головний фасад має заокруглену форму з двома триярусними шатровими вежами. Над порталом входу знаходиться балкон. Фасад декоровано коринфським ордером. 

Читайте також: Дві церкви з Прикарпаття віднесені до світової спадщини ЮНЕСКО

В східній частині монастирського комплексу знаходиться П-подібний у плані корпус келій, що примикають до храму однією стороною.Зі сторони комплексу келій є окремий вхід в костел. Келії з півночі у два поверхи. Костел у верхній частині увінчаний стилізованими хрестоподібними гербами родини Потоцьких.

Реставраційні роботи костелуНепорочного Зачаття Пречистої Діви Маріїведуться з 1975 року. Відновлено нижню частину зовнішнього фасаду, який в 2012 році мав світло-рожевий колір.

Джерело templesua.jimdo.com

Читайте також: 10 чудотворних джерел Прикарпаття (Фото)

Найбільша святиня Граду Діви - Станіславова

Щороку сотні вірян здійснюють паломництво до урочища на Верховинщині (відео)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#прикарпаття. городенка #Монастир Конгрегації кліриків #монастир #що відвідати #що подивитися #архітектурні пам'ятки #туристичні принади #туристичні місця #відпочинок #туристичні маршрути #туристи #релігійні будівлі #цікаві місця
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
В цій рубриці підібрана добірка статей про пам'ятки архітектури та історії, визначні місця Прикарпаття, які варто відвідати франківчанам та гостям під час своїх подорожей нашим краєм.
Останні новини
Оголошення
live comments feed...