15:30, 29 липня 2019 р.
Черемош - священна ріка гуцулів та найекстремальніша річка України
Черемош – священна ріка гуцулів, що з’єднує їхній край зі всією Україною, а далі – зі світом. Адже його води впадають у Чорне море.
Свій початок Черемош бере від села Устеріки, де зливаються дві невеликі річки Білий Черемош і Чорний Черемош. Саме вони роблять Черемош таким могутнім і вируючим.
А витікають вони із-під гір Палениця, Коменова та Комен, що за своєю формою дійсно схожі на комини гуцульських печей. Назви цих гір ще не розгадані дослідниками.
ФОТО: "Українські Карпати"
На думку дослідників, на санскриті "Черемош" означає "галасливий", "бурхливий". Саме ці слова якнайкраще характеризують потік річки. Черемош – гірська річка з вируючим потоком, довжина якої становить 80 км. Цей потік розділяє Чернівецьку та Івано-Франківську області. Раніше це був кордон між Польщею і Молдовою, а потім Польщею і Румунією.
Річка є природною межею кількох гірських масивів Українських Карпат. У верхній течії вона відмежовує Чивчинські гори від Гринявських гір, у середній течії — Чорногору від Гринівських гір. Пониззя річки розташоване у Верховинсько-Путильському низькогір'ї, тут вона відмежовує Покутсько-Буковинські Карпати від Гринявських гір.
Крім того, в гірській частині на берегах Черемошу росте багато дерев. А там, де є ліс, люди збирають гриби, ягоди, серед яких можна часто зустріти суницю, ожину і малину. Не варто забувати також, що в цих місцях можна ловити і рибу.
ФОТО: "Всвіті"
Насправді води Білого Черемоша, якщо на них дивитися знизу вверх за течією, і справді здаються білими, з чим і пов’язують походження назви річки.
Чорний Черемош, протікаючи повз гори, розмиває їх і збагачується кальцієм. Тому його вода набуває темного кольору.
Чорний Черемош приймає багато притоків. Найбільші: Шибений, Дземброня, Бистрець, Ільця, Бережниця (ліві); Жаб'євська, Річка (праві). Витоки річок Шибений, Дземброня, Бистрець та Ільця, але всі ці притоки ліві, розташовані на схилах Чорногори, де сніг може лежати навіть до кінця червня, а влітку випадає багато дощів. Тому від гирла Дземброні річка Чорний Черемош сплавна (повноводна) усе літо.
Протікає Чорний Черемош мальовничою карпатською долиною із стрімкими схилами. Русло ріки загалом вузьке й звивисте, але у нижній течії трапляються тераси, і навіть невелика заплава. Живиться ріка, як і Білий Черемош, талими та дощовими водами.
Черемош примхливий і несподіваний, як карпатське літо. То спокійно тече собі, доєднуючи незліченні гірські притоки, то завертає крутими берегами, кам’яними порогами, глибокими плесами, дерев’яними мостами, то різко завертає своє зміїне тіло, повертаючись на 180 градусів.
Черемош різкий і мінливий, як саме життя. Часом там, де ще вчора було тихе, спокійне русло, сьогодні все занесено піском та галькою, а річка знайшла інший шлях.
Історія річки Черемош
Споконвіку гуцули вважали Землю, Огонь і Воду святими. Минали віки, змінювалися сотні поколінь, але давні гуцули свято берегли заповіти далеких предків і передавали їх своїм нащадкам. Відомо, що гуцули вірили в цілющу силу води і на свята освячували водні джерела, а більшість своїх пісень-співанок починали із заспіву-прославляння загадкового бога скотарства і достатку Сіда-Ріда і богині води Дани такими словами: «А я собі заспіваю, Сіда-Ріда й Дана».
Можливо, у давні часи велична назва – Ріка – була дана цій річці тому, що для гуцулів, які народжувались, жили й помирали в Карпатах, усі інші країни світу асоціювалися з Гуцульщиною, а всі ріки світу – просто із Рікою. Спочатку село Зелене мало назву Зелена Ріка, що походила від колишньої назви річки Чорний Черемош – Зелена Ріка. Село називали в минулому також і Підчорногора тому, що воно розміщене на східних схилах Чорногірського хребта.
Легенда річки Черемош
Легенди розповідають, що назва Чорний Черемош пішла від темних вод, що несе потік серед заліснених берегів. Білий Черемош – бо вода в ньому піниться і нуртує на камінні, аж біліє під Сонцем. Інші джерела стверджують, що назви сягають язичницьких часів, коли білий колір асоціювався зі світом Праві - світом Богів, усім позитивним, а чорний – зі світом Наві - світом духів Підземелля, в більшості небезпечним.
Етнографи подають нам матеріал, що за давньою народною традицією у гуцулів було прийнято, щоб усі північні притоки річок називати прикметником „чорний” (північ – ніч – чорний), а південні притоки – „білий” (південь – день – білий). А тому Чорний Черемош можна розтлумачити як - "північна притока бурхливо-шумливої ріки".
Рафтинг на Черемоші
Найекстремальніша річка України – Черемош. Для гуцулів ці води священні. Кажуть, ріка зберігає вірність лише їм, адже народжується на Гуцульщині, живе з ними і помирає, впадаючи у Прут.
Рафтинг в Карпатах на річці Чорний Черемош – це справжній досвід диких емоцій від сплаву бурними порогами цієї річки та є найкращим способом активно розважитись. Бажаний рівень екстриму та адреналіну в кожного різний, саме тому тут існують сплави різної довжини та складності. Одна з важливих деталей коли плануєте опанувати рафтинг в Карпатах, зверніть увагу на погоду. Під час дощів річка має більш високу воду з великими порогами, а під час менших дощів темп сплаву сповільнюється і може приносити різне задоволення. Важливо те, що для рафтингу на Чорному Черемоші поганої погоди не існує – це означає, що плавають рафтери ціле літо не залежно від погоди.
У гірській місцевості на річці існує дуже багато порогів. На деяких висота падіння становить до 1,6 м. Річка тече в глибокій, вузькій долині з крутими скельними схилами, має повороти і звуження русла, дрібні перекати з кам'янистим дном.
Сьогодні ж Черемош - популярний центр водного туризму. Сюди приїжджають любителі рафтингу. Як писалося вище, на Черемоші дуже багато порогів. Перші спроби рафтингу зародилися ще в позаминулому столітті. Тоді по Черемошу сплавляли цінний ліс.
Зараз же рафтингом тут займаються не тільки любителі, але і професіонали. Тут вчать основним правилам.
Загалом, на Черемоші є кілька рівнів складності сплавів.
- На першій ділянці, до впадання річки Дземброня, Черемош тече стрімко з безліччю перекатів. Відсутність великих порогів робить цю ділянку ідеальною для тренувального сплаву перед складними етапами.
- Друга ділянка - до населеного пункту Красник - практично нескінченна ланцюжок порогів різної складності.
- А вже від Красника до Верховини і далі річка Черемош тече по мальовничій, густо заселеній долині. Але навіть тут річка не втрачає свого гірського темпераменту. Через таку особливість тут щорічно проводиться навіть фестиваль з техніки водного туризму.
Черемош манить таємничою карпатською красою, прохолодою бистрих вод, рідкісною вродою прибережних лісів та просто духом гір, які то ховаються під течією, то виринають з вод, аби погріти гігінтські хребти своїх кам’яних тіл.
Читайте також: Перлини Прикарпаття
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Останні новини
Спецтема
Оголошення
11:06, 9 січня
1
11:42, 13 січня
8
12:42, 15 січня
1
14:58, 12 січня
10:48, 8 січня
28
live comments feed...