• Головна
  • Сировар із Чесників. Як у прикарпатському селі роблять сир не гірше за швейцарців (ФОТО)
08:30, 12 травня 2020 р.
Надійне джерело

Сировар із Чесників. Як у прикарпатському селі роблять сир не гірше за швейцарців (ФОТО)

Сировар із Чесників. Як у прикарпатському селі роблять сир не гірше за швейцарців (ФОТО)

А нині він дуже добре варить сир за голландсько-швейцарською технологією, запатентував торгову марку та помагає підзаробити односельцям.

Норбертова наука

Сім років тому в Чесниках створили кооператив, аби збирати у селян молоко. Керівником обрали Олега Журавінсь­кого. Згодом у селі організували й виробництво сметани та сиру, пише Репортер.

Спершу кооператив мав шість добро­вольців, нині їх 43. На перших порах щодня збирали до 50 літрів молока. Через рік, коли людей у кооперативі стало більше й молока теж, почали думати, що з ним робити далі. От, і виник­ла ідея, виробляти сири й закладати їх на витримку на літо, а восени, коли менше молока – продавати.

Олег Журавінський нині з посмішкою згадує, як пробували самі варити сир. Надивилися відео, начитались – і вперед.

«Перший раз зробили і ніби дуже доб­рий вийшов, – каже пан Олег. – А другий – ніякий! По-різному пробували, поки не дійшли до того, що потрібна допомога спеціалістів».

Знайшли грантову програму від ЄС, написали проєкт, виграли, і до Чесників приїхав волонтер-сировар із Голландії – Фейко Лантінг. Він два тижні жив у Журавінських, налагоджував роботу сироварні. Після нього був ще експерт із Швейцарії – Норберт Буррі.

Сировар із Чесників. Як у прикарпатському селі роблять сир не гірше за швейцарців (ФОТО), фото-1

За словами Журавінського, Фейко був більше теоретиком, а Норберт – практик. Він і навчив варити сир.

«Норберт був у нас, напевно, вже разів 25! – каже сировар. – От, знову мав приїхати наприкінці лютого, а тут карантин. Він приїздить, як товариш. Казав, що тягне в Україну, подобається йому тут. І далі вчить нас, підказує, показує щось нове».

Журавінський сміється, що спершу були мовні проблеми, бо ж він не знає німецької, а швейцарець – української. Та це не дуже заважало їм розуміти одне одного.

«Щось собі говоримо, руками махаємо, але він мене розуміє, а я його, – посміхається пан Олег. – Збоку то дуже смішно виглядало. Тепер Норберт знає кілька українських слів. Часом хвалить наш сир, часом ганить. Нема так, аби все було добре».

Одне, але добре

Сироварня розташована майже в центрі села. Колись ця будівля була закинутою, а нині все майже стерильне, цехи з обладнанням, камера дозрівання сиру. Добудовують і нове приміщення.

Все обладнання, до речі, закупили за грантові кошти. За словами Журавінського, їм багато з ідеями помагають у Західноукраїнському ресурсному центрі.

На сироварні працюють лише двоє – подружжя Журавінських, Олег і Ольга. Інколи помагають діти. Кажуть, роботи не бракує.

Сировар із Чесників. Як у прикарпатському селі роблять сир не гірше за швейцарців (ФОТО), фото-2

Наприклад, його робочий день починається о п’ятій ранку. Сніданок – кавалок сиру з кавою або чаєм. Сир, каже, тримає до обіду, бо дуже ситний.

О сьомій пан Олег автівкою з причепом об’їздить усіх ґаздів кооперативу в Чесниках та сусідньому селі Лучинці, збирає молоко. Має аналізатор, перевіряє його на жирність і наявність бактерій.

Розказує, що до кооперативу в Чесниках від селян молока взагалі ніхто не приймав. Нікому то було не цікаво, ще й село віддалене.

«А потреба була, бо люди тримали корів і надлишок молока був великий, – говорить сировар. – Не кожен поїде на базар у Рогатин, бо то пів дня стратити. Ми за 12 км від міста. А так вранці молоко здали і мають день вільний і дохід непоганий».

За літр молока селянам платять 10 грн, розраховуються в кінці кожного тижня. Крім того, в кінці року всі члени кооперативу мають додаткову доплату.

Сировар із Чесників. Як у прикарпатському селі роблять сир не гірше за швейцарців (ФОТО), фото-3

Зараз Журавінський щодня збирає до 400 літрів. Четверо членів їхнього кооперативу створили сімейні ферми, тримають по 5-10 корів. Вони також це зробили завдяки спеціальним програмам.

Молоко Олег Журавінський везе на сироварню, а там, каже, по ситуації. «Є такі дні, що робимо кисломолочне – сметану й сир, а в інший день – твердий сир, – розказує він. – По-різному буває, залежить навіть від настрою».

У Чесниках роблять лише один вид сиру. За словами пана Олега, він нагадує гауду, але з чесниківським присмаком. Пояснює, що Норберт понад 20 років займається сироварінням, технологію знає напам’ять, але коли робив сир у Чесниках – виходив геть інший смак, ніж у нього вдома. Бо інший клімат, інші корови.

«Ніколи тут не буде, як там, і такого, як у нас, ви ніде не найдете. Це такий наш ексклюзив!», – гонорово каже Журавінський.

Інші види навіть не пробували робити. «Нема наробити, а потім собі ради з тим не дати. Треба робити одне, але добре». За такою філософією і працюють.

Бажані гості

Запатентували Журавінські й торгову марку – «Чесниківський сир». За логотип взяли зображення місцевої пам’ятки архітектури XVI-XVII століття – Михайлівську церкву. Сировар пояснює, що Чесники й відомі завдяки храму, крім того, його дуже добре видно з сироварні.
Сировар із Чесників. Як у прикарпатському селі роблять сир не гірше за швейцарців (ФОТО), фото-4

Два роки поспіль Журавінські їздили до Києва на конкурс крафтового сиру Ukraine Cheese Awards Day. Мали їхати й цього разу, але карантин.

Розказує, що туди приїздили десь 40 сироварів зі усієї України. Призових місць «Чесниківський сир» не зай­мав, каже пан Олег, але показали себе добре. Мали добрі продажі й відгуки. Тепер мають постійних клієнтів, їхній сир замовляють до Києва, Одеси, Львова, Чернівців.

Сировар із Чесників. Як у прикарпатському селі роблять сир не гірше за швейцарців (ФОТО), фото-5

Багато гостей приїздило і в Чесники. Просто цілими сім’ями, з екскурсіями.

До речі, на сироварні є приміщення, де можна переночувати.

«У нас можна дуже гарно відпочити, – хвалиться Журавінський. – Село красиве, ліс навколо. А які добрі гарячі канапки з нашого сиру!».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #прикарпаття #сировар #сироваріння #сироварня
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
В цій рубриці підібрана добірка статей про пам'ятки архітектури та історії, визначні місця Прикарпаття, які варто відвідати франківчанам та гостям під час своїх подорожей нашим краєм.
Останні новини
Оголошення
live comments feed...