05:30, 10 вересня 2019 р.
Надійне джерело
На Прикарпатті є єдиний в Україні діючий вулкан
Село Старуня Богородчанського району Івано-Франківської області дивує своїми природними несподіванками. Воно займає почесне місце за найбільш сейсмоактивної місцевості.
Поблизу цього села на місці старого озокеритового промислу є невелика ділянка площею близько 1,5 квадратних км, назва якої - Чудо-Старуня - нагадує дивовижне поєднання різних стратиграфічних, мінерально-петрографічних, гідрологічних та неотектонічних особливостей.
Вчені встановили, що невелика ділянка (близько 1,5 кв. Км.), Названий Чудо-Старуня, реагує на землетруси, що відбуваються в радіусі від трьох до шести тисяч кілометрів: Румунії, Німеччини, Італії і навіть на Кавказі і навіть у Середній Азії. Така висока сейсмологічна чутливість доводиться тріщинами і провалами, зростанням порогів і активним газовиділенням, утворенням грязьового вулкану.
Грязьовий вулкан в с. Старуня це геологічна пам'ятка природи, він єдиний і унікальний не тільки у Карпатському регіоні, але й у світі. Своїм виникненням він зобов'язаний насамперед людям. Понад століття тому тут почали розробляти нафтові та озокеритні родовища. Ґрунтові води, насичені киснем, тепер проникають углиб землі на тисячу метрів, викликають окислення нафти, що й дає той приплив теплової енергії, яка живить вулкан.
Читайте також: Краса Скель Довбуша з висоти. ФОТО
Цей вулкан викидає зовсім не лаву, як ми звикли бачити, а лікувальні грязі і нафту.
Відзначається, що диво природи з'явилося завдяки людській діяльності в зв'язку з розробкою нафтових свердловин. Поруч з грязьовим вулканом знаходиться ще і газовий, через що з надр постійно доноситься звук, що нагадує киплячий чайник.
Вперше вулкан проявив себе 1977 року після землетрусу в горах Вранча в Румунії та сягав висоти 3 м. Тоді на конусоподібному пагорбі діаметром близько 50 м з'явилися перші кратери, з яких вихлюпувалися рідина, грязі та газ. Відтоді вулкан «дихає» через десятки менш активних міні-кратерів і зараз у рельєфі нагадує грязеву пляму. Сьогодні вулкан має 8 кратерів і 12 непостійних мікрократерів, які виділяють газ, воду, глинисту пульпу, інколи нафту або її складники.
Читайте також: Унікальна церква у селі Чесники, що на Рогатинщині
Сейсмочутливість проявляється в появі тріщин, провалів, рості порогів й активній динаміці газовиділення, а також у нерівномірному піднесенні - близько 1 метра за сім років.
Чудо-Старуня реагує на землетруси, що відбуваються в радіусі 3-6 тисяч кілометрів у Румунії, Італії, Німеччині, Іраку, на Кавказі і навіть у середній Азії. Цей постійно діючий підземний «барометр» - унікальне місце для вивчення особливостей динаміки землі, закономірностей формування корисних копалин, прогнозування землетрусів.
Зовні він виглядає спокійно, але час від часу, тут може піднятися потік окропу. Старуня налічує 8 кратерів і 12 непостійних мікро-кратерів, а "лава" вулкана складається з газу, солі та розведеного водою озокериту. Кілька десятиліть тут ще й горить газовий фонтан. Дослідження довели, що в грязі, які виділяє вулкан, можна знайти майже всі елементи таблиці Менделєєва.
Грязьовий вулкан Старуня разом з прилеглою територією був визнаний геологічною пам'яткою державного значення, який охороняється законом. При цьому туристам і всім бажаючим відкритий вільний доступ до даної місцевості.
Читайте також: Тустань – унікальна невідома середньовічна фортеця в Карпатах
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Останні новини
09:00
Спецтема
Оголошення
13:40, 16 грудня
live comments feed...