15:00, 30 березня 2018 р.
Перемелеться - мука буде, або Шлях з совка в Європу
АПК поступово займає місце провідної експортної галузі, даючи до 18% ВВП. Так, за перше півріччя 2017-го агро-експорт склав понад 42% від загального і приніс бюджету $8,7 млрд., що майже на 2 млрд. більше, ніж за той же період минулого року. Чергове завдання – замінити торгівлю сировиною на експорт готової продукції.
Він уже виріс на третину за даними Мінагропрому. У минулому році урожай зернових склав 66 млн. тонн, а експорт борошна - майже 37 млн. - рекорд за час незалежності. Тому борошномельний сектор АПК - один з найбільш значущих. Причому, поки на держпідприємствах виробляється понад 20% загального обсягу борошна, але приватні підприємства успішно з ними конкурують.
Наприклад, на Івано-Франківщині з чотирьох компаній (ТОВ «АБО-МІКС», ТОВ «Зернопереробна компанія «ЮМАС», ДП «ІФ КХП», ТОВ «Калуський комбінат хлібопродуктів») лише Івано-Франківський комбінат хлібопродуктів - єдиний в регіоні оператор з продажу зерна з Держрезерву. http://infoagro.at.ua/index/ivano_frankivska_oblast/0-16
Засноване в 1979-му підприємство завжди було стратегічним. Що, втім, не заважало державі під час кризи 90-х спостерігати за його агонією. «Зменшення обсягів реалізації продукції спостерігалося на ДП «Івано-Франківський комбінат хлібопродуктів» (75,3%)», - констатувалося за підсумками 2014-го на офіційному сайті міста.
http://www.mvk.if.ua/proms/30714
За підсумками 2015-го за комбінатом вже значився борг за бюджетною позичкою в розмірі 12,1 млн. грн. і борг за використання зерна Держрезерву в 2003 році (7,4 тис. т) в розмірі приблизно 40 млн. грн. Якість борошна не задовольняла ні населення, ні оптовиків. Хіба власних «несунів», які крали його, користуючись відсутністю контролю.
У листопаді 2015-го конкурсна комісія Мінагропрому вирішила змінити менеджмент на десяти об'єктах.
«Зусиллями попередніх менеджерів підприємства доведені до жахливого стану. Переважна більшість з них має велику кредиторську і дебіторську заборгованість. І якщо, наприклад, в «Ліктрави» вона становить 3000 гривень, то в Івано-Франківському КХП - досягає мільйонів. Таким чином, комісія поставила мету визначити керівників, які б зупинили зростання боргів, стабілізували виплати зарплат і роботу компаній в цілому», - заявив тоді член комісії, консультант міжнародної рекрутингової компанії Alexander Hughes Андрій Машков.
2015-й був складним роком. Скорочення виробництва пшеничного борошна склало 16%, (на 380 тис. т) в порівнянні з 2014-м. Упав попит, бо середня ціна борошна зросла на 58%. При цьому середня експортна ціна, навпаки, зменшилася на 20%. В таких умовах, погодьтеся, важко знайти відчайдуха, який би взявся реанімувати цей економічний напівтруп. Але новий менеджмент КХП прийшов не виживати, а міняти парадигму.
Директор, харків'янин Володимир Дегтяр, не тільки зумів знайти спільну мову з колективом, але і заразити його очікуванням економічного дива. Рецепт якого простий і називається «засукати рукава». Він реконструював млини (відразу підвищилася якість, оптова продукція пішла в інші області - Львівську, Тернопільську, Чернівецьку, Хмельницьку, Волинську), запустив фасування в дрібну тару, не забувши про таку «дрібницю» маркетингу як фірмова упаковка (повернувши дрібного покупця), модернізував обладнання для грануляції висівок (з цією продукцією вийшли на експорт), КХП почав приймати сою і соняшник (чого раніше не робив). Результат:
«З істотним нарощуванням обсягів реалізованої продукції працює ДП «Івано-Франківський комбінат хлібопродуктів» (235,2%)», - констатував в березні 2017-го все той же офіційний сайт Івано-Франківська.
http://www.mvk.if.ua/proms/43388
І все це - без нових кредитів, без інвестицій! Диво сталося. Природно, в два рази підвищилася зарплата, виникли нові робочі місця, борг перед Держрезервом на кінець 2016-го скоротився до 9,2 млн., борг по держпозиці - до 8,6 млн., чистий дохід зріс на 123%, був розроблений план санації комбінату, затверджений Мінагропромом. У наступному, 2017-у, КХП розширив асортимент, випустивши кілька унікальних новинок, почав співпрацювати з фермерськими господарствами, працювати не тільки з Аграрним фондом, а й іншими великими трейдерами. Впроваджено систему «єдиного вікна», що дозволила моментально укладати будь-який договір з надання послуг.
Але ми стукаємо по дереву. Чому? Аж надто вражаюче виглядає економічне чудо комбінату. Якщо все так піде і далі, він розрахується з боргами, за рахунок експорту закупить нове обладнання і потіснить конкурентів. Які не дрімають. Як і рейдери.
Підприємство державне? Ну, історія сучасної України рясніє свідченнями, як державні ж люди і виступають в ролі промислових піратів... Втім, ми пам'ятаємо, що в ході серпневого засідання прем'єр Володимир Гройсман і Кабінет міністрів одноголосно підтримали ініціативу Мін'юсту про створення в регіонах оперативних штабів, покликаних боротися зі спробами рейдерства в галузі АПК.
«Уряд прийняв рішення, яким доручив головам облдержадміністрацій спільно з територіальними підрозділами Міністерства юстиції, Міністерства внутрішніх справ, Держгеокадастру і аграрними асоціаціями створити на місцях оперативні штаби для захисту аграріїв від рейдерів», - підкреслив міністр юстиції Павло Петренко.
http://www.kmu.gov.ua/control/publish/article?art_id=250185834
Читайте також:
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:00
3 січня
10:01
3 січня
Спецтема
Оголошення
17:54, 26 грудня 2024 р.
17:54, 26 грудня 2024 р.
17:54, 26 грудня 2024 р.
17:54, 26 грудня 2024 р.
10:30, 2 січня
live comments feed...