20:00, 21 лютого 2017 р.
Кому вигідно відібрати в гуцулів полонини, або чи буде на Верховинщині другий "Буковель"?
Вчора, 20 лютого, жителі Верховинського району зібралися з плакатами у залі Верховинського районного суду щоб відстояти свої права на полонини, які з давніх давен використовуються тут для високогірного вівчарства. Проте зараз існують всі шанси, що ці землі буде в них відібрано а пасовища забудовано відпочинковими комплексами та лижними курортами.
Позивачем по справі виступив керівник Надвірнянської міської прокуратури, який подав позов у інтересах Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області. Відповідачка — місцева жителька, Кошелюк Ганна Василівна, яка має 37328,31 грн боргу за користування полониною. Позивач вимагає розірвання договору оренди землі та повернення державі земельної ділянки площею 110 га.
Проте Ганна Василівна та її захисник з обвинуваченнями не погоджуються. За словами адвоката пані Кошелюка, Дмитра Коробко, сума боргу є необґрунтованою та нарахованою з порушеннями відповідних процедур.
Проте громадськість почала бити на сполох не лише через цю конкретну справу. За словами пана Коробко, прослідковується тривожна тенденція: за останній рік до Верховинського районного суду потрапило близько десятка справ, в яких прокуратура позивалася в інтересах Головного управління Держгеокадастру та вимагала у орендарів повернути державі високогірні полонини, на яких вони випасали худобу. Деякі з цих справ прокуратура вже виграла, деякі ще розглядаються.
Тут варто пояснити, що наприкінці минулого року Верхова Рада проголосувала за зниження у 2017 році орендної плати за користування полонинами у 8 разів — від 8% до 1% від оціночної вартості землі. Проте цей тариф дійсний лише для тих полонин, які знаходяться в межах населених пунктів. Для всі інших оренда складає від 3 до 9 %. Така ставка сама по собі робить високогірне тваринництво нерентабельним для багатьох господарів, Крім того, це вносить плутанину, адже люди звикли рік у рік платити за одним відсотком, і тут раптово він може змінитися.
«Всі ці полонини, право користування якими оскаржувалося у суді, знаходяться у Верховинському районі, між Чорногірським хребтом та кордоном з Румунією... Існує вже затверджений план будівництва автомобільної траси в Румунію, яка проходитиме як раз через цю місцевість» — пояснює адвокат.
«Замість того, щоб підтримувати високогірне тваринництво, яке саме по собі є дуже важкою справою, в нас хочуть відібрати наші землі та збудують на них другу "Буковель"» — обурюються громадські активісти.
Через те, що одна зі сторін процесу не змогла з'явитися в суд, засідання було перенесене на 14 березня. Тоді й продовжиться боротьба верховинців за свої землі та традиції.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
11:58
13 грудня
Спецтема
Оголошення
07:06, 12 грудня
15
live comments feed...