• Головна
  • Для дітей, пенсіонерів і багатьох інших: в Україні з'явиться нова соціальна служба
09:45, 24 липня 2019 р.

Для дітей, пенсіонерів і багатьох інших: в Україні з'явиться нова соціальна служба

Для дітей, пенсіонерів і багатьох інших: в Україні з'явиться нова соціальна служба

 Її головне завдання – перевіряти законність отримання соцвиплат українцями і виявляти шахраїв.

В Україні готується реформа соціальних служб. Точніше, в процесі реформи багато соціальні служби будуть об'єднані єдиним контролюючим центром, але при цьому відбудеться розподіл функцій нарахування соціальних виплат та контролю за правильністю використання бюджетних грошей, що виділяються на "соціалку". Реформа соціальних служб проводиться в рамках проекту "Модернізація системи соціальної підтримки населення України", який фінансується Світовим банком, пише Сьогодні

Ще в грудні 2018 року постановою Кабінету міністрів була створена нова структура – Державна соціальна служба України. У травні 2019 го іншою постановою Кабміну (№458) було затверджено Постанову про цю службу. А 25 червня пройшов конкурс на керівника Держсоцслужби. За його підсумками нову структуру очолила Марина Лазебна. У 2011-2013 роках вона працювала директором департаменту Міністерства соцполітики, в 2013-2014 роках очолювала Державну служб зайнятості, а в нинішньому конкурсі брала участь як консультант групи управління проектом "Модернізація системи соціальної підтримки населення України". І, до речі, судячи з документів, була єдиним кандидатом на посаду глави державної соціальної служби.

На соціальну допомогу в Україні виділяються величезні суми. У нинішньому році це понад 120 мільярдів гривень. Однак до сих пір незалежного контролю за витрачанням цих коштів фактично не було. Функції призначення соціальної допомоги і контролю за використанням коштів знаходяться під одним "дахом", причому соціальні інспектори підконтрольні керівникам місцевих підрозділів соцзахисту і в основному особисто задіяні в процесі прийняття рішень про нарахування соцдопомоги, констатують в Мінсоцполітики. Не випадково загальний обсяг порушень, виявлених соціальними інспекторами, залишається порівняно невеликим, визнають в міністерстві.

При цьому про частоту порушень – умисних чи випадкових – може свідчити такий факт. Під час перевірки в минулому році правильності нарахування державної допомоги малозабезпеченим місцевими управліннями соцзахисту (також під патронатом Світового банку) було перевірено 247 тис. особистих справ і при цьому виявлено 73 тис. помилок! Тобто фактично в кожній третій особовій справі були знайдені помилки.

Як повідомляли раніше новини "Сьогодні", в Мінфіні допускають, що близько30% соціальних виплат нараховуються і виплачуються незаконно. Тільки після запуску єдиного реєстру одержувачів субсидій влітку минулого року виявили 20 тисяч осіб, які отримували подвійну субсидію. На підставі цього в Кабміні давно вже планують ввести серйозні перевірки розподілу соцдопомоги. Цього ж вимагають від України і міжнародні фінансові партнери.

Державна соціальна служба як раз і контролюватиме правильність нарахування соцдопомоги і стежитиме за використанням бюджетних коштів. Крім того, вона контролюватиме роботу місцевих управлінь соцзахисту, які зараз є структурними підрозділами виконкомів, соціальних центрів для сім'ї, дітей та молоді та інших соціальних служб.

В Мінсоцполітики повідомляють, що перевірки Держсоцслужби планується зробити адресними, як практикується в багатьох європейських країнах. Такі методики дозволяють соціальним інспекторам швидко виявляти тих, хто надає неправдиву інформацію. І вони вже тестуються у нас, інформують в Міністерстві.

"Підопічними" стануть практично всі групи населення, які потребують соціального захисту: діти і ветерани, внутрішньо переміщені особи та безробітні, люди з інвалідністю та довгожителі, безпритульні і багатодітні, колишні ув'язнені та ветерани АТО і багато-багато інших соціальні категорії.

Втім, назвати держслужбу абсолютно новою структурою, напевно, не можна. Справа в тому, що співробітників для нової служби будуть брати не "з вулиці", а з того ж Міністерства соцзахисту.

"Вони просто поділили Міністерство соцзахисту. Зараз там працюють 520 осіб. 400 залишаться в міністерстві, а 120 перейдуть у державну соціальну службу. І функції, які раніше виконувало міністерство, частково передоручили новій держслужбі", – пояснює експерт з соціальних питань, керівник Інституту цивільних свобод Галина Третьякова.

При цьому експерт вважає, що створення такої служби – абсолютно правильний крок.

"Така служба потрібна. Вона повинна перевіряти, чи дійсно люди, які подають документи на соціальну допомогу, мають потребу в ній. Тому що не всі з них настільки малозабезпечені, що потребують виділення коштів з наших публічних фінансів. Крім того, я прихильник централізованої системи. В процесі територіальної реформи, децентралізації гроші були передані регіонам, і до сих пір йдуть дискусії про те, які соціальні питання потрібно передавати місцевим бюджетам, а які – ні. Нова служба буде контролювати правильність розподілу соціальних виплат з державного та місцевого бюджету", – пояснює Галина Третьякова.

Раніше повідомлялося, що нова служба запрацює в 2019 році. Однак навряд чи це станеться найближчим часом.

"Ще потрібно виписати посадові інструкції, технологію взаємодії між різними структурами тощо. Тобто потрібна менеджерська робота і міністерства, і керівника нової служби", – каже Галина Третьякова.

Крім того, повинні бути створені також підрозділи Держсоцслужби на місцях.

Надалі Галина Третьякова не виключає, що буде відбуватися подальше об'єднання соціальних служб.

"Наприклад, в Ізраїлі є одне агентство social security, яке займається всією соціальною безпекою. Як буде перебудована система у нас, поки не вирішено. Але зрозуміло, що ми будемо рухатися в напрямку, щоб максимально скоротити присутність держави і перевести якомога більше соціальних послуг в онлайн", – каже експерт.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#соцслужба #пенсіонери #діти #виплати
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...