09:02, 10 липня 2019 р.
Надійне джерело
Гуцульска трембіта - душа українських гір та гордість України
Перейти до Перлин Прикарпаття
У цьому музичному інструменті живе душа українських гір. Трембіта є найдовшим інструментом світу, його довжина від 3 до 8 метрів.
Трембіта увійшла до Книги рекордів Гіннеса. Колись усе життя гуцулів минало під звуки трембіти. Вона сповіщала про вихід овець на полонину, відхід на той світ чи народження в сім'ї дитини. Нею запрошували на весілля, з нею колядували.
Для вівчаря трембіта не просто музичний інструмент. Раніше вона була чи не єдиним засобом зв’язку вівчаря з селом, тобто такий собі древній мобільний телефон. Нею ж визначали годину, а найдосвідченіші чабани навіть передбачали погоду. Кажуть, особливо добре інструмент відчуває дощ та грозу.
І хоча виглядає трембіта просто, це — оманливе враження. Її виготовлення нерідко затягується на два роки. Спочатку треба обрати хорошу смереку, бажано громовицю. Тобто дерево, в яке влучила блискавка. Гуцули переконані, що з небесними громом дереву передається голос Творця. Далі зрізаний стовбур залишають на рік загартовуватись.
І лише після цього приходить найвідповідальніший момент. Одним ударом його потрібно розчахнути навпіл і вручну витесати серцевину — це теж може тривати рік. І останній етап — дві половинки слід скріпити корою. Здавалось би, не так просто втримати кількаметровий інструмент і одночасно грати. Насправді ж, вага триметрової трембіти не перевищує якихось півтора кілограма.
Трембіта — гуцульський духовий музичний інструмент
Трембіта — гуцульський духовий музичний інструмент без вентилів і клапанів. Поширений у східній частині Українських Карпат. Висота звукового ряду залежить від довжини інструменту.
Довжина трембіти біля 3 м, діаметр – 30 мм, вагою до 1,5 кг. У вузький кінець вставляють дерев’яний, роговий або металевий мундштук.
Раніше в горах трембіта була єдиним засобом зв’язку. За звуками трембіти люди дізнавалися про місцеперебування чабана з отарою. Для подання сигналів вживали особливі звуки інструмента. Інструмент супроводжував свята і обряди.
Трембіта сповіщала про початок та закінчення робочого дня, про народження і смерть. Попереджала про небезпеку, запрошувала людей на весілля.
Трембіта
Мундштук для трембіти
Виготовлення трембіти як ритуал
Історія музичного інструменту трембіта, невід'ємної частини інструментальної культури Гуцульщини, дуже давня. Народний інструмент за віруваннями виготовлявся тільки з того дерева, куди потрапила блискавка. Це дерево називається «Громовиця». Однак з огляду на досить великий рідкості зустріти такі екземпляри, перевага віддається деревам, «правильно» насититься вологою, що виростають поблизу природних водойм.
Мундштучний духовий інструмент, що володіє довжиною від 3 метрів, вимагає особливих властивостей дерева, а тому приділяється увага резонансним характеристикам деревини. І якщо майбутня трембіта «звучить», значить, з цього дерева вийде інструмент. Майбутню трембіту зроблять з дерев'яною труби, оберненої берестой, вивареного в окропі.
Іноді трембіту порівнюють з іншими інструментами, відомими в світі, але вона унікальна і своїм походженням, і тим, що не має ні вентилів, ні клапанів.
Виготовляють цей інструмент з громовиці (120—150-річне дерево, в яке влучила блискавка). Дерево для трембіти повинне дозріти – чим довше воно стоятиме під сонцем і під вітрами, тим дзвінкіше народжується інструмент. Виготовлення однієї трембіти може тривати майже рік.
Трембіта
Дві трембіти
Майстер повинен загнати лезо топірця в деревину так, щоб розчахнути триметрову сурму навпіл – металеве лезо заганяють не глибше 10—15 см. Різцями різної конфігурації майстер ставить голос інструментові. Серцевину з обох половинок заготівки обережно вибирають. Залишається оболонка товщиною 2 мм. Заготівка для трембіти важить 8—10 кг. Шість кілограмів деревини майстер вишкрібає вручну, не пошкоджуючи при цьому краї, які стуляють без застосування клею. Дві половинки складають і міцно стягують обручами. Обручі виготовляють зі смерекових віток.
Трембіта
Виробництво трембіти
Гнучкі та сильні віти для трембіти зрізують зі східного боку стовбура смереки на висоті не вище 1,5 м від землі. Останній етап – це виготовлення мундштука. Мундштук за формою буває сопілковий чи кларнетів. Виробляють мундштук обов’язково із явора. Деревина явора має солодкий присмак.
Трембіта
Трембіти в музеї м. Ужгород
Легенда про походження трембіти
Колись давно в Карпати прийшли русини, які тікали від кочівників-завойовників. Кажуть, часи злими були, кожен дбав аби самому якось вижити. Селилися родинами. Деякі подалі од гурту подалися.
Родина, де ріс леґінь красний Івасько, попростувала у Бескиди, а родина, де піднімалася юнка, мов та чічка, до Говерли. Роз’їхалися, розлучивши леґеня та юнку. Сумуючи за милою, придумав Івасько чарівну трембіту з почуттям полум’яним і силою громовиці. Гукне з Бескиду, а дівчина аж на Говерлі чує голос милого.
Трембіта
Вигадали молодята мову трембітову, та не судилося бути їм в парі: Івась помер у сутичці з хижим звіром. А дівчина не знала і все викликала милого голосом подарованої хлопцем трембіти. Взяла з собою інструмент та й піднялася на Говерлу. Відтоді її ніхто не бачив. Але коли у Карпатах умирало чиєсь кохання, то линув з Говерли тужливий спів трембіти.
Трембіта
Минали часи. Звук трембіти увійшов у побут, у серце, у душу і мрію гуцулів. Як найдовший духовий інструмент трембіту занесено у Книгу рекордів Гіннеса. Найбільша трембіта має довжину до 8 м.
Також відомо, що бойки також користувалися трембітами. Бойківська трембіта (трумбета) дещо різниться своєю конструкцією від гуцульської.
Де побачити трембіту?
Гуцульська трембіта – це рідкісний і дорогий інструмент. Залишилось не так багато майстрів, які здатні виготовити таке чудо. Сьогодні трембіта стала прикрасою музейних і приватних колекцій. Також її іноді можна зустріти в якості сімейної реліквії.
Туристи можуть відвідати ярмарку майстрів у Косові, Івано-Франківської області. Іноді там можна придбати інструмент чи просто спробувати на ньому зіграти. Це, до речі, дуже непросте завдання, яке вимагає справжньої майстерності.
видати звук з трембіти не так легко
Кожен мандрівник мусить хоча б один раз побачити трембіту. У цьому інструменті – уся душа Гуцульщини, яку можна пізнати, якщо почути пісню трембітарів.
Інфографіка про трембіту
Перейти до Перлин Прикарпаття
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Останні новини
10:22
Вчора
17:00
20 листопада
16:14
20 листопада
16:00
20 листопада
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
15:12, 14 листопада
10:01, 14 листопада
6
15:12, 14 листопада
live comments feed...