07:20, 13 грудня 2017 р.
4G: чому це крутіше, ніж ви собі уявляєте
Розповідаємо, що таке зв'язок четвертого покоління і з чим його їдять. А також про те, як ультрашвидкий мобільний інтернет може практично непомітно, але суттєво змінити життя українців
Здавалося б, 3G вже давно і міцно увійшов в життя українців, хоча мережу цього покоління почали запускати тільки навесні 2015 року. За минулі два роки доступ до швидкісного мобільного інтернету отримали вже майже 75% українців. Тепер же Україна готується здійснити ще один — нехай і запізнілий в світовому масштабі — комунікаційний прорив та вступити в еру 4G.
Що таке зв'язок четвертого покоління і з чим його їдять.
І це не гучні слова. Адже вже мережі третього покоління значно змінили можливості українців. Інтернет став доступнішим і в рази швидшим. Подивимося на простому прикладі пісні розміром в 10 мегабайт. На мережах 2G сміливий користувач чекав би її закачування близько 25-30 хвилин. З мережами 3G це справа п'яти-десяти секунд. І вітчизняні клієнти мобільних операторів швидко звикли слухати з телефону онлайн-радіо, дивитися кліпи на YouTube, зависати в соціальних мережах, швидко довантажувати карти в незнайомих місцях, ділитися фото в інстаграмі. І все це— в будь-якій точці з покриттям 3G, без необхідності шукати Wi-Fi.
Це все чудово, але що тоді чекати від 4G?
Трохи формального лікнепу. 4G — скорочення від англійського fourth generation, тобто, "четверте покоління". Відповідно до світових стандартів, до нього відносять технології, які дозволяють передавати дані швидше 100 Мбіт/с.Для порівняння — в мережах 3G вимога становить не менше 2 Мбіт/c. Таким чином, наш приклад з піснею вище просто не годиться — користувач і не помітить часу її скачування в мережі четвертого покоління.
Найпоширенішою технологією 4G зв'язку в світі став LTE, який планується використовувати і в Україні. Тому в цьому контексті ці дві абревіатури— синоніми. Технологічно 4G дозволяє мережі пропускати набагато більше даних одночасно. Лінія зв'язку, яку раніше одночасно могли використовувати тільки два абонента, в четвертому поколінні стає доступною для багатьох учасників. Швидкість обміну даними в мережі поліпшена ще й "розумними" антенами, які можуть відправляти і отримувати відразу кілька потоків інформації.
Коротше кажучи, все набагато швидше. Навіть "важкі" сайти в 4G відкриваються миттєво, YouTube не гальмує, а соцмережі не баряться з фото та відео.
Не тільки супершвидко
Супершвидкий інтернет — це, безумовно, хороші новини. Заглянемо трохи глибше і подивимося, як четверте покоління мобільних мереж змінює звички людей і їх можливості.
"3G відмінно працює для мільйонів користувачів — як чорно-біле телебачення раніше. Але 4G — це немов поява кольорового ТВ",— порівнює дві технології Домінік Балішевський, британський телеком-експерт в BroadBand Choices. Доступність і швидкість мобільного інтернету поступово змінює звички людей.
Зручне спілкування
Мова не тільки про відеодзвінки в месенджерах, лайв-трансляції в соцмережах або кліпи з YouTube. Їх можна використовувати і в 3G-мережах, правда, відчутно повільніше. До того ж, в моменти високого навантаження мережі потік даних буде серйозно гальмувати, а відеодзвінки перетворяться на обривки слів і мішанину пікселів. У мережах четвертого покоління таких проблем чекати не варто.
Мобільний шопінг
На Заході, де перша комерційна 4G-мережа була запущена у 2009 році (в Швеції), все більше і більше людей роблять покупки зі смартфона або планшета. Це відкриває не тільки нові можливості для людей, а й для бізнесу. Уже зараз багато компаній прагнуть в першу чергу розвивати мобільну версію своїх сайтів, щоб клієнти могли займатися шопінгом поза домом. Наприклад, під час поїздки в транспорті або попиваючи каву в парку.
Офіс всюди
Мобільний інтернет вже дав можливість українцям частково звільнити себе від потреби працювати в офісі. Але швидкість 3G поки не дозволяє повноцінно обмінюватися відео, презентаціями або навіть редагувати документи онлайн. З четвертим поколінням мережа більше не буде гальмувати з відправкою різних мультимедіа-файлів, а відеоконференції стануть можливими в будь-якій точці покриття. Мрія багатьох фрілансерів про роботу на пляжі також стане реальністю.
Світ цифрових розваг
Улюблений серіал в 4G можна буде спокійно подивитися в маршрутці або трамваї. Передача потокового музика більше не буде нагадувати за якістю радянський транзисторний приймач, що хрипить. Так що там, прямо на лавці в парку або на сидінні в автобусі, стануть доступними інтернет-баталії в режимі мультиплеєра. Ви зможете знищувати монстрів або слухати високоякісну оцифровку творів Бетховена в будь-якому зручному місці і в будь-який час.
Бізнес, доступний кожному
"4G мережі розширюють доступність високошвидкісного бездротового підключення так, що підприємство будь-якого розміру може використовувати його можливості для маркетингу, організації та збільшення ефективності. Невелике кафе на розі в супершвидкому світі 4G отримує такі ж можливості для просування, як і великі мережеві заклади. Це дійсно майже для всіх видів бізнесу",— цитує британська The Guardian футуролога Рея Хеммонда. У США, наприклад, близько 70 відсотків власників малого бізнесу визнають, що не вижили б без всюдисущого мобільного інтернету.
Що чекає Україну
3GУкраїна запустила в 2015 році— з відставанням мінімум на десять років. Запізнення з 4G/LTE дещо скоротилося— до семи-восьми років. Національна комісія регулювання зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) в жовтні 2017 року почала "активну фазу" по підготовці 4G-тендера на частоти в діапазоні 2600 МГц.
Мобільні оператори вже використовують спеціальні рішення, які дозволяють розвивати технології четвертого покоління зв'язку на частотах 1800 МГц. Наприклад, 100% обладнання Київстар готове до роботи в стандарті 4G на цих частотах. Якщо розвивати нову технологію саме на цій частоті— ряд міст України можуть отримати 4G зв'язок всього за кілька місяців після тендера.
Очікується, що після тендеру і отримання 4G-ліцензій оператори витратять кілька місяців на запуск нової технології як мінімум в найбільших містах країни. Мобільні оператори активно готують своїх абонентів до переходу на новий стандарт. Якщо ви хочете користуватися 4G інтернетом, вам в першу чергу важливо перевірити не тільки ваш телефон, але і наявність відповідної сім-карти. Йдеться про так звану USIM-карту, сімку нового покоління, яка підтримує технологію LTE. Експерти вказують, що такі карти добре захищені від клонування і злому.
Київстар організував просту перевірку: досить набрати *245*4# для сім-карти і *245*5# для телефону. У сервісних центрах і магазинах компанія змінює "старі" сімки на карти нового формату абсолютно безкоштовно
Всупереч побоюванням, що в країні недостатньо пристроїв, які підтримують новий стандарт, експерти ринку відзначають, що у 2017 році серед усіх нових девайсів, які купували українці, підтримка 4G є приблизно в 60-70% відсотках гаджетів. Гаджети з підтримкою 4G/LTE не особливо відрізняються за ціною від інших смартфонів. При купівлі нового пристрою з підтримкою 4G/LTE важливо перевірити, чи підтримує модель європейські частоти 1800 і 2600 МГц.
Хороших новин може чекати і українська економіка. За інформацією Світового банку, збільшення проникнення високошвидкісного інтернету на 10% веде до зростання ВВП на 1,38%. У Швеції та Естонії, одних з європейських технологічних лідерів, також відзначають поліпшення ситуації з зайнятістю і ефективністю співробітників після переходу на 4G.
Експерти в західних країнах називали запуск 4G "тихою революцією" — "високошвидкісний мобільний інтернет вів до повільних, але відчутних змін". Відкриває наступну сторінку в історії комунікацій і Україна— так що саме час готуватися до нового.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
11:18, 26 січня
11:18, 26 січня
11:18, 26 січня
16:56, 17 січня
11:18, 26 січня
live comments feed...