Озеро Ворожеська - унікальна водойма, яка на межі зникнення. Озеро оповите таємницями, які будоражать людський розум століттями. Наука давно вже дала пояснення всім загадкам, а от простий люд твердо дотримується своїх версій. Високогірне озеро льодовикового походження - Ворожеська (Тритон) складається з двох частин. Площа верхнього озера сягає 0,7 га, глибина - 4,5 м. Площа нижнього - 0,2 га, а його глибина 1,9 м. Знаходиться водойма в гірському масиві Свидовець, неподалік сіл Чорна Тиса та Ясіня, на висоті 1460 м. Недалеко знаходяться озера Догяска та Апшинець, а ще гора Великий Котел, інформує KARPATY.LOVE.
Озеро Ворожеська, гірський масив СвидовецьВорожеське під загрозою зникнення через сніжник, який живить водойму. У найспекотніші літні дні сніжник повністю розтає. А так, як передбачається глобальне потепління, не упустіть унікальну можливість побачити озеро. Завдяки джерелу живлення, вода у водоймі кришталево чиста та настільки прозора, що навіть через достатню глибину можна побачити дно. За поясненнями науковців, Ворожеська утворилося через рух льоду, що вкривав землю під час вічної мерзлоти. Але, як виявилося, мерзлота зовсім не вічна і лід, що танув, виорював на своєму шляху котловани. Вони наповнювалися кригою, яка з кожним теплішим днем перетворювалася на воду. Так утворилися чисті мов слоза льодовикові озера.
Незважаючи на високе розташування, озеро оточує буйна рослинність. Тут можна зустріти килими весняного первоцвіту, зарості сосни, вільхи зеленої та інші. Також тут зустрічаються рідкісні ситник трироздільний, вічнозелена осока та костриця лежача. Буйні та соковиті трави приваблюють людську худобу. Нерідкими гостями навколишніх полонин є вівці, коні та корови.
Озеро Ворожеська, Рахівський районЛегенди озера Ворожеська
Вчені пояснили походження водойми, а люди придумали назву. Існує дві версії її походження. Одна із них розповідає про двох нерозлучних друзів, які випасали отари людських овець. Та сталася біда - хлопців застала страшенна буря, і один із них зірвався з високого схилу. Його вірний друг не зміг залишити товариша в біді й вирушив на його пошуки. Йому не тільки не вдалося врятувати друга, але й він сам потрапив у халепу – нещасний замерз від холоду. На місці, де загинули вірні товариші, утворилися озера, які отримали свої назви через ворожість цієї місцини.
Ще одна історія пов'язана з коханням. Двоє братів закохалися в одну дівчину Марічку. До цього моменту ніщо не могло розрушити дружби та братерської любові. Щоб полюбовно вирішити це питання, придумали брати переплисти гірське озеро. Хто першим справиться – того і Марічка. Та звідки не візьмися здійнялася страшенна буча, розбурхала великі хвилі на озері, які і потопили хлопців. Дізнавшись всю правду від пастухів, згорьована мати кинулася до озера. Її горю не було меж, плакала нещасна та приречено шепотіла: «- Чом, ж ти, озеро, таке вороже до мене?!»
Відтоді люди прозвали водойму Ворожеським. А воно за кожним разом ніби підтверджує її. За один день перебування на озері можна відчути грозу, град, спеку та побачити сніг. Хіба не диво? Сотні туристів кожного року відвідують озеро, відчувають його вороже ставлення, але це не ламає їх дух. Навпаки – загартовує і робить його міцним мов кремінь. Пройшовши шлях від села Ясіня до масиву Свидовець, сміливо можна назватися героєм. Для цього маршруту потрібно витратити декілька днів. На вашому шляху зустрінуться вершини Драгобрат та Стіг, озера Ворожеська, Апшинець та Догяска. А ще тут можна побачити унікальний для наших гір едельвейс справжній! Якщо не полінуватися та піднятися до ботанічної пам'ятки природи – Скель Близниці.
Озеро Ворожеська, Закарпатська областьМаршрут до озера Ворожеська
Для туристів-початківців підійде маршрут від найближчого до озера села Чорна Тиса. До місця призначення можна добратися або маршруткою, або власним транспортом до кінця села. Звідти пішки 5 кілометрів безпосередньо до самої водойми.
Для справжніх романтиків та шукачів пригод оптимальним варіантом буде маршрут від села Ясіня до масиву Свидовець. Маршрут проходить двома шляхами. Перший: село Ясіня — вершина Драгобрат — гора Стіг — озеро Ворожеська — озеро Догяска — озеро Апшинець — село Чорна Тиса. Другий: гора Близниця — гора Велика Близниця — озеро Ворожеська — озеро Догяска — гора Драгобрат — масив Свидовець.
Вершини Близниці розміщені поряд і схожі за формою, вони вважаються найкрасивішими у Свидовецькому масиві. Висота обох близько 1900 метрів. На відміну від інших високогірних вершин, в яких голе каміння, ці дві гори вкриті зеленими полонинами. На вершинах розташована ботанічна пам'ятка природи — Скелі Близнеці. Це чи не єдине місце де можна побачити справжній едельвейс!
З північного боку розташувалася горда вершина Драгобрат. Слово «драгобрат» буквально означає — вирубка, місце, де вирубано ліс. Висота вершини 1763 м.
Озеро Ворожеська в КарпатахДля кожного із цих маршрутів потрібно витратити декілька днів. А найкращим місцем для ночівлі туристи визнають береги озера Ворожеська. Неймовірної краси захід та схід сонця, що виблискують золотими промінцями на воді кольору небесної блакиті. Соковита зелена травичка на фоні засніжених вершин. Ранкові тумани — густі та непроглядні, немов тепла шерстяна ковдра, що вкрила землю.
Всю цю красу неможливо передати словами! Долучіться до числа тих, хто зумів не тільки перевірити свої сили, а й відгадати одну із таємниць природи.
Приїхати варто не тільки тому, що озеро майже зникло, а й тому, що ця місцевість допоможе віднайти себе та відкрити нові сторони вашого характеру.