Пікуй – найвища вершина Верховинського Вододільного хребта, який розділяє басейни річок Стрий та Латориця. Відома також тим, що є найвищою вершиною на території Львівської області. Географічно знаходиться на межі двох областей – Закарпатської та Львівської. Завдяки тому, що вершина має значну висоту, на ній росте субальпійська рослинність. Цікаво, що верхня межа лісової смуги проходить на висоті 1200-1250 метрів над рівнем моря. Саме така особливість допомагає мандрівникам за відносно короткий відрізок часу познайомитися з ландшафтами та своєрідною флорою. Вершину вкривають різноманітні види рідкісних рослин. Гора прикрашена багатою рослинністю, живописними скелями та стрімкими урвищами. Варто зауважити, що з північного заходу до вершини примикає Букуська полонина, інформує KARPATY.LOVE.
Висота над рівнем моря – 1408 м.
Панорама на гору Пікуй (1408 м)З історії підкорень вершини Пікуй
Перед зором мандрівника відкриються неймовірні полонини на Бескиди та закарпатську полонину Руна (Рівна). Колоритну вершину у свій час підкорив Іван Франко. Цікаво, що північна сторона вершини оточена величезним кам'яним валом, котрий розділений. Саме з цього місця бере свій початок гірський потічок з холодною водою. Поруч біля вершини проходить так званий «Руський шлях», який розпочинається з Самбора-Турка та приводить до Воловця. У давнину цією дорогою користувалися великі князі, оскільки вона вважалася безпечною.
Король Данило Галицький, наприклад, просувався цим маршрутом у 1269 році. У цих місцях протікає водойма, назва її – потік Данчин. За легендою, у цьому місці князь Данило Галицький, якого у народі називали – Дань, зупинився для того, щоб відпочити та напитися прохолодної цілющої води. Є історичні свідчення, що саме з цього місця король Лев Данилович, син Данила, розпочинав свої військові походи. У 1250 році він побрався з дочкою угорського короля, а для того, щоб показати коханій всю величину свого кохання, залишив на вершині Пікуй напис. Трохи пізніше князь Лев залишив на вершині інший напис, який позначав межі його земель. Зроблений напис був руською мовою. У 1258 році Лев розпочав з Руського шляху масштабний похід на Закарпаття з метою захоплення цих земель та приєднання до своїх володінь.
Верховинський Вододільний хребет, гора Пікуй (1408 м)Що можна оглянути поруч з вершиною Пікуй?
З маківки гори Пікуй відкриваються неймовірні краєвиди: у східному напрямку можна побачити вершини Тростян, Високий Верх; у південно-східному напрямку розкинулася полонина Боржава та видніються її найвищі вершини – Великий Верх, Стій; у південно-західному напрямку розташована вершина Рівна, а поруч біля неї Гостра; у північно-західному напрямку знаходиться хребет Буковецька полонина, котрий простягнувся аж на територію сусідньої Польщі.
На північному-сході розташоване поселення Біласовиця. Можна побачити за селом автомагістраль, яка плавно піднімається на перевал. По іншу сторону хребта, а це південний та південно-західний напрямки можна розгледіти поселення Жденієво та Щербовець. Варто зауважити, що з цієї сторони схили вершини надзвичайно небезпечні, а близько до вершини ще й скелясті. Гора Пікуй – доволі вузька вершина, у центрі котрої стоїть кам'яний тур.
Від вершини можна здійснити сходження на г. Гостру через поселення Щербовець та Пашковець. Також можна ще оглянути водоспад Воєводин. Звідси також можна розпочати маршрут на полонину Рівна. Часом мандрівники продовжують рухатися до перевалу Руський Путь, після якого вирушають до Ужоцького. Таким чином з'являється можливість оглянути більше природних об'єктів, насолодитися Карпатами сповна, віднайти щось нове або ж здійснити сходження туди, куди завжди мріяв потрапити. У будь-якому випадку, варто знову й знову приїжджати сюди.
Вид на вершину Пікуй з гори Великий ВерхМаршрути на гору Пікуй
Є декілька можливих варіантів добирання на вершину Пікуй, далі розглянемо найбільш популярний: вихід з Поселення Біласовиця. До цього поселення можна дістатися тільки автотранспортом, також часто курсують рейсові маршрутки. Також можливий варіант добирання потягом, правда, з декількома пересадками. Наприклад, сісти у Львові зранку на потяг до Воловця, а відтак пересісти на рейсовий автобус до села Нижні Ворота. Потім пересісти на один з автобусів Ужгород-Івано-Франківськ або Ужгород-Луцьк. У Біласовиці зійти та просуватися у західному напрямку через село до вершини.
Кемпінг на схилах гори Пікуй (1408 м)Легенда вершини Пікуй
Багато розумників й досі складають жартівливі віршики з назвою вершини, однак, мало хто знає, що існує легенда, котра пояснює назву вершини. Говорять, що у сиву давнину в цих місцях проживав володар Панько. Він був доволі заможною людиною. У нього була велика родина. Серед усіх його дітей була найкрасивіша дочка – Даяла, котра не одне серце розбила. Одного разу неприступну красуню побачив простий парубок Павло. Він жив у Волосянці, не був заможним, проте умів гарно грати на гуслях. Так, що його гра влучала у самісіньке серце. Він щиро закохався у дівчину, запропонував їй одружитися, на що дівчина, як зазвичай, відповіла зневагою. Їй були противні почуття хлопця.
Проте дівчині було мало просто сказати «Ні», вона вирішила познущатися з хлопця: запросила його зіграти на інструменті в себе вдома. Хлопець з радістю погодився. Вирушив до неї до дому, однак тут його спіткала невдача: дівчина не вийшла до нього, а його самого прогнали з подвір'я. Зрозумів хлопець, що це була насмішка красуні. З туги пішов у гори. Важко було йому йти, всюди на нього чатувала небезпека, однак він піднявся на найвищу вершину, щоб зіграти там свою останню пісню.
Трохи пізніше його мертвого знайшли місцеві люди, котрі відразу ж зрозуміли, що стало причиною загибелі юнака. Вони прокляли гордячку за її жорстокість. Відтоді більше ніхто й не сватався до неї, а вона сама зійшла з розуму й вешталася горами у пошуках втраченого кохання. Ось така історія мораль якої така: кохайте, будьте коханими та неодмінно приїжджайте в Карпати, адже ніщо так не гартує почуття, як спільний похід!
Північно-західний краєвид з гори Пікуй