Скелі Довбуша

На цьому місці кілька мільйонів років тому було море. На його дні з піщанику утворилися скелі, висота їх приблизно 80 метрів. Море пішло і зараз скелі Довбуша підносяться над його рівнем на 668 метрів. Тому вони притягують до себе скелелазів і альпіністів. Але і туристи, які люблять активний відпочинок, приїжджають сюди. Причому не тільки з України, а й з інших країн світу.

Основний скельний масив має площу понад двохсот метрів на один кілометр. Але тут багато і інших окремих скель, багато хто з них вище декількох десятків метрів. Скелі мають різні химерні обриси, за що їм дали відповідні назви. Серед них Колобок, Лялька, Відьма, Книжка, Австрійка.

Скелі Довбуша – історія

Почнемо з язичництва. У ті давні часи в цьому місці знаходилося святилище. Стародавні не тільки вивчали зірки, але і поклонялися їм. Коли сюди прийшло християнство, в цих місцях з’явився скит. Це чернече поселення було стратегічно важливим. Воно дозволяло вести спостереження за прилеглою територією і в разі нападу ворогів, інформувати родичів про це заздалегідь.

Читайте також: Краса Скель Довбуша з висоти. ФОТО

Тому Ярослав Осмомисл – князь Галицький вирішив побудувати тут фортецю. Вона і була зведена, щоб протистояти монголо-татарській навалі. Тут можна побачити безліч печер, лазів і проходів, які нерідко виручали богатирів при сутичках з противником. І сьогодні по цих місцях можна проходити, щоб відчути життя наших предків.

Ватажок опришків

Але назву це місце отримало по імені ватажка опришків, повсталих проти феодальної деспотії. Олекса Васильович Довбуш жив в Карпатах у вісімнадцятому столітті. Народився в бідняцькій сім’ї, пас овець. З дитинства бачив, як страждають місцеві жителі від поневолювачів. Коли виріс, подався в опришки.

Їх тоді звали ще й «чорними хлопцями». Вони грабували і вбивали багатих, спалювали їх маєтки. Отримані цінності залишали собі, але більшу частину віддавали біднякам. У 1730 році Олекса очолив один із загонів, який вів боротьбу на Прикарпатті. Бідняки і мирне населення підтримували цей рух і їх вважали народними месниками. Загін був потужним і не раз робив набіги на землі українських, польських та угорських феодалів і поміщиків.

Ховалися повстанці в цих місцях, тут же ховали і скарби, які йшли на покупку зброї і прожитку. Також тут можна було вести нерівний бій з переважаючими силами противника, ліс і гори чудово захищали опришків. Саме на честь відомого ватажка і було названо скелі у радянські часи.

Читайте також: Яремче. То де опришки випили фатальну каву?

Відома пам’ятка

Сьогодні Скелі Довбуша добре розкручений бренд. Сюди приїжджають тисячі туристів. Ці місця оголошені заповідними і тут заборонено полювання. Біля підніжжя скель знаходяться торгові намети, де можна придбати книги, сувеніри, напої та їжу. Є кафе. Можна покататися на коні або на поні верхи, сфотографуватися на тлі синіх гір, наприклад, з соколом.

Екскурсія по скельно-печерному комплексу платна, але не дорога. А для скелелазів і альпіністів тут існують спеціально розроблені маршрути, іноді проводяться змагання з гірського туризму. Якщо повертатися від скель назад в місто, можна побачити невеликий гірський водоспад, який, як Дівочі сльози, не замерзає взимку до кінця. Безумовно, таке дивовижне місце, як скелі Довбуша, залишаться у вашій пам’яті назавжди.

Більше фотографій тут: Скельно-печерний комплекс "Скелі Довбуша"

Що потрібно зробити, коли приїхали до Скель Довбуша?

  • Побачити криницю, котра вирубана у скелі, глибиною 4 м. Раніше слугувала резервуаром дощової води.
  • Піднятись на найвищу скелю – краєвид вражає, а вибратися на неї не складно. Там же ж і сфотографуватися з “українським сфінксом”.
  • Ризикнути пролізти крізь вузьку розщілину (близько 20 см). Кажуть, не кожен може протиснутися, але ризикнути варто, тільки без «фанатизму» =) А ще кажуть, що тільки людина, яка немає тяжких гріхів, зможе це зробити. А якщо вже вдалося протиснутися – то й ті, що були, “списуються”.
  • Побачити три печери з чіткими геометричними формами.
  • Розгледіти фігури різних тварин і солярні знаки – лева, сонце, ступню Божої матері.

Читайте також: Терношорська Лада, вік якої налічує понад 40 000 років

Чим Скелі Довбуша цікаві для сучасників?

  • Тут відбуваються міжнародні змагання зі скелелазіння. На скелях прокладено більш, ніж 100 маршрутів різної складності.
  • Неподалік знаходиться централізована обладнана стоянка, де туристи зупиняються з наметами.
  • Скелі Довбуша стали локацією для зйомки фільмів. Майже одночасно, тільки різні українські кіностудії знімали: пригодницький сімейний фентезі “Сторожова застава” та історичну драму “Легенда Карпат”. Другий – із Валерієм Харчишиним, фронтменом рок-гурту “Друга ріка”, у головній ролі народного месника Олекси Довбуша.
  • Легенди оповідають, що тут ватажок опришків переховував своє золото і скарби. А можливо, це правда?

Як доїхати:

Від міста Стрий

Від міста Стрий можна взяти таксі прямо до скель Довбуша. Потрібно попередити водія, що скелі Довбуша – це не просто в’їзд на територію парку (до будки, в якій беруть гроші: 10 гривень – легкова машина, 25 – автобус), але і далі потрібно ще проїхати 3.5 км до печер. Якщо хочете, можна вивантажитися біля будки і підійти під скелі пішки. Легкова машина від Стрия до печер нам обійшлася в 150 грн.

Виїзд зі Львова

Скелі Довбуша іншим своїм кінцем підходять близько до села Труханів. Це вже Львівська область. З автостанції, яка розташована біля приміського залізничного вокзалу столиці Галичини, в Труханів їде пряма маршрутка. Але добиратися з цього села доведеться близько години по лісовій доріжці, тоді як з Бубнища шлях займе близько сорока хвилин. Водіям автомобіля, які виїжджають зі Львова, потрібно минути Стрий, Моршин, Болехів. Від села Бубнище можна проїхати до входу в національний парк, до першої скелі – Одинцу.

Виїзд з Івано-Франківська

З цього обласного центру часто йдуть автобуси на Долини і Болехів. Можна скористатися маршруткою Івано-Франківськ - Львів", але уточнити у водія, якою дорогою він буде їхати. По дорозі можна побачити чимало цікавих місць. Якщо ви маєте час, слід приділити трохи уваги красивому старовинному містечку Болехову (Івано-Франківська область). У його околицях розташований чудодійний монастир у Гошеві і солеварня (саліна). Раніше населення Болехова на 90 відсотків складалося з юдеїв.

Читайте також: Унікальна церква у селі Чесники, що на Рогатинщині

Ви тут ще не були? Дарма, варто. Вже були?
Значить, знову хочете. Розповідь мандрівниці.

Скелі Довбуша в лісі біля села Бубнище в Долинському районі

На фотографіях скельний комплекс виглядає вражаюче. Вживу це вражає значно більше.

Скельно-печерний комплекс Скелі Довбуша

Координати: 49°03′06″ пн. ш. 23°40′44″ сх. д. 

Картосхема скель

Долинщина в колишньому національному реєстрі пам'яток архітектури і містобудування була представлена кволо: стара солеварня в райцентрі, ледь жива руїна, от і весь список. Навряд чи через це хтось страждав: туристів в Долинському районі завжди було багато - і багато буде. Бо тут є Скелі Довбуша. І курортникам з Трускавця чи Моршина завжди буде потім що згадати. 

Якщо ви не курортник, власного транспорту немає, а на скелі хочеться, у вас два варіанти. Перший поганий - це таксі (40 гривень до будочки з шлагбаумом, хочете далі їхати - платите якусь мзду за проїзд і доплачуєте ще 20 гривень, ціни на квітень 2011 р.). Другий варіант кращий: біля 11-00 з Паляниці до болехівської пошти приїжджає бусик - і відразу (це об 11-00) повертає назад. Вас за кілька гривень довезуть до повороту на Бубнище. Звідти ще 4 км пішки лісом. Вгору. За годинку, якщо ви в гарній спортивній формі (з лампасами!) дійдете.

Читайте також: Тустань – унікальна невідома середньовічна фортеця в Карпатах

Я ж обрала третій варіант: в самому кінці Болехова застопила бусик з краєзнавцем Іваном Шубином - і пан Іван довіз мене аж на самі скелі. От так. :о)

Легенда про назву Скелі Довбуша в об'єктиві Яна Булгака. 1938р.

Скелі Довбуша в об'єктиві Яна Булгака. 1938р

Про саме село Бубнище ми теж невдовзі поговоримо (на окремій сторінці), але легенду про назву краще читати тут: вона не про хати, вона про скелі. (Подається за брошурою "Скелі Довбуша. Бубнище" (упорядник Іван Шубин, "Артекс")

Підійшли до Карпат турецькі загони - за ясиром, за золотом. Та не піддавалися прикарпатці ворогам, оборонялися до останнього. Сили слабли - і ворог міг от-от перемогти. Тоді вперед вийшла юна красуня, дочка зелених гір. Підійшла дівчина до крайньої скелі - і промовила каменю:

- Ти міцна й непорушна, віки не зрадила краю свого. І ми встоїмо! Якщо загинемо, скелі розкажуть про нас нащадкам.

Турки кинулись до дівчини. ще мить - і схоплять, та скеля розступилася і заховала юнку. Земля біля скелі вкрилась тілами захисників Карпат, та ворога вдалося відігнати. Коли битва завершилася, скеля розступилася - і дівчина вийшла на волю, піднялась на вершину - поглянути, чи не суне знову вороже військо. Так піднімалася вона не раз і не два. Коли бачила попереду небезпеку, голосно била в бубон. Звідси начебто й пішла назва села Бубнище.

А чому ці скелі зараз носять ім'я опришка Олекси Довбуша - пояснювати не треба. Бо ж всі знають: є десь в Карпатах камінь - його Довбуш приніс і під ним свої незліченні скарби заховав. :о) Ну знаєте як то в гідів: золото в печері, вхід до неї перекритий великим каменем, скажеш чарівне слово - камінь розступиться і золото, вважай, твоє. 

Читайте також: Шість замків Прикарпаття, про які мало хто знає

Якщо вже підрозділ про легенди - тримайте ще одну. Кажуть, що опришки протягли між двома скелями у Бубнищі своєрідну канатну дорогу. Під час наступу ворогів вона допомагала швидко і непомітно перебратися у більш безпечне місце.

Здавалося б: під Бубнищем Довбуш, якщо не дурний був (а не дурний був), бувати просто мусив: важко знайти в Карпатах ще таке ж зручне місце для таємних зустрічей і переховування. 

Послухали казок? Тримайте правду: у Бубнищі Довбуш не бував. Взагалі. Хоча сказати чарівне слово якійсь підозріло-великій каменюці ви тут все одно можете: ну а раптом?

Ідеологічна брехня і історична правда

Скелі Довбуша в Бубнищі

Про Урич з фортецею Тустань чули? А про Розгірче неподалік Стрия? Бубниські скелі - з тієї ж фантастичної за красою гряди. Її фрагмент між селами Труханів (це ще Львівщина) і Бубнище та Паляниця (а це Долинщина) має у довжину біля 600 м (за іншими данними, має майже кілометр) і близько 200 м в ширину. Над поверхнею брили піднімаються на чималу висоту - до 80 м. Навколо гряди - букові та смерекові ліси. А років каменям... Ого-го скільки років: понад 70 млн. 

Якби скелям давали паспорти, як людям, в цих було б прізвище Бубниські. "Скелі Довбуша" - творчий псевдонім і дітище заідеологізованої радянської епохи. Ну бо ж карпатський харизматик і відчайдух дуже непогано підходив на передтечу соціаліста. Зараз намагаються довести, що сяк-так скелі з опришком таки пов'язані: Довбуш міг тут бути у жовтні 1774 р., коли йшов походом на Турку і Дрогобич. Ну як вже не живим, то мертвим Олекса тут побувати міг: після катувань тіло Довбуша, зрадженого другом у Космачі, начебто розчленили - і по шматкам розвезли по всім Карпатам. Така м'ясна акція мала б налякати бунтівних селян.  

Читайте також про: Крилос: заповідник «Давній Галич»

Як і в Тустані, тут, в урочищі Заломи на південному схилі Соколової гори в князівські давньоруські часи були укріплення: дехто навіть бачив десь тут шматки давніх мурувань, пази для кам'яних балок. Про вік сходів, які ведуть на скелі, теж можна було б почути чимало цікавого.

З приводу фортеці на скелях історики навіть не сперечаються: була! В Х ст. І скельний монастир був.  Це помітно: печери (зараз їх називають "спальнею", "холодильником" і ще якось) мають гарно оброблені прямі стіни. А от згадка у вікіпедії про палеообсерваторію, яка існувала тут начебто в Х-ХІІ століттях - трохи сумнівна. Хоча й я не проти, щоб Бубниські скелі були молодшими колегами Стоунхенджу та пірамід майя.  

Поки що мрійники бачать в майбутньому відроджену на скелях дерев'яну давньоруську фортецю. Так що в Тустані був би прямий конкурент - якби в скель були гроші. І чималі...

Камені не вишикувати в ряд навіть найталановитішому командиру: скелі утворюють лабіринти і хитросплетіння, обриваються вузькими ущелинами, подекуди скупчуються, подекуди відбиваються від товарок, стоять осторонь.

Бубнище вражало багатьох: про кам'яний масив писали Іван Франко і Михайло Грушевський. 

 І про печери та Одинця.

Корені дерев в Карпатах

Екскурсантів приводять до основного масиву скель (поруч ятка з сувенірами, капличка, туалет - цивілізація!). І екскурсанти першою справою кидаються до печер. Тут їх кілька. Перша зліва має розміри 6,5 на 4 на 2 м. По обом боках від входу там є своєрідні "ліжка", витесані на висоті в 45 см, завширшки в 80 см. Вхід високий - 160 см. Над ним видовбана широка ніша до метра глибиною, а нижче - карниз. Дехто вважає, що колись тут стояла двоповерхова споруда, дах якої спирався на цей карниз.  

Між першою і другою печерами - вузька ущелина-"холодильник". В ущелині є ніші і призьби, пази для деревини.

Читайте ще про: Пнівський замок

Друга печера більша за першу: висота до 2,5 м. Одна з стін її - штучна кладка. народ називає печеру "конюшнею". Поруч залишки фундаментів прибудови, яка начебто ще існувала у XVIII ст. На одній зі стін - сліди охри, отже, був розпис, можливо, ікона. 

Третя печера дещо нижча, її чомусь вважають стійлом для овець і кіз.  Стіни всіх печер носять сліди обробки металевими знаряддями. Пази для балок помітні і в ущелині за третьою печерою. 

Туристам завжди показують "Голову лева" праворуч від другої ущелини. Дійсно схоже. Цю оптичну ілюзію створила природа, але не без допомоги людей: начебто там археологи знайшли сліди обробки каменю. 

Біля другої ущелини є видовбана криниця, над якою захисне склепіння: в розчин додавали яйця, кладка тримає дотепер. 

Невелика сідловина між двома каменями - "колиска Довбуша". Є ще "кухня Довбуша" - коротше, ну чим не маєток? :о)

Одинцем же називають кам'яного велета 30-метрової висоти. що стоїть дещо осторонь основного масиву (повз нього я поверталася до дороги). Саме біля його підніжжя, переконують екскурсоводи, і заховані скарби Довбуша. Лежить золото під валуном, який обертається навколо своєї осі (о!). підняти валун міг тільки Довбуш - ну або безвісний поки що герой. 

І наостанок Тут правда неймовірно.

Читайте також: Опришки. 5 фактів про гуцульський рекет

Бубнище колись

Бубнище колись

ÐоÑожее изобÑажение

Ске́лі До́вбуша — скельно-печерний комплекс, унікальна пам'ятка історії та природи. Розташована за 3км від села Бубнища (Болехівська міськрада, Івано-Франківська область), в урочищі Бубнище, на території створеного 1996 року Поляницького регіонального парку.

Комплексна пам'ятка природи «Скелі Довбуша» лежить на висоті 668 м над рівнем моря. Це скелясті виступи пісковиків заввишки до 80 м, що утворились більше 70 млн років тому на дні палеогенового моря. Кам'яний лабіринт завширшки 200 м тягнеться серед буково-смерекового лісу зі сходу на захід майже на 1 км.

За переказами, у XVII–XVIII ст. тут таборували опришки, які використовували печери під сховище.

Унікальний скельний комплекс названий на честь легендарного опришка Олекси Довбуша. Це неповторне за своїми формами і розташуванням нагромадження гігантських скель, каменів, що нагадують дивовижних істот, покраяне глибокими, завжди темними ущелинами, ямами, потаємними ходами та стежками.

Про Бубнище свого часу писав Іван Франко у своєму творі «Бубнище», Михайло Грушевський визначив Скелі Довбуша як оборонний скельно-печерний комплекс. Першим дослідником скель був Іван Вагилевич.