
22:01, 24 квітня
Цих чоловіків не позбавлять відстрочки від мобілізації у 2025 році: названо повний перелік, законодавчі підстави і нові правила

Мобілізація залишається одним із ключових питань українського суспільства в умовах повномасштабної війни. У 2025 році уряд і Верховна Рада продовжили роботу над удосконаленням законодавства, яке регламентує, кого можуть призвати до війська, а хто має право на тимчасове звільнення або відстрочку від служби.
Як інформує "Волинь 24", право на відстрочку регламентується низкою законів і підзаконних актів. Основні з них:
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» Постанова Кабінету Міністрів №194 від 03.03.2022 (зі змінами) Новий закон «Про удосконалення мобілізаційних процедур» (набрав чинності у квітні 2025 року)
Саме ці документи встановлюють критерії, за якими громадяни можуть отримати відстрочку на час дії воєнного стану.
Хто з українців може отримати право на відстрочку
1. Особи, що мають родинні або соціальні підстави Самотні батьки, які виховують дитину, якій немає 18 років. Чоловіки, на утриманні яких є троє і більше дітей віком до 18 років. Особи, які доглядають за непрацездатними членами родини (за умови офіційного підтвердження). Особи, що мають дружину або близького родича з інвалідністю І чи ІІ групи (за певних умов). Ті, хто є опікунами, або мають на утриманні осіб з інвалідністю чи похилого віку.
2. Освітяни та студенти Студенти, які навчаються на денній формі у вишах, коледжах, технікумах - до закінчення навчання. Викладачі та наукові працівники, які працюють за основним місцем роботи у закладах освіти на повній ставці.
3. Медичні працівники Лікарі, медсестри та інший медперсонал, задіяний у сфері охорони здоров’я - як у державних, так і в приватних установах. Перш за все це стосується тих, хто працює у медичних закладах, що забезпечують лікування військових та цивільних у прифронтових і критично важливих регіонах.
4. Люди з інвалідністю та особи з обмеженим станом здоров’я Особи з інвалідністю І, ІІ або ІІІ груп. Громадяни, які визнані непридатними до служби за висновком військово-лікарської комісії (ВЛК).
5. Працівники критично важливих підприємств Особи, які працюють на стратегічно важливих об'єктах - енергетика, оборонна промисловість, аграрний сектор, транспорт, зв'язок. Перелік таких підприємств формується окремо, а бронювання працівників здійснюється за поданням роботодавця та погодженням з відповідними державними органами. Із якими проблемами стикаються найчастіше українці при оформленні відстрочки
Адвокат Назар Герасимчук у коментарі для Волинь24 розповів, що факт подачі заяви на відстрочку не дає право ігнорувати повістку. Ба більше, навіть якщо б вже було позитивне рішення і ви отримали відстрочку, то зʼявитись за повісткою все ж потрібно.
Ви можете не зʼявитись за повісткою лише з поважних причин (наприклад, хвороба), але тоді:
Local businesses не пізніше 3 днів з дати у повістці, потрібно повідомити ТЦК та СП про поважність причин (і надати підтверджуючі документи);
не пізніше 7 днів після зникнення підстави (виздоровіли) зʼявитись у ТЦК та СП.
Постанова Кабміну від 16.05.2024 року № 560 визначає, що ви не можете бути призвані, поки не буде рішення по Вашій заяві про відстрочку. Але:
на практиці трапляються ситуації, коли на це не зважають, а потім оскарження навряд допоможе; можуть “на місці” оперативно вирішити Вашу заяву, відмовити, відправити на ВЛК та призвати, це буває в межах декількох годин. Відстрочка та нові правила у 2025 році: що змінилося?
У 2025 році до законодавства були внесені низка важливих змін:
Електронна реєстрація через «Резерв+»: з травня 2025 року всі, хто претендує на відстрочку, повинні зареєструватися в електронному кабінеті військовозобов’язаного та надати документи в цифровому форматі. Перевірка підстав для відстрочки - кожні 6 місяців. Якщо особа отримала відстрочку, вона зобов’язана підтверджувати свою підставу двічі на рік.
Скасування автоматичної відстрочки для окремих категорій підприємств: тепер «бронювання» працівників проводиться за жорсткішими критеріями і потребує актуального обґрунтування.
Підвищена увага до самозайнятих осіб та ФОПів: їхній статус більше не гарантує відстрочку, якщо не доведено критичну важливість діяльності.
Як оформити відстрочку, якщо людина знаходиться у розшуку ТЦК?
Зі слів адвоката Назара Гарасимчука, якщо відстрочка через бронювання, то у будь-якому разі не вийде, поки Ви у розшуку.
Якщо відстрочка з інших причин, то розшук не є підставою для відмови у наданні відстрочки і є два варіанти її оформлення:
у ТЦК та СП (особисто чи поштою) або через “Резерв+” (обмежене коло підстав).
Порядок оформлення відстрочки для тих, хто в розшуку і ні, однаковий. Проте якщо це така відстрочка, яку можна оформити через “Резерв+”, то рекомендується користуватись саме цією системою (наприклад, студентам).
Тому що на практиці трапляється, що ТЦК та СП ігнорують заяви про надання відстрочки відправлені поштою, якщо особа у розшуку, а якщо особисто прийти - то не завжди реєструють заяву і розглядають її.
Як оформити відстрочку:
алгоритм дій Зібрати документи, які підтверджують право на відстрочку (довідки, витяги, копії свідоцтв, довідки ВЛК тощо). Зареєструватися у ТЦК (військкоматі) або через електронний кабінет. Подати заяву та документи особисто або онлайн через «Дію» чи систему «Резерв+». Очікувати на розгляд заяви (до 10 робочих днів). Отримати рішення про надання або відмову в наданні відстрочки.
У 2025 році законодавство щодо мобілізації та відстрочок стало більш чітким, але водночас і суворішим. Українці, які претендують на право відтермінування мобілізації, повинні мати чіткі, документально підтверджені підстави. Держава, у свою чергу, балансує між потребами фронту й необхідністю забезпечити функціонування критично важливих сфер у тилу.
Слідкувати за оновленнями варто на офіційних ресурсах: сайтах Міноборони, Генштабу ЗСУ та в розділі мобілізації на порталі «Дія».
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
13:41, 21 квітня
11:40, 25 квітня
1
10:41, 22 квітня
20:52, 29 квітня
19
live comments feed...