• Головна
  • Час оновлення: що несе нам весняне рівнодення 2025 року?
12:59, 10 березня

Час оновлення: що несе нам весняне рівнодення 2025 року?

Час оновлення: що несе нам весняне рівнодення 2025 року?

Весняне рівнодення – це не просто астрономічний феномен, а потужний символ відновлення природи та людини.

Цей день завжди оповитий міфами, традиціями та глибоким змістом, що відображає цикли життя.

Коли настане весняне рівнодення у 2025 році?

В Україні цей особливий момент настане 20 березня об 11.01 за східноєвропейським часом. Саме тоді Сонце перетне небесний екватор, зрівнявши тривалість дня і ночі. З цього моменту світлий час доби почне стрімко зростати, поступаючись місцем справжньої весни.

Чому змінюється дата рівнодення?

Весняне рівнодення не завжди припадає на той самий день. У 2024 році воно відбулося 20 березня рано вранці, а, наприклад, у 2007 та 2003 роках – 21 березня. Причина цього – недосконалість григоріанського календаря, адже астрономічний рік триває не рівно 365 днів, а трохи довше – 365 днів, 5 годин та 48 хвилин. Через цю різницю час рівнодень коригується. Наприклад, 21 березня воно випаде лише у 2102 році, а ось 19 березня очікується вже у 2044 році.

Астрономічне пояснення феномену

Слово "рівноденство" походить від латинського equinoxium , що означає "рівність дня і ночі". Однак насправді ніч цього дня трохи коротша. Чому? Справа в тому, що світанок фіксується з першою появою сонячного диска над горизонтом, а захід сонця – з його зникненням. Крім того, атмосферна рефракція (заломлення світла) робить Сонце видимим навіть тоді, коли воно ще не піднялося. В результаті день трохи "обганяє" ніч.

Весняне рівнодення – одне з двох таких явищ на рік. У цей момент Сонце опиняється у зеніті над екватором, освітлюючи Землю під ідеальним кутом. Саме тому день і ніч стають практично рівними, а Сонце встає строго на сході та сідає точно на заході.

Як весняне рівнодення відзначали наші предки?

Для давніх слов'ян березневе рівнодення було не просто астрономічним явищем – воно символізувало прихід нового року. Їхнє життя оберталося навколо сонячного циклу, тому цей день був особливо шанований.

З приходом християнства традиції змінилися – спочатку Новий рік перенесли на вересень, а згодом на 1 січня. Але давні обряди повністю не зникли. Наприклад, знаменита українська пісня "Щедрик" відсилає до зустрічі весни, коли у будинках чекали на повернення птахів.

Особливо яскраво весняне рівнодення відбивається у святі Сорока мучеників (22 березня). Цього дня пекли "жайворонків" – фігурки з тіста у вигляді птахів, що символізують прихід весни. Їх роздавали дітям, які з піснями піднімали випечені фігурки до неба, "зазиваючи" тепло.

Весняне рівнодення в культурах світу

Цей день вшановують у багатьох країнах:

Вавилоняни розпочинали новий рік з першої повні після рівнодення.

У Японії його офіційно визнано святом гармонії з природою.

У іудейській традиції у період святкують Песах – свято визволення з єгипетського рабства.

У Китаї існує старовинна традиція – ставити яйце вертикально. Вважається, якщо воно встоїть, рік буде вдалим.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#весняне #рівнодення #християнство #китай #традиції
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...