09:30, 21 серпня
Інтелектуальний бенефіс: діалог із півфіналісткою національної премії Global Teacher Prize Ukraine 2024 Марією Бабак про педагогічні інновації та місію освіти
Марія Бабак - претендентка на вихід у фінал премії Global Teacher Prize Ukraine 2024 з Івано-Франківська
Марія Бабак - учителька української мови та літератури Івано-Франківського ліцею імені Миколи Сабата, яка не лише якісно ледь не щоденно виконує свої професійні обов'язки, а й живе своєю професією. Праця педагога - це покликання, адже саме учителі формують особистість у дітях, учать їх бути наполегливими людьми, які зможуть знайти своє місце в житті й пам'ятатимуть про власну національну ідентичність.
29 років Марія Бабак присвятила педагогічній практиці й заслужила велику повагу серед колег, учнів та батьківської громади міста. Її прогресивне мислення, постійне самовдосконалення й талант не залишилися непоміченими й на всеукраїнському рівні. Педагогиня увійшла до 50 найкращих учителів України від премії Global Teacher Prize Ukraine 2024 і претендує на вихід у фінал конкурсу, у чому її підтримують колеги, учні та їхні батьки.
Марія Бабак, Учителька української мови і літератури Івано-Франківського ліцею імені Миколи Сабата
Марія Бабак - відома особистість в Івано-Франківську, утім хочемо познайомити вас ближче з її цінностями, поглядами та планами в рамках освітньої діяльності.
Журналістам редакції сайту Івано-Франківська 0342.ua пощастило приємно поспілкуватися з півфіналісткою Global Teacher Prize Ukraine 2024 на справді важливі освітні та культурні теми й обговорити перспективи, а також - її враження та очікування від престижної всеукраїнської премії у форматі інтерв'ю.
- Які емоції Вас переповнювали, коли Ви дізналися, що стали півфіналісткою премії Global Teacher Prize Ukraine 2024 й офіційно увійшли до числа найкращих педагогів України?
- Я відчула неймовірний спектр емоцій, коли дізналася, що потрапила до півфіналу найкращих 50-ти вчителів премії Global Teacher Prize Ukraine 2024. Але це не було здивуванням, адже, ще заповнюючи анкету, було якесь дивне передчуття, що я увійду до числа 50! Тому були емоції радості та гордості, ейфорії. Це був момент, коли я зрозуміла, що моя наполеглива праця та відданість справі педагогіки отримали високе державне визнання. Я відчула глибоку вдячність і гордість, що мої зусилля були оцінені на такому високому рівні. Водночас з'явилося відчуття відповідальності та легкого хвилювання, адже розуміла, що попереду ще багато викликів та завдань. Цей момент став для мене не лише визнанням, але й натхненням на подальші досягнення у своїй професії. Це велика відповідальність бути серед сучасних, проактивних та натхненних учителів України.
- Українська освіта переживає складні часи: з одного боку - розвиток технологій і більше можливостей для передачі знань учням, а з іншого - війна й економія держави на бюджетних організаціях та їхніх працівниках. Якби повернути час назад, чи обрали б Ви знову професію учителя й чи не розчарувала вона Вас з роками?
- Учитель… Це звучить гордо! Саме з цими словами з дитинства назрівало непереборне бажання – бути потрібним, вагомим, бути зразком, власним прикладом життя надихати, мотивувати, зацікавлювати, бути тим факелом, що запалює інших… Мене навчали найкращі: рідні, учителі, викладачі. Це був культ знань, інтелекту, академічної доброчесності, неймовірної пам’яті й доброти до дітей! Моя професія – це любов на все життя! Продовжуватиму вести майбутніх учнів до вершини знань, віритиму в них, навіть якщо весь світ засумнівається; буду віддана своїй благородній справі життя, говорячи "Все вийде!" та "Ти зможеш!", навчатиму бути успішними та щасливими!
- Чому саме українська мова та література? Чим саме Вас захопив цей предмет, якому Ви присвятили своє професійне життя?
- Мені імпонувала українська мова та література через складність та багатовимірність. Експресивний потенціал української мови, її лексичне багатство та глибока етимологія створюють підґрунтя для безперервного когнітивного розвитку. Література ж зачарувала своєю здатністю відображати національну ідентичність через принцип націєтворчості, інтегруючи культурну пам'ять та історичну свідомість. Література стимулює естетичне та етичне осмислення буття, а також резонує з внутрішніми архетипами колективного несвідомого. Ці дисципліни стали для мене магнітом, притягуючи своєю філологічною глибиною та можливістю аналітичного розуміння світу.
- У чому особливість Вашого викладання, яка методика чи підхід найкраще працює у Вашій практиці?
Особливість викладання української мови та літератури полягає в синтезі лінгвістичної та літературознавчої компетенцій, які вимагають інтегративного підходу. Ефективність методики залежить від здатності учителя застосовувати поліморфні педагогічні стратегії, які одночасно активізують когнітивну та емоційну сфери учнів.
На мою думку, найбільш результативною методикою є та, що поєднує герменевтику, критичний аналіз та інтерактивне навчання, сприяючи не лише формуванню лінгвістичної грамотності, але й розширенню культурної свідомості учнів.
Марія Бабак
- Війна зробила дітей не за віком дорослими. Як змінилося ставлення учнів до української мови та літератури з початком повномасштабної війни?
- З початком повномасштабної війни ставлення учнів до української мови та літератури зазнало радикальної трансформації, це можна охарактеризувати як своєрідний ренесанс національної самосвідомості. Українська мова перестала бути просто інструментом комунікації; вона стала символом культурного резистенту, актом мовного та ідентичнісного самоствердження. Література ж набула нової інтерпретаційної глибини, де класичні тексти почали резонувати з сучасними екзистенційними викликами, перетворюючи художнє слово на засіб катарсису та психоемоційної підтримки.
Учні почали сприймати українську мову як елемент національної інтеграції, який об'єднує суспільство в часи кризи. Літературні твори, що відображають історичні моменти боротьби, стали своєрідними культурними артефактами, які підсилюють патріотичний дискурс і сприяють формуванню колективної пам'яті. Водночас мова стала засобом вираження протесту проти агресора, а література — інтелектуальним щитом, що захищає від дезінформації та культурної агресії.
Таким чином, з початком війни українська мова та література перейшли в новий ідеологічний вимір, ставши не лише предметами шкільної програми, але й важливими чинниками формування стійкої національної ідентичності та внутрішньої сили.
- Чи є серед випускників Вашого ліцею учні, які склали НМТ з української мови на 200 балів?
- Цьогоріч 5 випускників Ліцею ім. Миколи Сабата (Українська гімназія №1) склали НМТ з української мови на 200 балів, а з 58 випускників 24 здобувачі освіти написали цей предмет на 190 і вище! Багатьох із них відділяла від омріяної перемоги лише лише одна неправильна відповідь із можливих 45 правильних! Варто зазначити, що інші випускники нашого навчального закладу теж на високий рівень склали українську мову, в основному це середній бал 184 і вище. Це мегакруто! Горда була навчати рідної мови упродовж семи років таку талановиту молодь. Хай Бог благословляє майбутнє України!
Пригадую випуск своїх учнів 2017-го, коли були мова й література разом, аналіз тексту, власне письмове висловлення. Тоді лише шестеро випускників на всю Україну склали ЗНО на 200 балів, серед них – і моя учениця.
Найбільше пишаюся цьогорічною своєю випускницею! Ярицька Божена - феномен інтелекту та велич таланту - 1 місце в ІІ етапі, 2 місце в ІІІ етапі, 3 місце в ІV етапі олімпіади з української мови та літератури, 1 місце в ІІ етапі, 2 місце в ІІІ етапі, участь у Всеукраїнському етапі Міжнародного конкурсу імені Петра Яцика, 1 місце в ІІ етапі, 2 місце в ІІІ етапі, участь у Всеукраїнському етапі Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка, 3 місце в ІІ етапі олімпіади з англійської мови, нагороджена премією вчителів гімназії "Найкраща учениця", НМТ з української мови на 200!!! Я в захопленні від її харизми та академічного таланту, бо мала честь навчати таку дивовижну індивідуальність!
- У чому секрет складання НМТ на високий бал з української мови?
Секрет один: його нема, просто є рідна Alma mater, яка щороку гордиться найвищими результатами складання НМТ, а раніше ЗНО. Саме це надихає вчителів та учнів на наполегливу працю впродовж усіх років, не лише в 11 класі. Є професія вчителя, яка зобов’язує навчати й мотивувати здобувачів освіти вірити у власний успіх та легко долати труднощі. Звичайно, щоб добре навчати, потрібно мати чималий авторитет в учнів, а цього досягається високим рівнем професіоналізму, який старшокласники зчитують за лічені секунди, тому постійно доводиться навчатись самій (це і курси підвищення кваліфікації, і самоосвіта). Безумовно, на результат впливає багато чинників, зокрема постійна підтримка дирекції Ліцею ім. Миколи Сабата, матеріально-технічне забезпечення кабінету, можливість працювати з дітьми в комп’ютерному класі, особливо тоді, коли вже все вивчено й повторено й залишається лише виконати тести за всі попередні роки на ЗНО Освіта.
- І, як гадаєте, чому їм це вдалося зробити?
Хочеться відповісти словами класика: "І всі ми, як один,…і всі ми вірили…". Так, ми всі були одного духу: навчалися, готувалися, тренувалися. По-іншому навіть не думали, лише на 200! У нас жило спільне бажання, яке було основане на величезній роботі, адже були опрацьовані й виконані всі можливі й доступні тести як в паперовому друкованому форматі, так і в цифровому варіанті на всіх освітніх платформах. У кінці навчального року ми орієнтовно з дітьми підрахували, що протягом 11 класу виконали більше 200 варіантів по 45 питань. Ніхто не хитрував, не лукавив, усі працювали в міру своїх можливостей: комусь на виконання варіанту знадобилося 40 хвилин, а хтось за урок встигав утричі більше! Діти навіть змагалися між собою: хто зробить без помилок за найкоротший проміжок часу, були й рекордсмени – 12 хвилин, а потім за 10 й 9 хвилин давали всі правильні відповіді на 45 питань! Щастю не було меж… Вони НМТ з української мови перетворили на захопливу гру, у якій перемагають не лише ті, що знають, а й ті, які уважні й неймовірно цього хочуть. Якщо комусь трішки складніше було навчатись, то ніколи не зневірювався, завжди дослухався до моїх пояснень та порад і ніколи не опускав рук. Для всіх девізом були слова: "Формула успіху: 99 поразок дають одну перемогу, омріяну здавна!" Планування та організація часу, що дозволяє уникнути перевтоми, досконале знання програми з української мови, регулярне виконання тренувальних тестів, аналіз помилок і робота над ними, використання різноманітних навчальних матеріалів, висока мотивація та підтримка з боку батьків та вчителів – саме це допомогло виробити ефективні стратегії розв'язування завдань та швидко й точно відповідати на питання під час самого іспиту.
Отже, 200 балів – це не диво, яке стається, це гідний результат цілеспрямованої праці учнів, помноженої на віру вчителя в дитину, на батьківську підтримку, Боже благословіння, неймовірну силу волі, нескінченний запас енергії, унікальну харизматичність ліцеїстів та, звичайно, глибокі й міцні знання.
- Чимало педагогів скептично ставляться до різноманітних професійних змагань. На Вашу думку, чому учителям важливо бути учасниками різних конкурсів, що це дає?
- Участь у різноманітних конкурсах є для вчителів своєрідним інтелектуальним акселератором та стимулятором професійного зростання. По-перше, це сприяє формуванню педагогічного інсайту, що виникає під впливом обміну ідеями з колегами на глобальному рівні. Конкурси виступають як своєрідний катарсис, що дозволяє відрефлексувати власні методики викладання, інтегруючи інноваційні підходи до освітнього процесу. По-друге, участь у таких заходах дає можливість для самоверифікації, оцінки власної компетентності та детермінації подальших напрямків розвитку. Це також є платформою для соціальної мобілізації, де вчителі можуть проявити свою креативність і крос-культурну комунікабельність. Таким чином, конкурси слугують не лише інструментом самореалізації, але й механізмом для підвищення престижу професії, трансформації освітнього середовища та збагачення особистісного та колективного досвіду.
- Які премії, нагороди та досягнення є за Вашими плечима?
- Нагороджена численними щорічними Грамотами Департаментів освіти і науки Івано-Франківської міської та обласної рад, Грамотою виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Грамотою Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Почесною Грамотою Управління освіти й науки Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Почесною Грамотою Міністерства освіти і науки України.
Багато хочеться сказати про постійних призерів та переможців Всеукраїнських олімпіад із української мови та літератури, Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка, Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика. Так, за кожним успішним учнем стоїть учитель, але й за кожним успішним учителем стоять його учні.
Пишаюся своїми призерами та переможцями :
- Горбаль Наталія (у 2002 і у 2003 роках, навчаючись у 10 і 11 класах) двічі посіла ІІ місце у 4 етапі Всеукраїнської олімпіади з української мови та літератури.
- Береговська Соломія – абсолютне І місце Х Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка (Наказ МОН від 13.05.2020 №622).
- Ярицька Божена – ІІІ місце в 4 етапі Всеукраїнської олімпіади з української мови та літератури (2024 рік).
- Перемога в премії передбачає не лише всеукраїнське визнання, а й чималий грошовий приз. На що використаєте 1 мільйон гривень у разі перемоги?
Якщо я здобуду перемогу у фіналі премії Global Teacher Prize Ukraine 2024, то використаю 1 мільйон гривень на реалізацію амбітного освітнього проєкту, що інтегрує інноваційні технології та культурний контент задля формування національної свідомості та критичного мислення в молодого покоління. Моєю метою стане створення інтерактивної освітньої платформи, яка поєднуватиме лінгвістичну та літературну спадщину України з найсучаснішими методиками дистанційного навчання.
Ця платформа стане віртуальним простором для герменевтичного аналізу літературних текстів, де учні зможуть зануритися в глибинні смисли української літератури через мультимедійний контент, симуляції та ігрові методики навчання. Я прагнутиму створити едукативний хаб, де мова стане не лише засобом академічного навчання, але й механізмом для формування патріотичної самосвідомості та естетичного виховання.
Такий проєкт забезпечить доступ до якісної освіти для учнів із різних куточків України, незалежно від їхнього географічного положення чи соціального статусу. Втілення цієї мрії сприятиме створенню нового покоління, що буде не лише носієм української мови, але й активним учасником її культурного розвитку, здатним відповідати на глобальні виклики сучасного світу.
- Погодьтеся, що сім'я відіграє також велику роль у формуванні юної особистості. Які поради Ви б дали батькам? Як правильно підтримати своїх дітей у навчанні, не перетворивши це на примус?
- Школа, як і сім’я, відіграє центральну роль у формуванні особистості учня. Вона виступає як фундаментальна платформа для розвитку, де мова та література функціонують не лише як предмети навчання, але є інструментами для формування світогляду й культурної ідентичності.
Для батьків, які прагнуть підтримувати дітей, що ще здобувають знання в школі, я б дала кілька порад:
- По-перше, рекомендую створювати позитивне навчальне середовище, де успіхи й досягнення дітей відзначаються, а помилки сприймаються як можливість для росту. Використання методів позитивної психології, таких як похвала та заохочення, може суттєво вплинути на мотивацію дітей. Девізом мають були слова: "Формула успіху: 99 поразок дають одну перемогу, омріяну здавна!"
- По-друге, батькам варто сприяти формуванню інтегративного підходу до навчання, пов’язуючи навчальний матеріал із реальними життєвими ситуаціями та інтересами дітей.
- По-третє, батьки можуть заохочувати самостійність і критичне мислення в дітей, зокрема й шляхом створення умов для дослідницької діяльності чи творчих проєктів. Підтримка в таких формах, як участь у літературних клубах або конкурсах, може стимулювати інтелектуальний розвиток і підтримувати інтерес до навчання.
- По-четверте, важливо забезпечити регулярний діалог між батьками й дітьми, постійно обговорювати їхні навчальні інтереси та труднощі.
Після завершення інтерв'ю нам було цікаво проаналізувати, як відреагували на вихід Марії Бабак у півфінал Global Teacher Prize Ukraine 2024 колеги, учні та їхні батьки. Ми були приємно вражені відгуками!
Іра Стасів: Маріє Олексіївно, це - справді неймовірно й заслужено! Прийміть щирі вітання від нас!
Івасишин Світлана: Скажу відверто, навіть не здивована! Знаючи ваш професіоналізм!
Ірина Бойко Дащак: Ви - неймовірна, пишаюсь! З Богом до перемоги!
Оксана Турчин: Щиро вітаємо, Маріє Олексіївно! Ви жінка, що змінює цей світ. Хай будуть сили й ресурс на реалізацію всіх Ваших планів!
Ліля Проданюк: Маріє Олексіївно, це справді гідна оцінка Вашої праці, щиро раді за Вас!
Марія Дубас: Шановна Маріє Олексіївно! Всі ми щиро радіємо з того, що Ваша самовіддана жертовна праця продовжує отримувати достойне визнання на найвищих рівнях. Ви є тим невичерпним джерелом інвестицій у наше майбутнє, майбутнє нашої чудової України! Бажаємо Вам ще більших досягнень, здібних вихованців і вдячних батьків!
Роксолана Мельник: Пані Маріє, так радісно, що визнання й цінування Ваших зусиль приходить і в такій формі! Із теплом, вдячністю й захопленням згадую Вас і спілкування з Вами, бо то були одні з найщасливіших моментів мого навчання. Бажаю Вам сил і натхнення надалі ділитися своїм світлом і любов'ю з іншими.
Марія Бабак із своїми учнями, Івано-Франківський ліцей імені Миколи Сабата
Редакція сайту Івано-Франківська 0342.ua щиро зичить Марії Олексіївні успіху у відборі до фіналу премії та здійснення її заповітних мрій і цілей! Пишаємося, що в нашому місті є такі мотивовані, талановиті і натхненні педагоги!
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
19:26, Вчора
19:26, Вчора
19:26, Вчора
19:26, Вчора
19:26, Вчора
live comments feed...