11:09, 14 листопада 2019 р.
Надійне джерело
Діабет можна наїсти і нажити, а не лише успадкувати:на Прикарпатті 46 тис хворих на діабет
14 листопада у світі відзначають День боротьби з цукровим діабетом. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожні три секунди у світі діагностують один випадок захворювання на цукровий діабет.
Якщо ви гадаєте, що діабет – хвороба, яка "далеко", "мене не торкнеться", "на неї хворіють рідко і то тільки спадкове" тощо, мусимо вас розчарувати.
"Окрім інфарктів та інсультів цукровий діабет може дати ускладнення з боку очей, нирок та нижніх кінцівок. Але це не означає, що діабет впливає на ці окремі органи. Пацієнт, який хворіє на цукровий діабет і в нього не було діагностовано ускладнень з боку очей, повинен один раз в рік проходити огляд в офтальмолога, невропатолога, невролога і судинного хірурга. Якщо в людини вже діагностували таке ускладнення з тих чи інших причин, тоді потрібно проходити огляд в лікаря кожних півроку", - розповідає Експерт з ендокринології ДОЗ ОДА, кандидат медичних наук, доцент кафедри ендокринології Оксана Марусин
У Івано-Франківській області проживає близько 46 тисяч осіб з цукровим діабетом. З них – 6 тисяч (включаючи дітей) отримують інсулін, всі інші це пацієнти з другим типом діабету, близько 18 тисяч отримують терапію препаратами, здебільшого по програмі «Доступні ліки», решта – компенсують свій цукор в крові дієтою і фізичними навантаженнями.
Діабет– це хронічне захворювання, яке стається, коли підшлункова залоза більше не може виробляти інсулін, або коли тіло не може добре використовувати інсулін, який воно ж виробляє.
Інсулін– це гормон, який виробляє підшлункова залоза. Це ключ, який дозволяє глюкозі з їжі проходити з кровотоку в клітини тіла, щоб виробляти енергію.
Цукровий діабет - це спадкова або придбана хвороба обміну речовин, яка викликана нестачею в організмі інсуліну або зниженням його дії.
Звідси випливають відразу два моменти: перше - спадковість, друге -спосіб життя, який викликає зниження його дії.
Якщо на спадковість вплинути важко, то не допустити розвиток хвороби - в наших силах. Таким чином, найголовніше - не допустити розвиток цієї хвороби. Слід підкреслити, що при цукровому діабеті порушуються практично всі функції людського організму, життя такої людини перетвориться на суцільні обмеження і постіні контакти з аптеками і лікарями.
Більш того, цукровий діабет призводить до важких ускладнень - діабетична гангрена, погіршення зору тощо.
Діабет І типу
Люди з таким діабетом виробляють або дуже мало інсуліну, або не виробляють взагалі. Цей тип може вражати людей будь-якого віку, але, зазвичай, розвивається у дітей та молоді.
Люди з цим типом мусять колоти інсулін щодня, щоб контролювати рівень глюкози в крові. Якщо у них не буде доступу до інсуліну, вони помруть.
Діабет ІІ типу
За даними МОЗ, в Україні налічується близько 1,3 млн хворих на цукровий діабет, з них близько 200 тисяч хворих потребують щоденного прийому інсуліну. Тільки минулого року такий діагноз вперше в житті почули понад 100 тисяч українців.
При цьому там уточнюють, що 50% випадків діабету 2 типу залишаються недіагностованими. Тобто, людина може бути хворою, але не знати про це. Діагноз встановлюється, коли виникають ускладнення або людина здає свою кров або сечу на рівень глюкози.
Цим людям можна допомогти, якщо вони скоригують харчування та фізичну активність.
Якщо цього не робити, то з часом більшості потрібні медикаменти і/або інсулін.
Ці стани можуть спричиняти резистентність до інсуліну і вести до високого рівня глюкози в крові.
Пацієнти з діабетом ІІ типу часто можуть контролювати свій стан через здорове харчування та фізичні вправи. Втім, з часом більшості потрібні медикаменти і/або інсулін.
Є й інші специфічні типи діабету, але вони зустрічаються набагато рідше. Наприклад, дуже важливий гестаційний діабет вагітних, який може призвести до ускладнень для мами і дитини.
Фактори ризику на захворювання діабетом.
Фактори ризику для діабету І типу досі шукають. Відомо, що якщо у родині хтось мав такий діабет, це суттєво підвищує шанси теж ним захворіти.
Довкілля та вплив деяких вірусних інфекцій також пов’язують з розвитком діабету І типу.
А ось фактори ризику ІІ типу визначені:
- У родині були хворі на діабет
- Надлишкова вага
- Нездорове харчування
- Відсутність фізичної активності
- Ризик росте з віком
- Високий кров’яний тиск
- Порушення толерантності до глюкози (IGT), коли рівень глюкози в крові вищий за нормальний, але нижчий за поріг, при якому можна діагностувати діабет
- Був гестаційний діабет
- Погане недостатнє харчування під час вагітності
Наразі діабет І типу попередити не можна.
Тоді як діабет ІІ типу – можливо. Доведено, що на його розвиток найбільше впливає наш спосіб життя.
Коли ви їсте шкідливу їжу, мало рухаєтесь, сидячи майже живете, то фактично "запрошуєте" хворобу у своє тіло.
Міжнародна діабетична асоціація рекомендує для профілактики мати 30-45 хвилин фізичної активності хоча б 3-5 днів на тиждень.
Коли ви ще молоді, здорові звички особливо важливі, щоб попередити розвиток ожиріння та знизити ризик діабету ІІ типу у майбутньому.
Як харчуватись щобзахистити себе від діабету:
Обирайте воду, каву або чай замість соку, содової та інших напоїв з вмістом цукру.
Особливою загрозою з точки зору ризику розвитку діабету 2 типу є споживання їжі з високим вмістом цукру, особливо промислових напоїв.
У натуральному вигляді цукор є у фруктах, овочах, зернових та молочних продуктах. Там він зазвичай існує у формі фруктози та лактози.
Вони важливі, адже наше тіло перетворює ці продукти повільно, а цукор в них забезпечує енергією наші клітини.
Більшу небезпеку для здоров'я мають цукри, які штучно додають до продуктів, щоб зробити їх смачнішими.
Наприклад, до солодких газованих напоїв, ароматизованих йогуртів та більшості десертів – тістечок, тортів та печива.
Для людей, які щодня витрачають у середньому 2000 ккал (а це більшість дорослих, які ведуть малоактивний спосіб життя) – вживання цукру слід скоротити до 50 г на добу (10 чайних ложок).
Але враховуйте, що мова не лише про цукор з цукернички, він є у хлібі, стравах, солодощах тощо.
Якщо ж ви активні протягом дня, і в цілому розумно споживаєте солодощі – ризики для здоров‘я кардинально зменшуються.
Пам’ятайте, що цукор в смачних десертах - це здебільшого "пусті" калорії, які не принесуть ніякої користі.
Тому спробуйте максимально себе в таких смаколиках обмежити. Якщо вам все-таки важко відмовитись від солодкого, ось 4 поради:
1. Готуйте власні десерти.
2. Контролюйте порції та кількість солодкого.
3. Одразу чітко визначайте порцію
4. Чорний шоколад, горіхи, мед та сухофрукти можуть замінити шкідливі тістечка з кремом.
Самого харчування занадто мало, додайте активності в свому житті.
Щоб підтримувати свою вагу в нормі, пам'ятайте про пррост правила:
Будьте активні
Спорт – пігулка від багатьох хвороб і профілактика надмірної ваги. Навіть якщо ви маєте зайву вагу, але при цьому постійно активні фізично, ризики появи серйозних хвороб зменшуються в рази.
Використовуйте кожну можливість для додаткової активності
Розмовляйте телефоном стоячи, підіймайтеся сходами замість ліфта, ходіть пішки по ескалатору, обговорюйте ідеї з колегами під час прогулянки.
Змінюйте маршрут на роботу чи навпаки
Прогулюйтесь чи проїжджайте велосипедом хоча б частину шляху. Можете вийти раніше на декілька зупинок чи припаркувати авто трохи далі від офісу.
Припиняйте сидіння кожні 30 хвилин
Не чекайте, поки у вас виникне дискомфорт, біль в спині чи м’язовий спазм. Просто встаньте з-за столу і потягніться. Щоб не забувати робити активну перерву, використовуйте таймер на телефоні чи іншому гаджеті.
Тривале сидіння та відсутність активності пов’язані з ожирінням та діабетом 2-го типу.
Важливо: не забувайте про сон
Порушення сну підвищує ризики надмірної ваги. Це пов'язано з появою метаболічних та ендокринних змін в організмі, що сприяють збільшенню ваги.
Тому намагайтесь дотримуватись режиму та спати не менш як 7-8 годин. Крім того, людина може стати більш сприйнятливою до задишки уві сні, отримати біль у суглобах та артрит, захворіти на діабет.
Будьте здорові та пам'ятайте - ваше здоров'я у ваших руках!
Отримати консультацію та медичні послуги Ви завжди можете в Клініко-діагностичному центрі КДЦ
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
21:10
20 грудня
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...