14:45, 3 листопада 2019 р.
Прикарпатське село Микуличин - найдовше село в Україні
На Прикарпатті розкинулося найдовше село в України.
Микуличин – це низькогірний карпатський курорт, який розташовано в долині р. Прут, відноситься до Яремчанської міської ради Івано-Франківської області.
Фото Дениса Трофімова
Це найдовше село в Україні, загальна протяжність - 44 км. У XIX столітті воно було найбільшим за площею населеним пунктом тодішньої Польщі. У наш час село відоме завдяки рекреакції, зеленому та сільському туризму.
Свого часу Микуличин носив неофіційний статус найбільшого села в Європі. Численні туристичні путівники вказують, що його територія простягалася на 44 кілометри - від Яремчого до кордону з Закарпаттям. І нині розміри села вражають. Воно розкинулося у долині Пруту на десять кілометрів.
Читайте також: Микуличин – затишне туристичне село на Прикарпатті
Перші відпочивальники з'явилися в Микуличині ще наприкінці 1890-х одразу після того, як в ці куточки Карпат прийшла залізнична колія. Село стало розвиватися як кліматичний курорт. Власниками розкішних вілл були мешканці Коломиї, Львова та Відня. За польських часів побудовано дитячі табори, які використовуються дотепер. Та загалом Микуличин завжди перебував у тіні своїх більш розкручених сусідів – Яремчого та Ворохти.
У 2012 році Микуличин відзначає своє 600-річчя. Перша згадка про село датована 1412 роком. У одній з судових справ, яка розглядалась у 1630 році, згадується про встановлення кордонів володінь Березовських. Кордон проходив по горі Микулинка. Археологи під час проведення дослджень у 1960-1980 роках виявили на території села понад 50 археологічних пам'яток. Вчені встановили, що перші поселення на території сучасного Микуличина виникле ще понад 40 тисяч років тому.
Читайте також: Криворівня — осередок української культури
Про Микуличині складені свої легенди. Одна з них оповідає про безстрашного воїна Микулу. У нього було своє військо. В один день на нього напали вороги, і зав'язався бій. Військо Микули співало патріотичні підбадьорюючі пісні. І співало військо так голосно, що цим злякало ворогів.
А сам воїн Микула вибіг на гору і став сміятися над своїми ворогами. Вони не витримали образи і накинулися на нього. Але Микула їх усіх переміг. Ось з тих найдавніших пір гору цю стали називати Микулиною, а поселення іменували Микуличин.
У XVII сторіччі в селі було 48 будинків, у яких жили 483 людини. У XIX сторіччі Микуличин був найбільшим селом Польщі того часу.
Вже до 1900 року чисельність мешканців села зросла майже у 10 разів до 4300 людей.
Читайте також: Верховина — столиця Гуцульщини
У різні часи село входило до складу Польщі та Австро-Угорщини. У середині XVII сторіччя у селі зароджується селянський антифеодальний рух, який називають опришківським. Одним з лідерів руху був Олекса Довбуш, на його честь названий печерний комплекс. У різні часи у Микуличині жили і працювали Іван Франко, Василь Стефаник, родина засновника психоаналізу Зігмунда Фрейда. Історія Микуличина досить цікава, однак у селі поки не створено музей.
В Микуличині можна насолодитися природними красотами, такими як водоспад Женецький Гук. Він розташований на висоті 900 м над рівнем моря.
Його утворення відбулося через сильну зливу, яка сталася в післявоєнний період. Поєднання природних красот і водного потоку, який падає з висоти п'ятиповерхового будинку - це незабутнє видовище. Взимку Гук частково замерзає, а скелі вкриваються філігранним льодом, під яким все ще тече вода. На сонці лід виблискує, наче справжній кришталь. Назву водоспаду дали місцеві жителі через гучність падіння води.
В селі є діюча церква Святої трійці.
Сакральна, історична споруда — Троїцька церква, зведена 19-му столітті, вистояла повені і війни та змогла дивом зберегти унікальну ікону роботи Корнила Устияновича. Пам’ятка архітектури національного значення, старезна дерев’яна церква і нині відкрита для вірян.
Читайте також: Шешори — срібний курорт на Прикарпатті
Перша письмова згадка про церкву в Микуличині датована 1700 роком. Раніше дерев’яна церква стояла на цвинтарі за присілком Фальчі, але у 60-х роках XVIII ст. вона була зруйнована сильним буревієм.
Троїцька ж церква була збудована у 1868 році. Перша служба Божа тут відбулась на храмовий день св. Параскеви. Будівництво затяглось на два роки, бо селяни не могли дійти згоди чи будувати церкву на “Горбах", чи на присілку Підліснів. Вирішили звести ні там, ні там, а поставити Троїцьку посередині села — на землях попа Герасимовича.
Церква пишається іконостасом, виконаним художником Корнілов Устинович. Художник зобразив себе як св. Йосафата.
Сьогодні Троїцька церква має 5 дзвонів, найбільший вагою 6 центнерів. Трохи більше 10 років тому спорудили нову дзвіницю.
В селі є все необхідне як для гірськолижного відпочинку, так і просто для приємного і спокійного проведення часу, які залишать приємні враження про Микуличин.
Читайте також: Кути — карпатське село на річці Черемош
Косів – колиска гуцульської культури та звичаїв
Дземброня — найвисокогірніше село в Карпатах
Космач — найбільше Прикарпатське село в Україні
Коломия – затишне містечко на Прикарпатті
Манява – місце духовної сили та відродження
Яремче – знаменитий курорт в Карпатах
Ворохта — чудовий відпочинок в Карпатах
Татарів – незабутній відпочинок в Карпатах
Національний заповідник «Давній Галич»
Поляниця – яскравий відпочинок в Карпатах
Крилос: заповідник «Давній Галич»
Заболотів. Містечко старе та історичне
Стародавнє місто Снятин - місто з неповторним колоритом
Яблуниця. Чарівне поселення на межі Закарпаття та Івано-Франківщини
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Останні новини
09:00
Спецтема
Оголошення
20:06, 17 грудня
1
11:42, 13 грудня
8
live comments feed...