• Головна
  • Гра престолів. Як у Франківську воюють із забудовою озера (фоторепортаж)
15:05, 6 травня 2019 р.
Надійне джерело

Гра престолів. Як у Франківську воюють із забудовою озера (фоторепортаж)

Гра престолів. Як у Франківську воюють із забудовою озера (фоторепортаж)

Минулого тижня франківські депутати проголосували за детальний план території в районі міського озера. На єдиній ще незабудованій ділянці, де недавно з’явилася капличка і хрести, місто планує облаштувати сквер. Та є одне «але».

З 2014 року орендар цієї ділянки – ТОВ «Розважально-відпочинковий центр «Гаразд» – справно сплачує оренду та виграє у мерії всі суди, пише Репортер.

Гра престолів. Як у Франківську воюють із забудовою озера (фоторепортаж), фото-1

Студенти готові боротися

На початок сесії до міськради прийшли студенти Прикарпатського національного університету, аби висловити протест проти будівництва біля озера. В руках у них були плакати із написами: «Забудові – ні!», «Перестаньте будувати, бо немає, де гуляти».

«Ініціатива існує уже декілька місяців. Була ідея на цій ділянці створити меморіальний парк імені Романа Гурика, тому в першу чергу долучилися студенти філософського факультету, на якому навчався Роман, і студентський актив, – говорить Назар Дюк, учасник акції та керівник студентського профкому ПНУ. – Ми раді, що до нас приєдналися мешканці цього мікрорайону. Оскільки ситуація набрала нездорових обертів, ми вирішили висловити нашу позицію публічно».

Питання про ділянку біля озера було одним з останніх у порядку денному і його розгляд припадав на післяобідній час. Тож більшість учасників акції повернулася до вишу на пари, щоб не порушувати навчальний процес.

Гра престолів. Як у Франківську воюють із забудовою озера (фоторепортаж), фото-2

«Своє прохання меру й депутатам ми донесли – це було основ­ною метою. Ми не хотіли перешкоджати роботі сесії й показати себе з поганого боку. Як не як, ми студенти вищої школи і вважаємо, що все можна вирішити цивілізованим способом», – додає Назар Дюк.

Але, щоб зберегти зелену зону біля озера, студенти ПНУ готові перекривати дороги, блокувати в’їзд будівельної техніки і влаштовувати мітинги. А вже найближчим часом планують провести толоку на території, яку відстоювали на сесії міської ради, та засадити її молодими саджанцями.

Міський голова Руслан Марцінків на сесії студентів підтримав, але нагадав, що родина Романа Гурика просить не спекулювати його ім’ям, зокрема і для боротьби із забудовниками. Крім того, мер вважає, що судів недостатньо (звісно, бо місто їх регулярно програє – Ред.), тож він готовий обмінюватися на інші ділянки, об’єкти нерухомості – аби зберегти цю зелену зону для Франківська.

Капличкою проти суду

Нині міська рада продовжує судитися з двома забудовниками щодо ділянок біля міського озера. На одній зі спірних ділянок, ближче до вулиці Ленкавського, будує «Вамбуд». А ділянка з боку Південного бульвару з 2014 року – в оренді ТзОВ «Розважально-відпочинковий центр «Гаразд», але будівництво там досі не розпочалося.

Восени 2018 Львівський апеляційний суд області за зустрічним позовом «Гаразду» постановив «усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою на 4 га на Південному бульварі». Та вже в грудні у відповідь на це рішення і спробу представників забудовника встановити паркан мер Франківська перейшов до активних дій.

Спершу розбив на цій ділянці намет для громадської приймальні та цілодобового чергування. Потім виконком віддав ділянку під кап­личку, місто встановило штучну ялинку, а від імені нардепа-свободівця з Тернопільщини Михайла Головка – пісочницю і карусель. Пообіцяли ще й каток для дітей, але до цього вже не дійшло.

Гра престолів. Як у Франківську воюють із забудовою озера (фоторепортаж), фото-3

Натомість у січні Руслан Марцінків вирішив шукати біля озера історичні предмети та захоронення часів комуністичного режиму. Тоді ж на ділянці встановили аж 15 хрестів. Територію має обстежити обласне історико-просвітницьке товариство «Меморіал».

Мало того, міський голова задекларував тут громадський простір імені героя Небесної Сотні Романа Гурика з капличкою Помісної Української Церкви.

Представники ТзОВ «РВЦ «Гаразд» пішли до суду щодо захоп­лення землі. І в лютому господарський суд Івано-Франківської області заборонив проводити будь-які роботи на спірній ділянці до вирішення справи, зокрема й робити розкопки та ставити капличку. Але 7 квітня, на Благовіщення, на скандальній ділянці освятили нову каплицю Православної церкви України. Виходить, що суди то одне, а доцільність – інше.

Мінус два мільйони

За день до сесі міськради на зустрічі з мешканцями біля озера Руслан Марцінків заявив, що співзасновник «Гаразду» Костянтин Бородайко вимагає за цю ділянку 2-3 мільйони доларів «відступних». І сказав, що готовий запропонувати ТОВ «Гаразд» іншу ділянку. Назавтра на сесії депутати проголосували за детальний план території (ДПТ) зеленої зони зі скейт-парком, волейбольним полем і тенісними столами.

Гра престолів. Як у Франківську воюють із забудовою озера (фоторепортаж), фото-4

Представник забудовника Павло Бородайко каже, усі стосунки з мерією відбуваються виключно у цивільно-правовій площині.

«До нас таких пропозицій щодо «відступних» не надходило ні в офіційному, ні в неофіційному порядку, – говорить Павло Бородайко. – Існує багато судових рішень, в яких ми довели неправомірність дій міського голови. Також є судові процеси, які ще на розгляді. Жодні переговори ні з Русланом Марцінківим, ні з його представниками не ведуться. На нашу думку, це вигадки міського голови, які поширюються, щоб привернути увагу громади та очорнити нас».

Він каже, що намір ТОВ «РВЦ «Гаразд» полягає у будівництві виключно розважально-відпочинкового центру відповідно до договору оренди, чинного з 2014 року. За словами Бородайка, на сьогодні збитки «Гаразду» сягли понад 2 млн грн. Йдеться про сплату оренди за ділянку біля озера з 2014 року.

«Цю земельну ділянку свободівська владна команда передала ТОВ «РВЦ «Гаразд» для будівництва розважально-відпочинкового центру. Незважаючи на те, що «Гаразд» добросовісно сплачує орендну плату, міський голова створює перешкоди у здійс­ненні господарської діяльності, – говорить Павло Бородайко. – Він накладає мораторій, встановлює палатки з муніципальною вартою, розміщує каплички з дерев’яними хрестами, а тепер затверджує ще й ДПТ. Такі неправомірні дії з перешкоджання законній господарській діяльності та умисне невиконання судових рішень є кримінально караними злочинами».

Нікому вірити не можна

«Ця ситуація більше схожа на шоу від мера та затягування часу, – говорить Денис Квасов, представник ініціативи «Вільне озеро», що у 2014-2016 роках активно протистояла забудові, в тому числі і цих ділянок. – Суд зобов’язав міськраду дати дозвіл Бородайку. А замість дати дозвіл, депутати голосують за сквер. За 20 днів до сесії вони мали оприлюднити проект ДПТ. Але його ніхто не бачив. Тож тепер є підстава цей план оскаржувати. У мене є думка, що ця комедія з хрестами і капличками – це затягування часу для торгів. Навіть, якщо й так, то це не найгірший варіант. Бо вдасться зупинити забудову і таки зробити там сквер».

Гра престолів. Як у Франківську воюють із забудовою озера (фоторепортаж), фото-5

За словами Квасова, міська рада, як власник землі, вже давно могла змінити цільове призначення землі на зелену зону. Адже ділянка досі є в комунальній власності. Однак, після рішення суду це вже навряд чи вдасться. І додає, що ДПТ, затверджений на сесії, виконком погодив ще у 2014 році.

«Якби мерія все робила юридично правильно і вигравала суди, то Марцінків був би героєм і без хрестів. А так він мутний, влаш­товує шоу. І це – найбільша нестиковка. В результаті Бородайко збудує, а Марцінків скаже, що він боровся, – додає Денис Квасов. – Єдиний висновок, який я для себе зробив, що нікому з них не можна вірити: ні Ковальчуку (керівник компанії «Вамбуд» Микола Ковальчук – Ред.), ні Бородайку, ні Марцінківу. Вони розкажуть усе, що ти хочеш почути, лиш би робити своє».

Квасов каже, якщо у студентів з ПНУ і справді серйозні наміри щодо збереження ділянки, радо долучиться до їхньої ініціативи. Однак, не відкидає, що це може бути одна з ініціатив міського голови заради створенння більшого резонансу.

«Якщо мер зможе домовитися з Бородайком – це теж непоганий варіант, лиш би озеро не забудовували. У Франківську зелених зон вже майже не залишилося. Тому зберегти цю ділянку має бути інтересом всіх містян».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #івано-франківськ #забудова
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...