12:38, 29 квітня 2019 р.
Надійне джерело
29 квітня – Світлий (Поливаний) Понеділок, особливий день, коли треба обливатися водою, а також ходити в гості і дарувати писанки
Свято 29 квітня також називають Поливаним, або Волочильним понеділком. На другий день після Великодня, який цього року припадає на 29 квітня, православні християни відзначають Поливаний понеділок 2019.
Це свято також називають Обливаним, або Волочильним понеділком. До речі, кожен день седмиці після Воскресіння Христового в народі має свою назву: понеділок – поливаний, вівторок – Купалище, середа – хороводниця, Навський четвер, п’ятниця – прощення, субота – хороводниця, неділя – поминальна.
Поливаний понеділок: звичаї свята
У Поливаний понеділок наші предки занурювалися в водойми, а також обливали водою мало не кожного, хто попадається на шляху: з пляшок, відер, кухлів, в загальному все, що потрапить під руку. Вони вірили, що такі pитуали принесуть багатство і успіх. Облити водою жінку означало “очистити її”, а незаміжню дівчину – “наділити ще більшою красою і здоров’ям”.
У великодній понеділок люди ходили в гості один до одного – здійснювали своєрідний ритуальний обхід односельців: “христосовались” й обмінювалися писанками. Хрещеники ходили в гості до хресних батьків, а онуки – до бабусь, несучи їм гостинці – пироги і яйця. Беручи зав’язані в клунку калачі і яйця, хресні батьки та інші родичі дякували й просили передати уклін батькам. При цьому у свою чергу клали дітям у вузлик печиво, ковбасу, яйця й інші освячені напередодні в церкві смаколики.
Традиція обливання водою дала ще одну назву цьому святковому дню – “поливаний понеділок”. Обливати когось або самого себе водою на великодньому тижні – це стародавній звичай, пов’язаний із весняним очищенням води. Цей звичай існує (або до недавнього часу існував) і в інших європейських народів. В Україні у понеділок парубки обливають дівчат водою – “очищаються”. Вважалося, якщо хлопці якусь дівчину не облили водою, то для неї це є ганьбою. Зазвичай хлопці ходили “зграйками”, заходили в будинок, де була дівчина, і просили батьків, щоб дівчина вийшла на вулицю.
Батьки раділи, що їх будинок не обходять “поливальники”, адже це означало, що є надія на весілля. У деяких регіонах дівчата відкуповувалися від хлопців писанками, щоб ті не обливали водою.
У Великодній понеділок прийнято ходити в гості до своїх друзів і близьких, це потрібно робити, обов’язково взявши з собою кілька писанок і пасок. Господарі будинку, в який прийшли гості, повинні відповісти їм тим же. У народі вважалося, що першим до хати повинен входити чоловік, це принесе багатство і щастя в сім’ю.
Понеділок після Великодня 2019: що не можна робити
Сумувати і піддаватися похмурим думкам.
Сваритися.
Об’їдатися.
Пити багато aлкоголю.
Прикмети на Поливаний понеділок 2019
Перелітні птахи не співають – чекайте заморозків.
Ранковий дощ – дощове літо.
Безвітряно, синє небо – найближчим часом бути дощу.
Ясна сонячна погода віщує таке ж літо.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
17:01, 30 грудня 2024 р.
08:39, 26 грудня 2024 р.
1
15:26, 20 грудня 2024 р.
10:32, Вчора
5
live comments feed...