19:00, 6 квітня 2018 р.
Гуцули перед Великоднем "гріли діда". ВІДЕО
На Прикарпатті створили відео про старовинний гуцульський перед великодній звичай «гріти діда».
Відео створили Андрій Гаврищук, Василь Юськів та Михайло Копієвський учасники студії "Смотрич".
«Короткометражний документальний ролик про предковічний гуцульський звичай ''гріти діда'', який відбувається в тиждень перед Великоднем. Представлені роздуми про значення ритуалу, які особливості були в минулому та в якому вигляді він зберігся в наш час. Висвітлення загадкової унікальної традиції розширює кругозір стосовно культурної спадщини України», - пишуть автори.
Довідково. Одним із найпоширеніших обрядових елементів великоднього періоду на Гуцульщині був звичай «гріти діда». Він зберігся до середини XX ст. майже в такому вигляді, як його зафіксували в минулому.
Вважали, що дотримання його сприяє забезпеченню врожаю полів і щедрого приплоду худоби.
Здебільшого обрядове дійство «гріти діда» виконувалось у середу або четвер перед Великоднем, але відомо, що іноді його діти ходили від хати до хати і під вікнами кликали:
«Грійте діда! Грійте діда! Дайте хліба! Аби вам овечки, аби вам ягнички, аби вам телички», на що хтось із хати відповідав: «Гріємо, гріємо – даємо!».
Дітей обдаровували «кукуцами» — спеціально спеченими малими пшеничними чи житніми хлібцями.
Гуцули в ці дні спеціально старалися, щоб в хаті побувало якнайбільше дівчат. Від цього начебто залежав значний приплід овець.
Важливим елементом, який супроводжував звичай «гріти діда», був ритуальний вогонь. Ватру клали на городах, а в деяких місцевостях — і коло церкви. З вогнем пов’язували наступний врожай, а також здоров’я членів сім’ї. Як і перед Різдвом, перед Великоднем, гуцули запалювали на подвір’ях ритуальний вогонь, який горів до світанку. Біля цього вогню цілу ніч сиділи найстарші в селі чоловіки.
Кожен двір надавав по кілька полін, які підводою звозили на місце великодньої ватри, яка, очевидно, в давнину мала общинно-родовий характер. В цьому виявлялось давнє уявлення про взаємозв’язок живої і неживої природи, який підтримували чи поновлювали при зміні кожного з природних циклів.
Читайте також:
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
10:34, 10 січня
10:34, 10 січня
16:56, 17 січня
10:34, 10 січня
10:34, 10 січня
live comments feed...