08:20, 11 серпня 2017 р.
Священик-ошуканець обікрав парафію та придбав собі два житла
Вже більше місяця у прикарпатському селі Новиця, що в Калуському районі, горить скандал, в центрі якого місцевий священнослужитель Любомир Надорожний. Священика звинуватили у фальсифікації документів та крадіжці церковних коштів.
Служити до конкретної парафії 34-річний Любомир прийшов у 2011 році, після смерті попереднього священика Григорія Токарика. Як писало видання Репортер, молодий священик одразу взявся за ремонт резиденції, церкви та облаштування території.
Проте нещодавно до сільської ради з обласного управління культури, національностей та релігій прийшов на експертизу новий церковний статут. У ньому говорилось про те, щоб все майно церковної громади передати єпархії УПЦ КП. Крім того, статут обмежує вплив громади, бо головою обирається священик, який призначає скарбника, тому всі фінансові та господарські справи треба погоджувати з єпархією. Крім того, громада вже не матиме права зібрати церковні збори, лише за згодою пароха. Якщо навіть і збере, то той має право на вето.
"Таке я пропустити не міг, – говорить сільський голова Володимир Головчак. – Почав з’ясовувати у людей з церковного комітету, чиї підписи там стоять. Виявилося, що жодних зборів не було, що він одноосібно вирішив, підробив документи та подав на реєстрацію".
Як розповів один із членів церковного комітету Богдан Іванюк, одразу після того, коли люди дізналися про підроблений статут, зібралося чоловік з десять та пішли до священика.
"Любомир нам пояснив, що так зробив, аби церкву не признали прибутковою організацією, – говорить пан Богдан. – Як вона може прибутковою, коли існує на пожертви мирян!? Потім попросив пробачення і просив не розносити це по селі. Сказав запросити юриста, аби переробив той статут, як нам треба. Ну, ми вдарили по руках та й розійшлися".
Проте пізніше Надорожний почав у церкві розповідати парафіянам, що потрібен новий статут, мовляв, інакше – великі податки. Наступного тижня зібрав збори, аби обрати нову "двадцятку" – церковний орган влади. Також на зборах вирішили створити ревізійну комісію та провести ревізію. Адже за шість років – жодних звітів.
За словами пана Богдана, щомісячно кожен двір здавав по 115 грн. З тих грошей сотня йшла спершу на ремонт резиденції, а потім – на ремонт церкви. Ще 15 грн давали "на Боже", аби щонеділі не збирати по церкві.
“Лише на моїй вулиці – 22 православні хати, – продовжує Іванюк. – У селі – 800 дворів православних. Ну нехай 200 не дає, але 60 тисяч за місяць є точно. А грошей все нема й нема. У зошитах пишуть, що здають 28-30 тисяч”.
Як розповів Іванюк, священик так просив пробачення, що його стало шкода. Потім Надорожний сказав дати два тижні, аби попрацювати над документами. Нарешті добилися того, що касир принесла документи й почали перевіряти.
Ревізійну комісію створили 10 липня. До неї увійшло семеро людей. За словами заступника голови комісії Василя Романіва, касир зачитувала витрати з зошитів, а двоє з комісії записували за нею собі. За його словами, під господарські витрати парох брав різні суми, які не підтверджені чеками чи квитанціями. За неповних два роки – 99 550 грн.
“Є акт, що переробляв опалення, – продовжує Василь Романів. – Фактично нічого не робилося, а він узяв собі 20 000. За 30 жовтня 2016 року виписав фіктивний ремонт даху на 10 300 грн. Ніхто не приїздив, нічого не робив. За п’ять арочних вікон заплатили 85 000 грн. Виходить по 17 000 за кожне. Просте трикамерне вікно коштує максимум до 7000. Троє вхідних дверей з людського матеріалу обійшлися 47 050 грн. А то максимум – 23 000, бо ж матеріал – ясень – люди пожертвували… Ми б навіть його простили, але найгірше, що він почав видзвонювати, аби ревізію не робити, що дає 220 тисяч. Ми продовжили. То він телефонував одному з наших членів, ми всі чули, як погрожував”.
31 липня обурені парафіяни подали заяву до поліції та прокуратури. Крім того, результати ревізії хотіли показати вірянам після відправи. Але декілька жінок із села не дозволили – почали забирати папери. Тоді активісти розвісили результати ревізії на стовпах.
У резиденції, де шість років мешкав священик, уже кілька тижнів порожньо. У селі кажуть, він з родиною перебрався до Франківська, де має три квартири. Це вказано і в електронній декларації дружини пароха, яка є держслужбовцем. Дві квартири куплені у 2016 році в один день на суму понад 800 тис. грн.
"Репортер" спробував зв’язатися зі священиком Любомиром Надорожним. Той лише відповів, що не має що сказати і припинив розмову.
Як повідомили в Івано-Франківської єпархії УПЦ КП, на сьогодні Любомира Надорожного "звільнили з настоятельства і на час слідства він у забороні священнодіяння".
Прес-служба прокуратури області підтвердила, що калуська прокуратура веде процесуальне керівництво "у кримінальному провадженні за фактом вчинення самоуправства настоятелем храму Преображення Господнє Української Православної Церкви Київського патріархату села Новиця Калуського району". Досудове розслідування проводять слідчі поліції.
Попередня кваліфікація – стаття 356 ККУ (самоуправство). Карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 грн), або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до трьох місяців.
Також проводяться слідчі дії й перевіряється інформація про можливу причетність настоятеля храму до підроблення документів.
Минулої неділі у Новиці відправляв уже новий священик. Але пристрасті в селі не вщухають – люди вже пересварилися.
Читайте також: Священика вигнали з церкви через укладення забороненого подружжя
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:00
3 січня
10:01
3 січня
Спецтема
Оголошення
17:54, 26 грудня 2024 р.
17:54, 26 грудня 2024 р.
17:54, 26 грудня 2024 р.
17:54, 26 грудня 2024 р.
10:30, 2 січня
live comments feed...