
Це треба знати
16:01, 14 червня 2016 р.
«Що» або «від чого» косять місцеві комунальники. Як франківці щодня контактують з отруйною рослиною
Це треба знати
Гуляючи міською дамбою чи пришкільною територією, франківчани й не замислюються, що знаходяться за крок від ураження небезпечною і «звичайною» на вигляд рослиною під назвою «Борщівник».
«У нас ідеально боряться з Борщівником»…
Так ствердив директор Департаменту житлової і комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак під час телефонної розмови з кореспондентом 0342.ua.
Протилежну картину бачимо на дамбах, руслі річок та вулицях міста. Отруйна рослина ― Борщівик Сосновського ― захоплює чималий шмат землі міста: громадські місця, де часто гуляють діти.
Хто ж має відповідати за безпеку жителів міста, які щодня контактують з цією рослиною? Список зі всіх і нікого конкретного, типовий для українського, зокрема і місцевого, чиновницького апарату.
«Якщо це приватна ділянка, то відповідають за благоустрій її території власники чи орендарі. Якщо мова про територію багатоквартирного будинку, то відповідає управитель цього будинку. Якщо це загальноміські території, то несе відповідальність або наша Муніципальна дорожня компанія, або підрядники, які обслуговують дану міську територію», ― пояснив Михайло Смушак.
«Посилена боротьба з Борщівником ведеться постійно» ― так кажуть відповідальні особи. Перевірити регулярність такої боротьби по всій території міста, на жаль, не можемо фізично. Але можемо бачити, що там де ведеться ― робиться це, по суті, неефективно і небезпечно. Борщівник скошують. Тобто дають можливість рослині пустити сік, який викликає ще більші опіки при контакті зі шкірою людини. Особливо полюбляє він сонце.

«Якщо ми зараз почнем «травити» Борщівник хімією, то знищимо інші рослини, дерева тощо. Його потрібно вчасно косити і тоді не буде проблем, рослина «виведеться» сама. Принаймні так показує практика», ― пояснює своє бачення «борщівникової» проблеми головний комунальник міста.
А ось еколог Володимир Красноштанов висловлює протилежне бачення того, як би мало відбуватися винищення небезпечної рослини:
«Борщівник ― це своєрідна «екологічна загроза». Ця рослина масово заполонює територію ― самозасіюється та поширюється з геометричною прогресією ― кожного року територія «захоплення» зростає на 25%. Їй підходять усі грунти, особливо родючі, а вивести її ― практично неможливо. У природі не існує природних шкідників Борщівника, а скошування не дає результату. Знищувати необхідно корінь цієї рослини. Найефективніший ― метод повторного переорювання. Тобто, зійшла рослина ― переорали землю, виросла повторно ― переорали ще раз. І так до повного її виведення. Наскільки мені відомо, в сусідніх країнах для боротьби з Борщівником використовують якусь гусінь, яка його поїдає. Це, так би мовити, біологічний метод боротьби з Борщівником».
І хоча, за словами еколога, Екологічний фонд Івано-Франківської області другий за величиною в Україні, про новітні методи боротьби тут не задумуються. Поки працюють лише кошенням.
До речі, також у головного комунальника ми поцікавилися, як зашвидко зреагують відповідальні служби, якщо франківчани повідомлять про наявність Борщівника на території міста.
«Одразу ж в той же день, чи на наступний, викошується і знищується все», ― запевнив Смушак.
Сподіваємося, що на наші фотодокази присутності Борщівника у місті, відреагують наступного ж дня. Перевіримо і напишемо про це.
Отже, найголовніше. Чому ми так багато уваги приділили звичайній на вигляд рослині?
Олег Василюк, завідуючий організаційно-методичним кабінетом Івано-Франнкіського клінічного шкір-венереологічного диспансеру:
«До дуже важких наслідків може призвести звичайний контакт з Борщівником. Важкі (подібні до хімічних) опіки викликає сік цієї рослини в «поєднанні» з сонцем. При цьому людина може замаститись ще зранку, а під сонячні промені потрапити після обіду. Небезпечна також наявність супутніх захворювань, що може, як ускладнити лікування, так і погіршити перебіг цих хвороб, зокрема кардіологічних. Катастрофи поки немає, але суттєва небезпека є. Ми фіксуємо звернення жителів та гостей міста, які потрапляють в опіковий відділ зі «слідами» Борщівника».
Якщо ви все-таки постраждали від ураження Борщівником
Ознаки ураження: людина одразу відчує свербіння, поколювання в місцях ураження, почервоніння шкіри і спостерігає появу міхурів, ніби після опіку. Чим більший контакт і чим активніше сонце, тим більші і небезпечніші прояви.
Що робити:промити місце ураження звичайною протічною водою, випити антигістамінний засіб (діазолін, тавегіл). Якнайшвидше звернутись до лікаря.
Лікування: якщо ураження проявилося під виглядом звичайного почервоніння та немає міхурів, або вони поодинокі, ― то можна обійтися лише антигістамінними, загальними десинсебілізуючими засобами. Чим більша площа ураження та більші міхурі, тим складніше лікування (зокрема, як в опікових хворих).
Займатися самолікуванням лікарі категорично не рекомендують.
Де Борщівник знайшли ми:
вул. Набережна, дамба біля моста

обр 2
вул. Целевича, район дамби. Влада подбала про нову дорогу, а про безпеку жителів "забули".

обр 3






вул. Целевича, 20

Навпроти паркану ЗОШ №20. Район вул. Гоголя

обр 4
І наостанок. Оскільки, інформаційної компанії в місті, яка б повідомляла населення про небезпеку контакту з отруйним Борщівником і загалом про наявність цієї рослини на території Івано-Франківська немає, ― вважаємо за свій обов’язок показати вам світлини, цієї отруйної рослини і місця її розмноження. Придивіться до світлин і запам’ятайте, як виглядає отруйна рослина. Покажіть фото друзям та знайомим, особливо, дітям. Адже ми не завжди можемо вгледіти де і з чим вони бавляться на територіях міста, на яких, здавалося б, мало бути безпечно.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
11:50, 6 травня
16:19, Вчора
live comments feed...