Шланги високого тиску, частіше звані рукавами високого тиску (РВТ), призначені для створення або поглинання робочого зусилля, яке під високим тиском передається скачаними в них рідинами або газами.
Основна область застосування РВД – гідравлічні та пневматичні системи різних пристроїв та механізмів. Поза промислового виробництва з РВТ найчастіше мають справу власники автотранспорту, це рукави високого тиску гідро підсилювача керма (ГУР), та ті, хто користуються насосами високого тиску.Конструкція РВТ обумовлена необхідністю витримувати внутрішній тиск, який може доходити до декількох сотень атмосфер.Крім того, внутрішня поверхня шланга високого тиску повинна бути несприйнятлива до впливу середовища, що транспортується. Тому нижній його шар робиться з маслобензостійкої гуми, або синтетичного каучуку.Для виготовлення верхнього, більш товстого шару рукава високого тиску використовується зносостійка гума, яка в разі необхідності доповнюється термозахистом у вигляді металевого або полімерногогофрованого покриття, докладніше ось сторінка.
Між верхнім та нижнім шарами гуми у кілька шарів намотується металевий дріт, завдяки чому шланг отримує потрібну жорсткість та міцність. Шари дроту перемежовуються тонкими гумовими плівками.Залежно від способу намотування дроту розрізняються два види шлангів високого тиску:
Намотуючі. При виробництві шлангів цього типу витки дроту намотуються рівними рядами.
Обплітальні. У цьому випадку витки навиваються під кутом до осі шланга так, щоб витки попереднього шару схрещувалися з витками наступного шару дроту. Обплітальні РВТ володіють більшою міцністю і здатні витримати більший тиск, ніж намотуючі шланги.
В ролі внутрішнього жорсткого каркаса крім дроту може виступати текстиль.Кількість шарів дроту та товщина шарів гуми задаються стандартами, що визначають область застосування того або іншого типу РВС.
Для кріплення шлангів за місцем на їх кінцях монтуються фітинги (наконечники), які бувають наступних типів:
- Гайка;
- Штуцер;
- Ніпель;
- Швидкі з'єднання.
Кріплення фітингів до кінців шланга проводиться за допомогою обтискних муфт, які приєднуються на спеціальних верстатах.При установці фітингів цього типу потрібно обов'язково видаляти обидва шару гуми, внутрішній та зовнішній.Фітингами так само обжимаються намотуючі рукава, але знімати гуму верхнього та нижнього шару при цьому вже не треба.Вихід з ладу фітингів є найбільш частим випадком пошкодження шлангів високого тиску. Це пояснюється величиною та інтенсивністю випробовуваних ними навантажень.