Соя здобула популярність не лише внаслідок знижених потреб у добривах та гарного поєднання з родючими українськими ґрунтами. На підвищення попиту також вплинула технологія вирощування сої, яку легко опанувати. Щоб цілком реалізувати потенціал бобової культури, потрібно знати певні нюанси агротехнічного процесу.
Економічна доцільність вирощування сої
Ця однорічна бобова рослина заслужила популярність серед аграріїв у 60 країнах світу. На це вплинули такі фактори, як невибагливість у вирощуванні та висока врожайність, яка конвертується у гарний прибуток. За умови організації оптимальних умов для розвитку, соя здатна давати два врожаї протягом 100 днів.
Не менш важливою є роль сої у ході сівозміни. Бобова культура фіксує азот у ґрунті, тому біологічні рештки, які залишаються після збирання врожаю, можуть слугувати органічним добривом.
Україна є одним із лідерів у світовому рейтингу країн-виробників сої. Крім простоти у вирощуванні, рослина має потенціал в експорті та в рамках сировини для перероблення у різні види продукції. Враховуючи, що внутрішній та зовнішній ринки сої тільки продовжують зростати, економічний потенціал від вирощування цієї культури є очевидним.
Яка продукція виготовляється з сої
Соя використовується для створення таких продуктів:
- олія;
- макуха та шрот;
- борошно;
- молоко;
- текстурований білок.
Соєве молоко, сир тофу та борошно мають попит серед людей із непереносимістю лактози та веганів. Крім того, ці харчові продукти багаті білком. Внаслідок цього такі побічні продукти перероблення сої, як шрот та макуха, цінні в ролі біодобавки до комбікормів. Олія з сої використовується у миловарінні, лакофарбовій індустрії та для виробництва біопалива. Соєві ізоляти виступають інгредієнтами у парфумерії, фармацевтиці та виготовленні текстилю.
Як вибрати термін для посіву сої
Під час вибору періоду для сіяння сої потрібно зважати на кліматичні особливості регіону. Коли весна настає рано, сіяти можна відразу, як земля прогріється до температури в діапазоні від 12 до 14°C. У тому випадку, коли посів відбувається зарано, схожість буде меншою, не кажучи про негативний вплив на боби зі сторони шкідників. Якщо посіяти надто пізно, стебла будуть надмірно короткими, що вплине на врожайність.
У південно-західному лісостепу посів сої найчастіше відбувається у другій половині квітня та з настанням травня. На заході України оптимальним часом для вирощування є перша половина травня. Водночас у більш холодних регіонах до сіяння сої переходять через 2 тижні після завершення останніх заморозків.
На що потрібно зважати при вирощуванні сої
Поле, вибране для вирощування сої, має бути очищене від бур'янів. Підготовлене насіння закладається у лунки глибиною 2–4 см та з відстанню між рядками у 15 см. Оптимальна норма висіву становить 130 кг насіння на 1 гектар. Кислотність ґрунту має бути у межах 6,0–7,5 pH. Також потрібно зважати на те, що хоч соя і має азотфіксувальні властивості, внести азотні добрива у пропорції 10–20 кг на гектар усе ж варто.