Будинок, що зведений без оформлення на це дозвільної документації, належить до самочинного будівництва. Це обмежує можливості користування такою нерухомістю та загрожує власникові самобуду штрафними санкціями. Для оформлення будинків за законом існує кілька варіантів легалізації.
Шляхи узаконення будинку
Перед тим, як узаконити самовільно збудований будинок, потрібно переконатися, що земельна ділянка під його будівництво відповідає цільовому призначенню забудови. Ділянці землі також має бути присвоєний кадастровий номер. Складнощі в процесі легалізації можуть виникнути також через невідповідність забудови будівельним нормам та через відсутність базового пакету документів. Якщо у земельної ділянки кілька співвласників, необхідно підготувати паспорт, код та письмову згоду на забудову кожній з цих осіб. Наявність державного акту на землю, договору купівлі-продажу чи іншого правовстановлюючого документа на землю також обов’язкова.
В Україні для легалізації будинків існує три варіанти:
1. Загальна процедура. Це легалізація в адміністративному порядку, що поетапно передбачає:
-
Отримання будівельного паспорта. Якщо площа будинку до 500 кв. м, за відповідним документом треба звернутися до місцевої архітектурної інспекції.
-
Реєстрацію повідомлення про початок будівництва. Це дозвіл на будівельні роботи від ДІАМ, отримання якого передбачається як у випадку початку будівництва, так і у разі узаконення вже зведеного самобуду.
-
Розробку техпаспорта. Для отримання потрібно звернутися до державного чи приватного БТІ. Після того, як будинок відвідає сертифікований інженер, на підставі результатів проведеної інвентаризації складається технічна документація.
-
Отримання технічного звіту. Також розробляється фахівцями БТІ у разі, якщо на прибудинковій території є господарські споруди, площа яких перевищує 100 кв. м.
-
Введення в експлуатацію. Передбачає подачу та реєстрацію документа на підтвердження готовності будинку до експлуатації. Ця декларація реєструється Державною інспекцією архітектури та містобудування.
-
Присвоєння адреси. Якщо земельна ділянка ще не має поштової адреси, з відповідним проханням власник звертається до місцевих органів влади.
-
Реєстрацію права власності. Можна провести у держреєстратора чи приватного нотаріуса. Результатом оформлення є отримання витягу з реєстру майнових прав.
2. За будівельною амністією. В рамках спрощених умов можна легалізувати будинки, що було зведено з 5 серпня 1992 року по 9 квітня 2015 року. Головні вимоги - площа до 500 кв. м і відповідність земельної ділянки цільовому призначенню забудови. То як узаконити дачний будинок чи житловий за цією процедурою? Потрібно оформити техпаспорт та ввести об’єкт в експлуатацію, після чого можна зареєструвати право власності. Для оформлення будинку, зведеного до 1992 року, необхідний лише техпаспорт.
3. У судовому порядку. Важливо компетентно скласти позовну заяву. На розгляд справи потрібно чимало часу, а рішення не завжди є позитивним. Також після визнання судом права на самобуд, будинок все одно необхідно ввести в експлуатацію та зареєструвати.
Складність та вартість процедури оформлення будинку залежить не лише від виду процедури, а й площі будинку, його місця знаходження та наявності необхідної документації.