В лютому 2024 року Президент України підписав закон №7457 про регулювання обігу конопель у всіх сферах життя. Цей закон полегшить лікування пацієнтам з онкологією та посттравматичними стресовими розладами, що були отримані внаслідок війни. Багаторічні дослідження іноземних фахівців підтверджують позитивний вплив медичного канабісу на стан онкохворих та людей с ПТСР. Проте технічні коноплі мають велике значення не лише для медицини, а й для аграрної галузі та інших видів промисловості, тому вже зараз Мінагрополітики працює над різноманітними наказами, що будуть регулювати процес вирощування цієї культури.
Реєстр виробників технічних конопель
Мінагрополитики планує створити електронний реєстр виробників конопель. До нього вноситиметься інформація про усіх виробників технічних конопель. Маючи доступ до цього реєстру, можна легко отримати наступні відомості:
- хто займається вирощуванням;
- який використовується посівний матеріал;
- які обсяги канабісу вирощуються.
Завдяки такому реєстру в майбутньому не потрібно буде отримувати ліцензію, квоти чи інші дозволи на вирощування конопель, набагато простіше буде отримати різноманітну інформацію, та й в цілому, в охочих буде менше питань, де краще замовляти насіння марихуани. Також планується розробити регламент відбору проб для проведення досліджень щодо вмісту наркотичних речовин в коноплях в період цвітіння. Цей регламент допоможе забезпечити безпечне вирощування технічної марихуани та спростити контроль цього процесу для відповідальних органів.
Перспективи конопельної галузі
Інвестори вже оцінили перспективи розвитку коноплярства в Україні. Не дивно, що на Житомирщині вже активно будується завод із перероблення технічних конопель. Він зводиться на базі Володарськ-Волинського льонокомбінату. Від старого виробництва залишилася лише територія та приміщення в дуже занедбаному стані.
Завод будує компанія Ma`Rijany Hemp Company. Завершення будівництва заплановано на листопад 2024 року. Це буде завод з новим сучасним обладнанням. У вересні-жовтні планується завершення будівельних робіт, а вже в листопаді запуститься виробництво. Запланована потужність заводу – 3-5 тис. тонн волокон в рік. Відповідно очікується, що заводом буде перероблятися щорічно не менш як 11-13 тис. т. конопляної трести. Такі об’єми заплановані на перший рік роботи. Надалі очікується стрімке збільшення обертів.
Окрім заводів з перероблення технічних конопель почали з’являтися індустріальні промислові парки. Перший такий промпарк був зареєстрований в Дубенському районі Рівненської області. Промпарк Hempy UA знаходиться в Привільнянській селищній громаді. Його площа перевищує 43 гектари. На цій території вирощуються виключно технічні непсихоактивні коноплі та створено повний цикл їх перероблення. Планується, що надалі в аналогічних промпарках буде не лише виробництво первинної переробки, а й цеху з виготовлення фасованої продукції.
Вирощування різноманітного насіння канабісу технічних сортів є майбутнім української аграрної галузі. Культура дає врожай двічі на рік, їй потрібне мінімальне додаткове підживлення та внесення добрив. Вирощування канабісу не шкодить ґрунту, оскільки здійснюється без внесення агрохімікатів. Зібрана сировина не гниє, в ній не розводяться бактерії, а продукція з конопель екологічно чиста та безпечна для людини. З конопляної тканини роблять подушки, ковдри, рушники, одяг та взуття. Конопляне насіння, борошно та олія використовується в харчовій промисловості. Також ця рослина активно використовується в будівництві та медицині.
Усі ці факти свідчать про широкі перспективи коноплярства в Україні.
Джерело: https://coffeeshop.ua/seed-shop