Огляд двох підходів до фінансового планування - з доходів і від видатків - їх переваги та як обрати найбільш відповідний для вашого стилю життя.

Два типи планування: обирай свій

Особистий та сімейний бюджет - це надзвичайно важливий інструмент для управління власними фінансами. Для планування фінансові консультанти зазвичай використовують два основних типи: від видатків та від доходів. Це два різні підходи до управління фінансами, і ефективність кожного з них залежить від індивідуальних фінансових цілей та обставин людини.

Планування бюджету від доходів

Цей підхід полягає в тому, щоб визначити, скільки грошей людина отримує щомісяця (або за інший період) та розподілити ці доходи на різні категорії витрат. Зазвичай до них належить житло, харчування, транспорт, розваги в казино ВИП, заощадження тощо.

Перевага цього методу полягає в тому, що він допомагає утримувати витрати в межах фінансових можливостей з огляду на реальний дохід. А от недоліком є те, що якщо ваші витрати перевищують доходи, людина може зіткнутися з дефіцитом та нестачею грошей.

Планування бюджету від видатків

Цей підхід починається з того, що людина визначає скільки хоче витрачати на різні категорії витрат. А потім визначається з тим, скільки потрібно заробити, щоб їх покривати. Перевага цього методу полягає в тому, що він допомагає виробити цілі для своїх витрат та мотивує до досягнення цих цілей.

Тож планування від видатків більше підходить тим, хто може самостійно впливати на свої доходи:

  • бізнесменам;
  • підприємцям;
  • фрилансерам.

Вони можуть планувати свої доходи, і відповідно їм зручно розпоряджатись своїм бюджетом, виходячи з них. Недоліком може бути те, що він може бути менш гнучким, ніж планування доходів, тому що він може не враховувати несподівані зміни у доході.

Який метод ефективніший для конкретної людини, залежить від її уподобань та ситуації. Деякі люди вважають за краще планувати бюджет від доходів, щоб мати більш точне уявлення про те, скільки вони можуть витрачати, ґрунтуючись на своїх поточних фінансах. Інші вважають за краще планувати бюджет від видатків, щоб переконатися, що вони дотримуються своїх фінансових цілей і не витрачають більше, ніж планувалося.