Сорсинг кандидатів зародився близько десяти років тому як окрема функція рекрутингу. У західних країнах він виділився в окрему професію. У країнах пострадянського простору сорсинг більше використовується як елемент пошуку кандидатів у загальній рекрутерській роботі. Сорсингу можна навчитися на спеціалізованих курсах (https://www.evotalents.school/sourcing-upgrade/). Навчання проводиться як для новачків, так і для фахівців, що працюють у рекрутингу чи виконують роботу HR-менеджерів.
Сорсинг у галузі IT має свої особливості. Він більш технологічний та передбачає професійні знання у сфері інформаційних технологій.
Функції сорсингу можна об’єднати таким чином:
1. Пошук кандидатів.
2. Координаційна робота з рекрутером для визначення потрібних компетенцій кандидатів.
3. Передача знайдених контактів кандидатів рекрутеру для подальшої роботи.
Сорсинг кандидатів
Робота сорсера більш технічна, ніж робота рекрутера. Сорсинг є першим етапом пошуку кандидатів. Але цей етап вважається найбільш важливим та відповідальним. Сорсер використовує спеціальні інструменти та технічні хитрощі для пошуку пасивних кандидатів. Це ті, які не знаходяться в активному пошуку роботи, не розміщують свої резюме та не відгукуються на розміщені вакансії. Багато хто з них взагалі має іншу роботу.
Задача сорсера – знайти контакти таких кандидатів. Він може провести перший контакт з кандидатом, ознайомити його з новою вакансією, запитати про мотивацію. Надалі він передає контакти рекрутеру і вже той проводить всю потрібну роботу із залучення. Інколи сорсер може поєднувати свою роботу та функції рекрутера, але це досить важка робота.
Сорсер повинен мати не лише майстерно вміти проводити складний пошук в інтернеті, а й мати ряд гнучких навичок:
- Аналітичне мислення. Він створює стратегію пошуку та працює з великою кількістю інформації;
- Терпеливість та посидючість, оскільки велику кількість часу потрібно присвячувати пошуку;
- Комунікабельність. Треба вміти будувати відносини з кандидатами, адже навіть ті з них, які не підходять зараз, можуть у майбутньому знову стати потрібними для нової вакансії:
- Стресостійкість. Робота з людьми – непростий процес. Кандидати можуть не відповідати або давати багато відмов. Такі ситуації можуть вибивати із сідла навіть досвідчених фахівців.
Процес найму та відбору
Зазвичай, сорсинг має дві різновидності:
1. Пошук за професійним досвідом та потрібними для роботи навичками без прив’язки до кандидата.
2. Пошук конкретного кандидата із подальшою взаємодією з ним. В цьому випадку сорсер не передає контакти рекрутеру, а самостійно веде діалог з кандидатом, з’ясовує мотивацію, дізнається про досвід та цікавиться готовністю обговорювати вакансію.
Незалежно від різновидності, сорсер повинен добре володіти усіма інструментами необхідними для пошуку кандидатів. Це може бути Булевий пошук (Boolean search), X-Ray запити, програми для автоматизації та прискорення обробки інформації та багато іншого.
Робота у сорсингу – це процес постійного навчання й заглиблення у нові техніки та інструменти пошуку.