Використання шиберної засувки дає змогу відносно легко обмежити переміщення рідини або газу всередині трубопроводу або перекрити його. Цей вузол має просту конструкцію і високу надійність роботи. Використовуваний різновид конструкції залежить від особливостей застосування.
Головні особливості шиберних засувок
При використанні трубопроводу може знадобитися повністю або частково перекрити рух внутрішнього середовища. Для цієї мети застосовується шиберна засувка. Її вставляють між двома сусідніми ділянками. Перекриття здійснюється за допомогою пластини, яка розташована та переміщується перпендикулярно руху рідини.
Пристрій складається зі штурвала, корпусу і шибера. Щоб перекрити трубопровід, потрібно обертати штурвал, забезпечуючи переміщення засувки потрібним чином усередині корпусу. Також до конструкції включено такі елементи:
- Стійка. Являє собою частину корпусу, що забезпечує рух затвора.
- Ущільнювальні елементи та сальник. Призначені для того, щоб не відбувалося порушень герметичності.
Цей пристрій зручно застосовувати під час роботи із середовищем, що має високу в'язкість, наприклад, для каналізації, очисних споруд і подібного.
Як вибрати шиберну засувку
Щоб правильно вибрати відповідну модель шиберної засувки, необхідно звернути увагу на важливі моменти:
- Уточнити, чи буде пристрій призначений тільки для перекриття потоку або потрібен також для його регулювання.
- Слід врахувати особливості середовища, яке має переміщатися трубопроводом. Зазвичай ідеться про такі характеристики, як вміст абразивних речовин, в'язкість, температура рідини або газу, хімічна агресивність.
- Максимально допустимий тиск.
- Розміри засувки.
- Спосіб прикріплення – зварювання або використання фланців.
Також слід враховувати умови, в яких працюватиме це обладнання.
Різновиди шиберних засувок
За способом приведення в рух вузли можна розділити таким чином:
- Ручні. Ці пристрої найбільш прості та довговічні. Їх застосовують для внутрішнього середовища з невеликою щільністю і з невисокою швидкістю переміщення.
- Електричні. Їх використовують для великих трубопроводів.
- Пневматичні. Шиберна засувка, що використовує пневматику, є найскладнішою із наведених конструкцій. Її сильними сторонами є можливість працювати практично з усіма типами середовищ, а також висока точність регулювання при частковому перекритті.
За використовуваними матеріалами для виготовлення шиберні засувки можна розділити на такі категорії:
- Для роботи з хімічно неагресивними рідинами цю конструкцію роблять із чавуну.
- Латунь застосовується там, де трубопроводом течуть нафтопродукти, газ або вода.
- Використання нержавійки визначається її особливими характеристиками, що дає змогу працювати з багатьма рідкими і газоподібними середовищами в широкому діапазоні температур.
- Вироби з високовуглецевої сталі мають дуже широке застосування.
- Шиберні затвори з використанням алюмінію підійдуть для невеликих трубопроводів, а також для тих, де переміщується повітря, наприклад, систем вентиляції.
За правильного вибору шиберні засувки допоможуть ефективно обмежувати переміщення внутрішнього середовища по трубах.