Серед захисників країни на сьогоднішній день значна кількість підприємців, які вирішили віддати перевагу боротьбі за свою країну, залишивши свої підприємства та взявши в руки зброю. Поки ці підприємці перебувають на фронті, їхні бізнеси потребують підтримки, і цьому питанню приділяють увагу численні державні програми та громадські ініціативи. Однією з таких ініціатив є випуск приватних ветеранських облігацій. Шляхом реалізації цих облігацій для фінансування бізнесів ветеранів російсько-української війни вже зібрано понад три мільйони гривень. У проекті беруть участь як звичайні громадяни України, так і великі підприємства. Сергій Сапатов, розробник, ідеолог та генеральний директор FinStream, поділився деталями того, як компанія функціонує в умовах воєнного часу та як вона підтримує ветеранські підприємства.
— Пане Сергію, можливо, ви розкажете, як народився цей проєкт підтримки ветеранів і яким чином функціонує механізм облігацій?
— Це спільна ініціатива організації "Асоціація підприємців-ветеранів АТО" та фінансової компанії "К2000", яка діє під брендом FinStream. Ми об'єднали зусилля, щоб допомогти ветеранським підприємствам, і фінансуємо їхню діяльність шляхом випуску приватних ветеранських облігацій.
Перед початком широкомасштабного вторгнення ми зареєстрували в Державній комісії з цінних паперів і фондового ринку емісію корпоративних облігацій на 50 мільйонів гривень та отримали погодження в лютому 2022 року. Однак почалась війна й певний час український фондовий ринок був заблокований. Після його розблокування ми вирішили продовжити розміщення цих облігацій, зосередивши увагу на залученні коштів для підтримки ветеранських проєктів.
Що таке облігація? Узагальнено, це зобов'язання емітента перед вкладником, яке дає можливість отримати фінансування на визначені цілі, вказані у проспекті емісії. Кошти, вкладені в облігації, повертаються протягом певного строку, а також нараховуються відсотки за використання цих коштів, що виплачуються регулярно (це виплата відсоткового доходу).
— Поговоримо про вартість: скільки коштують приватні ветеранські облігації?
— Номінальна вартість однієї облігації складає - 1000 гривень. Термін погашення облігацій, відповідно до проспекту, припадає на перше березня 2027 року. Виплати відсоткового доходу проводяться кожні три місяці, що складає одну виплату через кожні 91 день.
По суті, придбання облігацій можливе як для фізичних, так і для юридичних осіб. Для цього необхідно мати рахунок в будь-якому українському банку для проведення розрахунків та відкрити рахунок в цінних паперах. Оскільки ці операції відносяться до сфери фондового ринку, весь рух цінних паперів реєструється на відповідних рахунках цінних паперів, які обслуговуються відповідними установами відповідно до законодавства.
— Як саме можна придбати ці приватні облігації для ветеранів?
— Можна ознайомитися з інструкцією на сайті Ветеранських облігацій. Понад те, ми співпрацюємо з інвестиційною групою "УНІВЕР КАПІТАЛ", яка розробила онлайн-сервіс і мобільний додаток Votan для проведення таких операцій за допомогою смартфону. За допомогою цього додатку або через сайт "УНІВЕР КАПІТАЛ" можна відкрити рахунок у цінних паперах і проводити оплату для покупки облігацій. Для фізичних осіб ми не встановлюємо обмежень щодо мінімальної кількості облігацій для покупки, тому можна придбати навіть одну штуку. У той же час, середні й великі компанії можуть розглядати придбання облігацій у більших обсягах. Початкова відсоткова ставка складає 6% щорічно, проте це не ринкова ставка, оскільки цей проєкт є соціальним і його мета - допомогти ветеранам, підтримати їхній бізнес у теперішній момент та після перемоги, забезпечивши незмінний розвиток економіки. В майбутньому, коли показники діяльності фінансованих ветеранами підприємств покращаться, ми плануємо поступово підвищувати відсоткову ставку.
— Іншими словами, проєкт має на увазі як соціальну відповідальність, так і можливість збільшення власних фінансових активів для власників облігацій?
— Звісно, вкладені кошти використовуватимуться для підтримки ветеранського підприємництва. З часом, при підвищенні ставок, це стане захистом від негативних економічних процесів. Придбавши облігації, ви зробите розумний крок для свого фінансового майбутнього та внесете свій внесок у розвиток економіки країни. Це не просто зберігання грошей "під матрацом", а інвестування коштів, яке працює на користь. Крім того, це більше, ніж просто благодійність, оскільки вкладені гроші повернуться у визначений строк, зазначений у проспекті емісії. Це дійсно заробіток, навіть якщо на перших етапах він невеликий. Якщо розглядати цей інструмент з правильної точки зору, він працюватиме на користь як людей, так і економіки в цілому.
— Які переваги мають ветеранські облігації порівняно з державними?
— Порівнюючи державні та приватні облігації, зокрема ветеранські, у нашому випадку відбувається спрямоване і конкретне вкладання залучених коштів. Це стосується конкретних ветеранських підприємств, які ми добре знаємо і які вже довели свою активність. Засновники або власники цих підприємств є ветеранами російсько-української війни або перебувають на передовій в даний час. У порівнянні з державними облігаціями, які залучають кошти на більш макроекономічному рівні, наш проєкт робить більш конкретний вплив на забезпечення фінансування підприємств ветеранів. Ми уникаємо бюрократичних труднощів і приносимо цю пропозицію ближче до людей.
Наша допомога реалізується в двох напрямах. По-перше, значна частина нашого портфеля, приблизно 100 мільйонів гривень, вже витрачена на фінансування ветеранських бізнесів до початку широкомасштабного конфлікту. Серед цих підприємств є ті, чиї засновники вирушили на фронт в перші дні війни, включаючи випадки, коли один із засновників помер. Ми значно полегшили умови фінансування для таких бізнесів, знизивши на початку конфлікту процентну ставку, щоб вони могли виживати, відновлюватися та мати перспективи розвитку. Облігації стали одним із джерел фінансування цих бізнесів. По-друге, ми фінансуємо нові підприємства у сфері ветеранського бізнесу, і таких українських підприємців, які вирішили відкрити свій бізнес в період війни, насправді багато. Ветерани, які вирішили розпочати свій бізнес під час війни, отримують підтримку як з боку держави, так і від великих компаній.
— Щодо отримання фінансової підтримки, чи вважаєте ви, що це легше вирішувати через даний проєкт, ніж через державні механізми?
— У нас завжди був відкритий і прозорий підхід. Ми швидко визначаємо, чи є доцільність у відданні цього проєкту, і які конкретні завдання він ставить перед собою. Співпраця з нами для ветеранів є набагато простішою: вони можуть звертатися через "Асоціацію підприємців-ветеранів АТО" або через довірених осіб, які ведуть бізнес, поки ветеран перебуває на передовій, а також через наші інформаційні канали. У даному сегменті важливо приділяти увагу вже зараз, концентруючись на адаптації ветеранів і підтримці ветеранських бізнесів після завершення конфлікту. Запобігаючи інфраструктурній та фінансовій занедбаності ветеранських підприємств, ми вже зараз сприяємо відновленню економіки країни, коли ветерани повернуться і займуться відновленням свого бізнесу. Підтримка бізнесу, який віддав свої сили на фронт, не тільки полегшить їм боротьбу, забезпечивши підтримку вже зараз, але й дозволить їхнім підприємствам відновитися після їхнього повернення. Такий підхід забезпечить фінансову стабільність для їхніх сімей у майбутньому, коли наше суспільство буде спрямоване на мирний розвиток.