Вагітність - це період інтенсивних змін в організмі жінки, що відбуваються в основному за рахунок гормональних змін, які починаються ще до зачаття.
Гормони це біологічно активні речовини, що виробляються клітинами ендокринних залоз. Звідти вони потрапляють до клітин і тканин організму людини та впливають на такі функції:
- обмін речовин;
- апетит;
- настрій;
- цикли сну та бадьорості;
- температуру;
- репродуктивну систему;
- життєві цикли клітин;
- імунітет;
- ріст і розвиток організму, тощо.
Вплив гормонів на зачаття
Проблеми з гормональною системою у чоловіків та жінок можуть суттєво впливати на процес зачаття дитини, адже вони виступають у ролі регуляторів усіх важливих процесів в організмі. Наприклад, гормональний дисбаланс у чоловіків може призвести до проблем з якістю сперми.
Гормональні порушення вважаються основною причиною проблем з зачаттям приблизно у 30% безплідних пар, тому лікарі при підготовці до вагітності радять робити аналіз на гормони.
Участь у процесі зачаття дитини беруть такі гормони, як:
- ФСГ (фолікулостимулюючий гормон) - відповідає за дозрівання яйцеклітини та вироблення гормону естрогену;
- тестостерон;
- пролактин;
- ЛГ (лютеїнізуючий гормон);
- естрадіол – регулює менструальний цикл, формування яйцеклітини та підготовку матки до зачаття;
- ТТГ;
- дегідроепіандростерон (ДЕА-сульфат), якщо рівень цього гормону підвищений, це означає, що робота яєчників порушена.
Дія гормонів при вагітності
Нудота, біль у грудях, зміна смакових уподобань під час вагітності – все це дія гормонів. До вагітності в організмі жінки більшість гормонів виробляються ендокринною системою, а саме щитовидної залозою, після початку вагітності багато гормонів утворюється в плаценті.
Які гормони активуються до та під час вагітності?
Перший гормон, який активується ще до вагітності – прогестерон. Під час овуляції рівень прогестерону починає збільшуватися, щоб підготувати матку до вагітності. Після 2 тижня вагітності рівень гормону росте та впродовж вагітності до пологів може збільшитись до 20 разів.
Цей гормон:
- гальмує скоротливу активність матки;
- підтримує тонус цервікального відділу;
- стимулює ріст матки при вагітності;
- впливає на потовщення слизової оболонки матки для полегшення прикріплення яйцеклітини;
- має розслаблюючу дію на гладку мускулатуру судин.
З моменту прикріплення плідного яйця до стінки матки починається синтез хоріонічного гонадотропіну. Завдяки ХГЛ (хоріонічного гонадотропіну людини) в яєчниках із менструального жовтого тіла утворюється жовте тіло вагітності. Він виробляється в плаценті напротязі всієї вагітності, але максимальні показники його вироблення припадає на перші 10 тижнів вагітності. У цей час хоріонічний гонадотропін підтримує активне функціонування жовтого тіла.
У перші 3 місяці вагітності збільшується синтез лютеїнізуючого гормону та пролактину. Останній готує молочні залози до лактації. Після пологів рівень пролактину та плацентарного лактогену не зменшуються, сприяючі виділенню спочатку молозива, а згодом грудного молока.
Починаючи з 5-6 тижня вагітності виробляється плацентарний лактоген. Протягом гестаційного процесу рівень цього горомону зростає та сягає пікових показників приблизно на на 36-37 тижнях вагітності. До 39 тижня рівень гормону стабілізується, а потім зменшується, а після пологів плацентарний лактоген зникає з крові матері.
З розвитком вагітності активізується функція щитоподібної залози. Головна роль гормонів щитовидної залози метаболічна, тобто підвищенн переробки кисню, АТФ, активізації синтезу білка, що є важливим для нормального розвитку та росту плода.
Окситоцин підвищує активність міометрію та стимулює клітини молочних залоз, допомагає підтримати рівень лактації в післяпологовий період. До моменту пологів концентрація окситоцину в крові породілля сягає максимального рівня.
Гіпофіз під час вагітності починає виробляти більше тропних гормонів (ФСГ, ЛГ, АКТГ, ТТГ, СТГ), які стимулюють ендокринні залози до вироблення необхідних гормонів. У постійному зростанні знаходяться глюкокортикоїди, які регулюють вуглеводний і білковий обмін та мінералокортикоїди особливо, альдостерон, який бере участь у регуляції водно-сольового обміну.
Важливими під час вагітності є естрогени. Рівень естрогенів зростає з 13 тижня вагітності та збільшується впродовж усього терміну вагітності. Постійно зростаюча концентрація естрогенів забезпечує ріст і розвиток матки.
Зміни в якісному складі естрогенів відбуваються в період підготовки та розвитку пологової діяльності: збільшуються фракції найактивніших з індукторів родової діяльності - естрадіолу і естріолу. Естрадіол посилює кровообіг у судинах матки та сприяє підвищенню згортанню крові, що відіграє величезну роль під час пологів. Він також готує слизову матки до імплантації плодового яйця.
Гормон простагландин відіграє важливу роль у функціонуванні системи мати-плацента-плід (особливо Е2 та F2α). Простагландини синтезуються тканинами організму. Їхня особливість полягає у здатності посилювати або послаблювати дію гормонів. Ендогенні простагландини впливають практично на всі елементи репродуктивної системи, в тому числі на активність сперматозоїдів, процеси овуляції та стероїдогенезу в яєчниках, імплантацію яйцеклітини, перебіг вагітності, регуляцію родової діяльності та лактацію.
Починаючи з ІІ триместру вагітності, зростає вироблення інсуліну, який підтримує рівень глюкози в крові вагітної. Організм жінки в період вагітності зазнає порушення вуглеводного обміну, це пов’язано з постійно зростаючими енергетичними потребами плоду.
Меланостимулюючий гормон збільшує синтез меланіну та відповідає за появу пігментних плям на обличчі, потемніння кольору шкіри навколо сосків, в області статевих органів та внизу живота, так звану пігментацію.
Підготуватись кісткам до пологів допомагає гормон релаксин. Він послаблює зв'язок лобкового симфізу (лонного зчленування) з іншими тазовими кістками, збільшує їх рухливість та допомагає тілу підготуватися до проходження дитини родовими шляхами. Зі зростанням плоду релаксин також розтягує м'язи живота.
Ендорфіни або «гормони щастя» – природні знеболювальні та заспокійливі. Найвищу концентрацію цих гормонів фіксують у момент пологів. Ці гормони допомагають зменшити біль та стрес в пологах. Після пологів рівень ендорфінів різко падає. Деякі вважають, що це є причиною післяпологової депресії.
Вплив гормонів на зовнішність та стан вагітної
Під час вагітності у тілі та зовнішності майбутньої матусі відбувається багато різних змін. Першою на вагітність реагує ендокринна система. У багатьох випадках гормональні зміни на початку вагітності викликають підвищену чутливість, бажання плакати, дратівливість та перепади настрою. В першому триместрі у нервовій системі процеси збудження переважають над процесами гальмування, а далі навпаки: процеси гальмування переважають, тож жінка відчуває збільшену сонливість та ослаблення когнітивних функцій.
Прогестерон на початковій стадії вагітності викликає підвищену чутливість грудей, втому, зміни настрою, нудоту та блювання. Протягом всього терміну вагітності прогестерон послаблює тонус шлунку, що призводить до появи печії та відчуття важкості, також він послаблює тонусу сечового міхура.
Високий рівень естрогену покращує стан шкіри вагітної та сприяє росту волосся та нігтів. Саме тому під час вагітності жінки помічають швидкий ріст волосся на голові і тілі. Через гормональні зміни під час вагітності може збільшитися розмір родимок та їх кількість, посилитися пігментація шкіри навколо сосків, у нижній частині живота та навколо зовнішніх статевих органів. На лобі та навколо очей можуть з'явитися коричневі пігментні плями. Через збільшення розмірів грудей та живота можливе утворення стрій (розтяжок).
Під час вагітності під впливом пролактину збільшуються молочні залози та посилюється їх кровопостачання, починається підготовка до утворення молока. Окситоцин впливаючи на мозкову активність жінки, підвищує чутливість та сприяє встановленню емоційного зв'язку з дитиною.
Релаксин допомагає опорно-руховому апарату. Цей гормон «пом’якшує» кістки для проходження дитини через пологові шляхи без травм. Релаксин може зробити суглоби кінцівок м’якими та може сформуватись так звана «качина хода».