Бетононасосна установка, стаціонарна або встановлена на шасі вантажного автомобіля, значно полегшує трудомістке завдання щодо доставки бетонного розчину до ділянки робіт на будівельному об'єкті. А при монолітному будівництві іншого способу ефективно піднімати товарний бетон на велику висоту, крім за допомогою бетононасосу, не існує зовсім.
Для успішної експлуатації бетононасосу на будмайданчику необхідно забезпечити низку умов, які будуть розглянуті далі.
- Насамперед – зручний під'їзд до місця робіт. Бетононасоси, як автомобільні, так і стаціонарні, відрізняються великими розмірами, для їх транспортування та встановлення на місці необхідний простір, що дозволяє маневрувати.
- Зверніть увагу – колісна база, якою обладнані деякі моделі стаціонарних насосів, слугує лише для маневрування на будмайданчику, а не для транспортування дорожніми трасами.
Залежно від габаритних розмірів та комплектації бетононасосу, така техніка може бути встановлена як на спеціально відведеному для цього майданчику, так і на непідготовленій ділянці будівельного об'єкта.
Вимоги до місця встановлення бетононасосу
Необхідний майданчик з міцним та рівним покриттям. Для стаціонарних бетононасосних установок знадобиться вільний простір довжиною від 6 м та шириною від 3 м. Автобетононасосу потрібно більше місця, щоб виставити гідравлічні опори, тому мінімальна довжина майданчика для нього 10 м та ширина 6 м. Габаритні розміри бетононасосу залежать від його потужності та відповідно , Довжини стріли - чим ці показники вище, тим більшу ділянку займе дана установка. Крім власне майданчика під бетононасос важливо забезпечити вільний доступ автобетонозмішувачів до його бункера.
Правильне встановлення бетононасосу дозволить приєднувати до нього бетоноводи та шланги різного діаметру та довжини, для оперативної подачі розчину на велику відстань по горизонталі або у висоту.
Для роботи бетононасосу потрібна вода. Її доступність забезпечується за допомогою шланга, виведеного від джерела води до позиції бетононасосу або шляхом встановлення ємності з 2 м3 води. У холодний сезон (до -20оС) для забезпечення експлуатації бетононасосної установки знадобиться гаряча вода рівному обсязі.
Стаціонарний бетононасос з електричним двигуном потребує підключення до джерела електроживлення та компресорної установки, що розвиває повітряний тиск у 3 атмосфери.
Запуск бетононасосу в роботу
Насамперед прокачується цементне молочко, воно необхідне для змащення каналу бетоноводу. Попереднє мастило бетоновода пусковою сумішшю дозволить знизити ймовірність утворення пробок усередині нього на стадії пуску обладнання. Цементне молочко в обсязі 2 м3 купується у постачальника товарного бетону або оператор бетононасоса виготовить пускову суміш самостійно, якщо надати йому 100 кг цементу та джерело води (цей варіант обійдеться дешевше).
Певні властивості бетонного розчину. Мінімальні умови:
- рухливість, встановлена осадкою конуса – понад 160 мм;
- Марка товарного бетону - не нижче М-300;
- Зерно наповнювача не більше 40 мм.
В іншому випадку подача бетону бетононасосом або зовсім не вдасться, або йтиме з частими збоями.
Виставлення бетононасосу та операції з його підготовки до роботи займуть близько півгодини. Якщо бетоновод нарощується додатковими секціями, то часу на підготовку потрібно більше.
Проста і зрозуміла система управління насосною станцією, дозволить легко зробити установку і налаштування, щоб почати використання техніки на будівельній ділянці.
Чистка бетононасосу та бетоноводу
Після завершення робочої зміни бетононасос необхідно промити і прибрати його стрілу (бетоновод) – на цю операцію потрібно приблизно 40 хвилин. Залишки бетонної суміші, що вимиваються з бункера та бетоновода (стріли) насосної установки, утилізуються на будмайданчику. Для збирання залишків бетону потрібно виготовити опалубний ящик, довжина та ширина якого будуть 2 м, висота борту – 400 мм. Дно влаштовувати не потрібно – бетонну масу утримає попередньо настінна всередину ящика одношарова плівка пвх (товщина поліетилену 150-200 мкм).
Після завершення промивання бетононасоса зібраний у ящику-опалубці бетон переноситься на місце утилізації – краї поліетилену стягуються з утворенням мішка, усередині якого утримується бетон.