Хірургічний шовний матеріал - це хірургічні нитки, призначені для з'єднання тканин, розрізаних під час операції або травмування. На місці шва через деякий час утворюється рубець чи епітелій.

Хірургічні нитки – важливий елемент операції, від їхньої якості залежить швидкість загоєння рани та одужання пацієнта. При цьому важливою є не тільки якість самого шовного матеріалу, а й правильність вибору того чи іншого виду нитки. Існує безліч медичних шовних матеріалів, призначених для різноманітних хірургічних випадків.

Класифікація шовних матеріалів

Хірургічні нитки можна класифікувати за такими властивостями:

- за матеріалом;

- за структурою;

- за здатністю до біодеструкції;

- за товщиною;

- за способом з'єднання з голкою.

Діаметр більшості ниток для хірургії знаходиться в межах від 0,1 до 0,9 мм. Для позначення товщини шовного матеріалу використовується показник метричний розмір (EP), який визначається як множення реального діаметра нитки в міліметрах на 10. Наприклад, для нитки діаметром 0,1 метричний розмір дорівнює 1.

Сучасні вимоги до хірургічного шовного матеріалу

- Стерильність. Відсутність всіх видів мікроорганізмів лежить на поверхні ниток. Шовний матеріал має бути стерилізований.

- Універсальність. Застосування ниток одного виду для різних типів операцій.

- Біодеградація. Здатність до повної розсмоктування, за більший час, ніж необхідно для формування рубця. При цьому в організмі не повинно залишатися продуктів деструкції, вони не повинні включатися в метаболічні процеси і негативно впливати на організм.

- Міцність. Нитка має бути міцною на всіх етапах загоєння рани.

- Інертність. Відсутністю алергічної, токсичної, тератогенної, канцерогенної дії шовного матеріалу на тканині.

- Надійність вузла. Вузол має бути міцним, витримувати навантаження тканини. Міцність на розрив у вузлі не повинна бути нижчою за міцність самої нитки.

- Резистентність до інфекції. Нитка має бути стійкою до впливу інфекції і не повинна ставати її переносником у здорові тканини.

- Гарні маніпуляційні властивості. Зручність у руці, м'якість, пластичність, гнучкість, еластичність та відсутність пам'яті нитки.

- Відсутність електронної активності. Нитка має накопичувати статичний заряд.

- Відсутність алергенних властивостей. Хірургічний шовний матеріал не повинен викликати алергічних реакцій в організмі.

- Атравматичність. Відсутність пиляючого чи рвучого ефекту нитки.

Крім шовного хірургічного матеріалу, існує ряд інших безшовних методів з'єднання тканин: клей, блискавки, пластирі і т.д.