Пуер - це справжній китайський чорний чай, який вважається одним з найміцніших ферментованих чаїв. Його можна заварювати до десяти та більше разів, він має гіркуватий присмак, дарує енергію, допомагає зосередитися та заспокоїтися.

Види пуеру

Незважаючи на обмеження в географії виробництва, Пуер має велику кількість сортів, які можна розділити на 2 види - Шен Пуер, світлий, та Шу Пуер, темний. Ці відтінки описують зовнішній вигляд чаю після виробництва та забарвлення напою. Ключові відмінності світлих і темних Пуерів полягають в останніх етапах обробки. Для виробництва спочатку збирають чайний лист, висушують його на сонці, обсмажують у воках, скручують і додатково висушують. Отриману сировину називають Мао Ча.

А потім йде розділення технології обробки: світлий чай, Шен Пуер, пресують у форми, фінально висушують та упаковують. Технологія його виготовлення - це багатовікова традиція. Хоча відпочатку Шен Пуер є середньоферментованим чаєм, але в ньому продовжується процес ферментації та з часом він змінює колір, смак та запах.

Шен Пуер в Україні: https://www.teaworld.in.ua/uk/puer/shen-puer/

Шу Пуери теж змінюються з роками, але не так відчутно, як Шени, адже вони отримують високий рівень ферментації ще під час виробництва і далі окислюватися їм просто нема куди. Складність виробництва Шу Пуера зрівнює різницю у собівартості сировини для Шенів. Тому ціна у них виходить приблизно однакова на виході.

Шу Пуер в Україні: https://www.teaworld.in.ua/uk/puer/shu-puer/

Легенда про пуер

Про чай Пуер знають навіть ті, хто далекий від любові до китайського чаю. Вважається, що історія славетного чаю починалася у І-ІІІ столітті. Про це розповідає гарна легенда.

У стародавньому містечку Пуер жив власник чайного господарства Пу. Він славився гарним чаєм, який виготовляли з місцевої сировини. Цей чай любили у імператорському дворі. Одного разу Пу відправив свого молодшого сина до столиці з чаєм для імператора. Але того року була нестабільна погода, шлях був довгим, і молодший Пу не помітив, як чай то пересушувався від спеки, то промокав від дощу. Коли молодший Пу, прибувши до столиці, відкрив тюки та побачив, що чай став геть коричневим, він одразу вирішив вкоротити собі віку. Але завадив випадок: один слуга заїжджого двору, де зупинялися подорожні, побачивши відчай чоловіка, зізнався, що вкрав трохи чаю і смачнішого напою не куштував за все життя. Слуга порадив: хай імператор спершу спробує чай, порадив слуга, адже померти завжди можна встигнути.

А наступного дня імператор вибирав найкращі чаї, і вибір був величезний. Його погляд зупинився на темному чайному коржі Пу-молодшого, і монарх попросив подати йому цей чай. Смак здивував його, і імператор назвав його Пуер Ча.

Чим корисний пуер?

Дія шу пуера (чорного) більш виражена, ніж у світлого. Він бадьорить завдяки високому вмісту кофеїна, втім, не викликаючи підйомів і спадів бадьорості, м'яко діючи тривалий час. Пуер став предметом багатьох досліджень, і зараз достеменно відомо, що чай має захисну дію на організм при розладі обміну речовин через вживання алкоголю, має протимікробний та протизапальний ефекти, сприяє поліпшенню мікрофлори кишківника, і навіть може пригнічувати поширення ракових клітин. Певною мірою пуер може сприяти нормалізації рівня цукру в крові, зниженню холестерину, зміцненню стінок судин.

Втім, варто пам’ятати, що запорукою користі для організму у вживанні пуера є помірність, а також правильний вибір гарного чаю. Надмірне споживання пуеру, особливо на ніч, може стати причиною безсоння, оскільки чай містить багато тонізуючих речовин. Не слід вживати пуер натщесерце, адже це мож викликати надмірне вироблення шлункового соку, і, як наслідок, утворення болю та печії.

Як заварювати пуер?

Чай пуер - це справжній китайський чай із міцним смаком та унікальними властивостями. Він може бути заварений кількома способами. Найпростіше - це заварити пуер у гайвані або чайничку. Спершу треба розігріти гайвань та покласти до неї невелику кількість чаю - до 2 чайних ложечок. Потім налити гарячу воду та дати чаю настоятися. Ідеальна температура води для заварювання шу пуера, який є сильноферментовааним чаєм - 90-95С, шен пуери заварюються при температурі 80-90С. Втім, все залежить від віку чаю: що старший він, то вищою має бути температура води. Час заварювання залежить від сорту пуера та може бути від 10 секунд до 1 хвилини. Після настою чай можна наливати в чашку або чашки та насолоджуватися напоєм.

Фахівці радять перш ніж заварювати пуер “промити” його. Таким чином ми очищуємо чайний лист, готуємо його до заварювання та допомагаємо розкрити аромат. Промивати пуер можна як у холодній воді, так і в гарячій: заварку додаємо до ємності з водою та зливаємо рідину. Повторити цю процедуру треба щонайменше двічі.

Ще один спосіб заварювання пуера – це кип'ятіння або варка пуера. Для цього необхідно промити чай, закип’ятити воду у чайничку для заварювання і додати заварку. Гарний чай не треба варити довше хвилини-кількох, і потім напою треба дати настоятися.

Магазин китайського чаю https://www.teaworld.in.ua/