Як отримати відстрочку від армії, якщо ти студент?

Освіта у вищому навчальному закладі, завжди давала право на відстрочку від армії. Велика кількість чоловіків користується цією можливістю, особливо, якщо вони збираються стати справжніми професіоналами, або не бачать себе у ролі військового. Наразі в Україні діє стан загальної мобілізації через війну з Росією. Чи змінились правила для студентів, та у якому порядку можна отримати відстрочку від армії?

Незважаючи на війну, студенти мають право отримати відстрочку на час навчання. Для цього студенти повинні надати у військомати ряд документів, у тому числі обов’язково знадобиться довідка про навчання (https://diplomukr.kiev.ua/uk/references/dovidka-pro-navchannya-u-vnz-universiteti-ukrayini/), що підтвердить цей факт.

Чи всі студенти можуть залишитися вдома та кому відстрочку не дадуть у 2023 році? 

У яких випадках надається відстрочка від армії, якщо ти студент?

В умовах війни питання про відстрочку стає особливо гостро. Не всі мають бажання, хист та сміливість піти на фронт. Крім того, для декого питання здобуття освіти стоїть на першому місці. Тож, якщо ви навчаєтесь в коледжі або університеті, варто дізнатись чи є у вас можливість перенести військову службу.

Відстрочка для студентів різних вузів

Перелік людей, які не можуть бути мобілізовані встановлено відповідними законами та постановами. В тому числі Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/) зазначає, що чоловіки та жінки, які здобувають освіту на наступних рівнях мають право залишись вдома та продовжити навчання:

  • професійну;
  • фахову передвищу;
  • вищу;
  • асистенти-стажисти;
  • аспіранти;
  • докторанти. 

Відстрочка за формою навчання

Той самий закон встановлює, що право відстрочити призов до армії мають тільки студенти денної та дуальною формую навчання. Студенти, які проходять навчання заочно такої можливості не мають.

При цьому ніяких уточнень щодо віку людини, наявності іншої освіти, часу вступу у цьому законі не має. Тобто кожен студент, який підпадає від вищезазначені категорії, має право отримати відстрочку.

Як отримати відстрочку

Щоб не стати солдатом ЗСУ, студент повинен ще до мобілізації подати у військомат ряд документів:

  • довідку про зарахування;
  • копію студентського квитка;
  • контракт на навчання (якщо людина навчається платно).

Також ці документи треба подати у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Крім того, ваш вуз повинен теж це зробити. Якщо ви зробили все як треба, відмовити вам не мають права, бо це буде незаконно.

Щоб отримати відстрочку ви повинні звернутись у віськомат з письмовою заявою, описати обставини та підстави. Заяви треба надавати у двох примірниках. Один ви віддаєте, других залишаєте у себе.

Якщо військомат відмовляється приймати вашу заяву, або ставити відмітку про прийняття, ви можете відправити її з документами цінним листом через кур’єрську доставку. Обов’язково збережіть квитанцію та опис викладення. Це дасть підстави для подальших скарг. 

Відстрочка для студентів старше 21 року

Військомат може відмовляти и цьому проханні через вік студента, посилаючись на Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/). Він встановлює, що студенти старше за 21 рік можуть бути призвані до армії. Але це не легально, бо мова у законі йдеться про строкову військову службу. Наразі ж в країні відбувається мобілізація. Тож якщо у вас є довідка в Україні це дає право на деякий час уникнути призову. Якщо у вас немає всіх необхідних документів ви можете купити довідку про навчання та використати її.