Електричні опалювальні котли – оптимальний варіант обігріву будинку, квартири, котеджу та ін. у разі відсутності магістрального газу. Також електричний котел часто застосовується як резервний варіант опалення, на випадок виникнення проблем з основним котлом. Потужність таких пристроїв може бути практично будь-якою, що дозволяє за допомогою цих приладів вирішувати завдання опалення в різних приміщеннях.

Електричний котел опалення складається з теплообмінника та приладів керування і безпеки. Деякі електричні котли відразу комплектуються циркуляційним насосом, розширювальним баком, запобіжним клапаном та фільтром. Теплоносій, що нагрівається за допомогою електрики, циркулює по системі труб і радіаторів, забезпечуючи опалення приміщень, а також нагрівання води в бойлері. Електричний двоконтурний котел застосовується для опалення та гарячого водопостачання, одноконтурний – тільки для опалення будинку.

«Плюси» та «мінуси» використання електрокотлів

«Плюси»:

У порівнянні з котлами газовими або рідкопаливними – електрокотли дешевші, компактніші, безпечніші та безшумніші. Підключення електричних котлів набагато простіше й недороге, ніж у інших видів котлів, оскільки вони не вимагають монтажу димоходу (звичайного або коаксіального) та іншого приладдя, можуть спокійно розміщуватись у будь-якому приміщенні без обладнання окремої котельні.

За рахунок компактних розмірів і невеликої ваги такі котли монтуються на стіну (наприклад, на кухні поруч із шафами) і значно економлять простір. Електричні котли прості в експлуатації та не створюють шкідливих викидів та сторонніх запахів, а також зайвого шуму. Крім того, електричний котел не потребує постійного обслуговування, дорогого чищення та регулярного підвезення палива, як, наприклад, газовий, твердо- або рідкопаливний.

«Мінуси»:

Звичайно, електричні котли мають і свої «мінуси», оскільки вартість електроенергії, безумовно, набагато вища за вартість магістрального газу і вища за вартість рідкого палива, і це потрібно враховувати. Для обґрунтованого ухвалення рішення купити електричний котел можна зробити попередній розрахунок витрат на електроенергію.

Котел буде використовуватися в нашому кліматі в середньому з вересня до квітня включно, тобто, лише 8, а не 12 місяців на рік. Восени та навесні використання котла здійснюватиметься якнайменше, взимку – на повну потужність. Завдяки вбудованій автоматиці робота котла не буде безперервною, в середньому – близько 8 годин на день, таким чином приблизні витрати на електроенергію за рік можна підрахувати за такою формулою:

240 днів х 8 годин на день х потужність котла х вартість 1 кВт електроенергії

Також при виборі електричного котла для опалення будинку доводиться звертати увагу, як часто відбуваються перебої з електроенергією. У такому випадку варто рекомендувати встановити дублюючий котел на іншому виді палива.

Як і у будь-якого електроприладу великої потужності, у електрокотла існують високі вимоги до електричної проводки, що прийнятно не для всіх, потрібно враховувати цей факт при виборі типу котла.

Додаткова інформація

Електрокотли потужністю до 12 кВт випускаються у двох виконаннях – однофазні (живлення 220 В) та трифазні (живлення 380 В). Котли потужністю понад 12 кВт виробляються лише трифазними. Більшість електричних котлів потужністю понад 6 кВт допускають багатоступінчасте регулювання потужності, що дозволяє раціонально керувати роботою котла та не використовувати електроенергію без необхідності.

Також значно економити електроенергію без шкоди для комфорту допомагають різні виносні програматори, які здатні підтримувати температуру в приміщенні за заданим користувачем графіком. Наприклад, мінімальний прогрів у робочі години та комфортний – у вечірні години та вихідні дні. Додаткова інтелектуальна автоматика та використання акумуляторів тепла дозволяє також користуватися перевагою нічного нагріву за наявності двох тарифів оплати електроенергії. Загалом електрокотли – гідний варіант забезпечення опалення в будинку або на дачі і в даний час вони стають все більш популярними, особливо при встановленні у великих містах із суворими екологічними нормами та проблемами узгодження.

Для вибору електричного котла, в першу чергу, обов'язково здійснити теплотехнічний розрахунок та з'ясувати необхідну потужність пристрою. Базовий розрахунок будується на формулі – 1 кВт потужності котла достатньо для обігріву 10 м2 добре утепленого приміщення при висоті стелі до 3 м. Відповідно, якщо потрібно обігрів підвального приміщення, заскленого зимового саду, приміщень з нестандартними стелями тощо, потужність котла повинна бути більшою за рахунок наявних тепловтрат. Також необхідно збільшення потужності (близько 20-50%) при забезпеченні котлом і гарячого водопостачання.

Для вибору конкретної моделі електрокотла можете звернутися до професійних консультантів компанії Тепловик. Пам'ятайте, що крім самого котла потрібно придбати й інші елементи повноцінної системи опалення та водопостачання (радіатори, труби, насоси, терморегулятори, бойлер та багато іншого; можливо, додатково й керамічні обігрівачі), тому вибір обладнання та його повну комплектацію краще довірити професіоналам.