У 2022 році на будівельному ринку України відбувається стрімкий ріст покрівельних матеріалів. Чому так відбувається? У цій статті піде мова про три категорії — металочерепицю, профнастил та фальцеву покрівлю.

Як правило, в кінці кожного року на складах заводів-виробників покрівельних матеріалів залишається мінімум запасів рулонної сталі. Причини цього — закінчення будівельного сезону та початок зими. Тому трейдери, які закуповують рулонну сталь у промислових масштабах, контрактуються на нові постачання в листопаді, щоб на початку наступного року отримати бухти металу.

Що відбулося в 2022 році? В лютому росія почала повномасштабний наступ на мирні міста України. Порти, які приймали 60% усієї фарбованої рулонної сталі, закрилися. На вітчизняному будівельному ринку утворився дефіцит цієї сировини.

Як це вплинуло на вартість покрівельної продукції? Ціна на фальцеву покрівлю виросла на 32% і навіть більше порівняно з довоєнними місяцями. По-перше, на вартість вплинуло подорожчання доставки. Раніше бухти металу транспортувалися морем, і це було дешево. З початком російської агресії в Україні рулонна сталь везеться сухопутним шляхом, який є дорожчим. По-друге, виросла ціна на пальне. Всі ці фактори призвели до подорожчання фальцевої покрівлі.

Профнастил подорожчав на 29%

Покрівельний профнастил теж виріс у ціні. Він теж виготовляється з рулонної сталі, як і фальцева покрівля. У лютому, березні та квітні 2022 року подорожчання профнастилу ще не відчувалося так гостро. Коли будівельний ринок ожив у травні, тоді ціна на профнастил стала рости і досягла 29% порівняно з довоєнними місяцями. Мешканці деокупованих територій стали повертатися до своїх будинків і ремонтувати їх. Люди розуміють, що зима 2023 року настане швидко. Тому поки надворі теплий сезон, потрібно ремонтувати дах.

Варто додати, що на будівельному ринку України зараз дефіцит товстолистової сталі. Це стосується профнастилу типу Т-92 чи ПК-75. У них товщина сталі 1,0 та 1,2 мм. Такі типи профнастилу використовуються для міжповерхового перекриття. Раніше рулонну сталь виготовляв ММК ім. Ілліча. Зараз цей комбінат, як і Маріуполь, розбомблений російськими військами. А замінник з Європи коштує вдвічі дорожче.

Ціна на металочерепицю зросла на 37% через війну в Україні

Подорожчання не оминуло й металочерепицю. Цей покрівельний матеріал теж виготовляється з рулонної сталі. Отже, подорожчання доставки, дороге пальне та дефіцит рулонної сталі в Європі — причини росту вартості металочерепиці. До цих чинників варто додати коливання курсу валют. Через війну, розв’язану росією, в Україні ростуть долар та євро, а національна валюта знецінюється. Тому ціна на металочерепицю зросла на 37% порівняно здовоєнними часами.

Чому металочерепиця подорожчала більше, ніж профнастил та фальцева покрівля, у процентному відношенні? На виготовлення квадратного метра металочерепиці потрібно витратити більше рулонної сталі. Профнастил має ребра жорсткості, тому при прокаті на станку вжимається. А фальцева покрівля взагалі є листом, тому на її виробництво затрати невеликі.

Аналізуючи ситуацію на будівельному ринку України, прогнозуємо подальше подорожчання покрівельних матеріалів. Причина цього — курс іноземних валют. Якщо в подальшому євро і долар будуть рости, то підніматиметься вартість металочерепиці, профнастилу та фальцевої покрівлі. Якщо курс валют стабілізується, то підняття вартості не буде. Єдине, що зупинить подорожчання долара і євро, — перемога України. Тому вірмо в ЗСУ та працюймо далі!