Багато хто за своє життя бачив, як на стінах утворюються скупчення плісняви. Це доволі живучі організми, які активно розмножуються та проблемно виводиться. Причому пліснява не тільки псує зовнішній вигляд поверхні: стелі, стін, підлоги, меблів тощо. Вона також є надзвичайно шкідливою для нашого організму. Особливо якщо потрапить всередину.

Якщо вчасно не потурбуватися про виведення цвілі, вона активно поширюється по різних ділянках будинку або квартири. Адже спори грибків швидко розмножуються в повітрі та осідають у різних кімнатах.

Давайте детальніше розберемось, як саме утворюється пліснява та які існують способи боротьби з нею.

Перші ознаки появи плісняви в квартирі

Навряд чи ви переплутаєте цвіль на стіні або стелі квартири зі звичайним забрудненням. Пліснява на початкових етапах не така помітна, але саме тоді прибрати її можна, доклавши мінімум зусиль та часу.

Які базові ознаки того, що у квартирі з'явилася цвіль:

  • На стінах або стелі з'являються невеликі крапки і плями, переважно сірого або темно-зеленого кольору. Чим більш поширеною стає пліснява, тим темніші плями. Зрідка вони також можуть з'являтися на меблях.
  • Виділяється неприємний запах, який поширюється кімнатою. Особливо це відчутно у ванній, де часто бувають проблеми з вентиляцією.
  • Оздоблювальні матеріали починають псуватися: фарба тріскається і відпадає, штукатурка розсипається.
  • Діаметр плям з часом лише збільшується і без відповідних дій може "захопити" всю стіну або стелю.

Чому з'являється пліснява у квартирі?

Знання причин виникнення цвілі в квартирі дозволить правильно підійти до процесу її видалення. Серед основних приводів, які спричиняють появу грибка:

  • Проблеми з вентиляцією в приміщенні. Неправильна циркуляція повітря призводить до утворення конденсату. Особливо в кімнатах з підвищеним рівнем вологості (ванна кімната, кухня). Важливо правильно організувати вентиляцію: поставити потужні витяжки та вентилятори, які не дозволять повітрю застосовуватись. Зайва волога створює оптимальні умови для розмноження цвілі.
  • Близькість квартири до підвалу. Люди, які проживають на першому поверсі, частіше зіштовхуються з цвіллю на стіні, особливо в нижній її частині. Це пов'язано з тим, що квартира межує з підвалом, в якому часто підвищений рівень вологості. Цвіль, яка утворюється на стелі підвалу, може поширитися вище.
  • Порушення технології будівництва. Помилки, допущені будівельниками під час зведення багатоквартирного будинку, можуть коштувати мешканцям комфортного проживання. Важливо правильно розраховувати вентиляційні виходи, використовувати матеріали, які пропускають повітря – усе це попереджує подальшу появу цвілі.

Як позбутися цвілі у квартирі

Деяких причин появи цвілі можна позбутись легко, деяких – складніше. Втім, повністю убезпечити себе від плісняви на стінах та стелі доволі складно. Тому, якщо ви помітили перші ознаки проблеми, необхідно якнайшвидше зреагувати на них та докласти всіх зусиль, аби видалити грибок. Давайте детальніше розберемося, як позбутися цвілі на стінах квартири – експерти з сайту Новий Дім зібрали кілька дієвих порад:

  • З'ясуйте причину. Пліснява не виникає просто так. Назвіть найменші сліди не варто прибирати без визначення причини. Треба з'ясувати її перш ніж позбуватися наслідків. Адже без нівелювання основного фактору немає гарантії того, що цвіль через деякий час не з'явився на тому ж самому місці. Перш ніж зробити ремонт, продумайте хорошу вентиляцію та ретельно сплануйте обробку стін.
  • Якщо цвіль не встигла розростися, приберіть її, використавши перекис водню або столовий оцет. У будь-якому разі важливо очистити грибок з поверхні перш ніж приступати до більш глибокого видалення.
  • Пошкоджені матеріали для оздоблення стін (шпалери, гіпсокартон) викинути на смітник.
  • Хімічне чищення. Необхідно використовувати спеціальні препарати, які мають протимікробні та протигрибкові дії. Пройдіться антисептиком по всій ураженій поверхні, ретельно дотримуючись інструкції.
  • Висушіть поверхні стіни або стелі. Усі подальші роботи з оздоблення поверхні мають відбуватися лише після того, як вона повністю висохне. В іншому випадку цвіль може повернутись.
  • Оздоблення основи. Щоб уникнути повторної появи цвілі. обирайте матеріали, які забезпечують циркуляцію повітря. Також можна ґрунтувати стіну, використавши розчин, до складу якого входять антисептики.

Звісно, не всі види плісняви є смертельно небезпечними. Втім, шкоду для здоров’я наносять усі, особливо коли розмножуються по стінам. Процес видалення слідів від грибків може бути складним і тривалим. Але краще ґрунтовно підійти до цієї проблеми, щоб не лише повністю прибрати спори, але й запобігти повторному утворенню плісняви в квартирі.