Дуже складно собі уявити хоча б один будівельний проєкт в якому б не використовувався б металопрокат. На різних етапах будівництва споруди залучається арматура, швелер, двутавр або профільна труба. Але найрозповсюдженішою є саме арматура. На перший погляд, її можна не помітити, адже вона прихована в опірних елементах конструкції. Без неї неможливо виготовити якісні залізобетонні елементи, які є основою багатьох сучасних будівель.

Своєю чергою, арматура поділяється на різні класи як за типовими розмірами, так і за показниками якості. Частіше за все, на будівництві використовують два з них, а саме гладку та рифлену. За стандартом гладка має позначення А1, а рифлена позначається А3. Розгляньмо відмінності цих двох типів металопрокату, та сфери в яких його залучають.

Гладкая арматура: категории, преимущества, как определить вес

Простий та дешевий тип А1

Хоча гладка арматура дешевша, це не означає, що вона гірша за рифлену. В неї є своя сфера застосування, в якій більшість архітекторів та дизайнерів віддають перевагу саме арматурі типу А1. Технічний процес виготовлення цього виду прутків значно простіший, це дає такі переваги:

  • Можливість використання різних металів та сплавів для виготовлення. Гладку арматуру виготовляють зі значно більшої кількості матеріалів. Гладкі прутки можуть бути виготовлені як із чорних, так і з кольорових металів. це відкриває великі можливості для застосування в різних сферах будівництва та декору.
  • Нижча ціна. Завдяки простішому технологічному процесу арматура А1 має меншу ціну у порівнянні із рифленими прутками. Тому її активно використовують у ненапружених залізобетонних елементах та для виготовлення різноманітних кріплень, або монтажних елементів. Це дає змогу заощадити кошти під час будівництва. Якщо будівельний проєкт досить великий, то заощаджена сума може бути досить значною.
  • Приємний зовнішній вигляд. Відсутність насічок, робить цей металопрокат придатним для використання у декоративних виробах. Існує багато дизайнерських проєктів декоративного оздоблення фасаду, в яких гладкій арматурі віддається провідна роль. Якщо використовувати арматуру виготовлену із нержавіючої сталі або з кольорових металів, то вироби, які з неї будуть виготовлені не матимуть потреби у нанесені захисних покриттів, котрі обов'язково потрібно було б наносити у випадку використання металопрокату із чорних металів. Це відкриває широкі двері для різноманітних творчих задумів. 

Практичний та надійний тип А3

Хоча рифлена арматура складніша у виготовленні та коштує дорожче, її міцнісні характеристики значно вищі ніж у типу А1.

Класифікація та види сталевої арматури - Метінвест-СМЦ

Це зумовлено саме насічками, котрі вирізняють цей тип металопрокату. Арматурні прутки типу А3 мають такі переваги:

  • Гарне зчіплення з бетоном. Завдяки особливій геометрії поверхні, металопрокат добре поєднується з рідким бетоном, а після застигання утворює монолітну конструкцію, котра витримує значні навантаження у різних площинах. Це дає змогу використовувати такий композитний матеріал для виготовлення різних споруд, у тому числі багатоповерхових, або з великими габаритами.
  • Універсальність рифленої арматури дає змогу застосовувати її в різних ситуаціях. Її можна використовувати для виготовлення різноманітних залізобетонних конструкцій, а використання прутків різного діаметра дозволяє заощаджувати кошти, використовуючи товстіші у більш навантажених частинах конструкції, а тонші у менш відповідальних.    

Джерело: https://fdlx.com/articles/115894-v-chem-otlichie-riflyonoj-i-gladkoj-armatury.html