Смерть близької людини – це важка втрата. До цього ніколи не можна бути повноцінно готовими. Коли доходить справа до поховання, постає питання: «А коли потрібно ставити на могилу пам’ятник?». Це варто розглядати, зважаючи на релігійні традиції та практичні міркування. Зручно, що у Львові виготовлення пам'ятників – поширена послуга, тому можна звернутися до спеціалістів і швидко отримати готову конструкцію. Щоправда, встановлювати її одразу після поховання не рекомендується.

Скільки часу повинно пройти після поховання?

Зазвичай родичі померлого чекають близько року. Зокрема, це аргументовано тим, що саме цього часу достатньо для просідання й ущільнення ґрунту. Тоді він буде готовий для встановлення навіть габаритної конструкції. Так можна бути впевненими, що надгробок стійко стоятиме та збереже свою цілісність. Хоча багато залежить також і від матеріалів і сезону. Фахівці компанії Спокій добре знаються на цих нюансах. Зверніться до них, якщо потрібно проконсультуватися та виготовити пам’ятник.

Саме рік – оптимальний термін і для того, щоб монтувати як надгробок, так і його складові. Квітник, постамент і обеліск теж отримають потрібну стійкість. Щільність ґрунту буде зумовлена тим, що на це вплинуть опади й низька температура. Якщо дуже поспішити й встановити пам’ятник, наприклад, через декілька місяців, то він із часом може покоситися. Адже коли танутиме сніг або падатимуть дощі, шари ґрунту будуть спучуватися під впливом вологи.

Яка пора року оптимальна для встановлення пам'ятника?

Кращий період для монтажу – починаючи з середини весни й завершуючи серединою осені. Орієнтуйтеся на погоду в певному регіоні, а також дату самих похорон. Нічого страшного, якщо буде відхилення в кілька місяців. Усе ж таки важливіше, щоб монтажні роботи виконувалися в теплу пору, коли немає опадів. Зазвичай навіть професійна команда не береться за це взимку.

Як бути з могилою до монтажу постійного надгробка?

В більшості випадків після поховання на могилі встановлюють тимчасову конструкцію. Це хрест із дерева чи металу. Найкраще вибрати дерев’яний варіант, адже він легше утилізується (православна церква має певні обмеження щодо цього, про це – далі у статті). На хресті потрібно встановити табличку, де вказані роки життя померлого та його ПІБ. Зважайте на те, що для монтажу хреста часто потрібно показати адміністраторам цвинтаря свідоцтво про смерть.

Саме адміністрація відповідальна за поховання. Тому й надгробок встановлюють на підставі посвідчення, яке видається для спорудження пам’ятника. Щоб установити його, потрібен запис у спеціальній реєстраційній книзі. Там зазначається номер могили, ПІБ померлого та місце, де він похований.

Що робити з хрестом після монтажу пам’ятника?

Якщо постійний надгробок уже виготовлений, треба подбати про демонтаж тимчасового хреста. Те, що з ним робити далі, родичі зазвичай вирішують, зважаючи на релігійні та морально-етичні міркування. Більшість сприймає хрест як символ, пов'язаний зі смертю та вірою. Православні канони мають певні застереження: згідно з ними не можна викидати хрест або продавати його комусь. Церква вважає це гріхом. На думку багатьох священнослужителів, краще:

  • спалити хрест, розвіявши попід над місцем поховання;

  • розібрати його та закопати під постійним пам’ятником;

  • подарувати незаможній родині, яка має ховати свого родича.

Вибір усе одно за вами, адже це тільки рекомендації. Додатково ви можете звернутися до компанії «Спокій» за консультацією та щоб замовити послуги з виготовлення й монтажу надгробків.