Ефективність роботи будь-якої СЕС залежить від того, наскільки оптимальним є кут нахилу сонячних батарей у будь-який момент часу. При визначенні такого кута беруть до уваги чотири фактори – азимут, час доби, сезон та географічна широта. Оскільки на практиці постійно утримувати модулі в оптимальному положенні не вдасться, завданням власника є вибір позиції, втрати за якої будуть мінімальними.
Дізнатися більше про умови монтажу сонячних панелей ви можете за посиланням https://kbenergy.com.ua/ua/sonyachni-elektrostanciya-dlya-budinku!
Азімут
Чинник азимуту прийнято вважати найважливішим. У разі неможливості зорієнтувати панелі строго на південь, зі зростанням кута нахилу сонячних панелей щодо цієї сторони світла продуктивність швидко падає. Приблизний рівень зниження ККД складає:
- південно-східний та південно-західний напрямок – 4-5% для полікристалічних моделей та 6-7% для монокристалічних;
- східний та західний – 18-19% та 21-23% відповідно;
- північно-східний та північно-західний – понад 35% та 40%.
Очевидно, що розміщення панелей з великими азимутними відмінами економічно та фінансово недоцільне.
Кут нахилу сонячних батарей щодо добового положення сонця
Через добовий рух світила по небу напрямок падіння променів на робочі поверхні змінюється дуже швидко. Теоретично відстежувати цей рух можна, але для цього знадобиться встановлення автоматичних поворотних систем – трекерів.
У зв'язку з високою вартістю цих конструкцій, купити їх тільки з метою відловлення ідеального кута нахилу сонячних батарей протягом дня не має сенсу. Достатньо змонтувати модулі так, щоб їхнє стаціонарне положення збігалося з позицією сонця опівдні, коли інсоляція максимальна.
Вплив сезону
Незалежно від розташування СЕС за широтою та довготою, влітку сонце завжди знаходиться високо над горизонтом, а взимку – низько. Різниця між висотою обох дуг досить велика, тому фахівці рекомендують по можливості вибирати системи, що дозволяють здійснювати хоча б ручний поворот.