Українське козацтво є надзвичайно цікавим явищем, яке відіграло вагому роль не лише в історії України, а й цілого світу. Козаки дивували, та захоплювали, надихали митців на створення своїх шедеврів, берегли рідну культуру та звичаї. Згадки про козаків зустрічаються в багатьох закордонних джерелах.
Однак, козаки були не просто військовими, адже поряд із силою, мужністю, розумом, хитрістю повсякчас оспівується й елемент загадковості та містики. Тож варто замислитися чи дійсно ми так багато знаємо про наших героїчних предків? Пізнавальний інтернет-журнал https://discover.in.ua/ підготував підбірку цікавих відомостей про українських лицарів, які варто знати кожному.
-
В історії України у період існування Запорозького козацтва існувало наспрвді 8 січей: Томаківська (60-ті рр. XVI ст.-1593 р.), Базавлуцька (1593-638 рр.) Микитинська (1638-1652 рр.), Чортомлицька (1652-1709 рр.), Кам’янська (1701-1711; 1728-1734 рр.), Олешківська (1710-1734 рр.) і Нова (1734-1775 рр.). В деяких енциклопедіях і історичних дослідженнях також подаються відомості про Задунайську Січ (1775-1828), Кубанську Січ (1787-ХХ ст.) і Карпатську січ (1938-1939). Проте хронологічно першою була Хортицька Січ (1552-1558 рр.), нерозривно пов’язана з найдавнішою визначною пам’яткою Запоріжжя – островом Хортиця.
-
Запорізьку Січ вважають одним з перших об’єднань, що мало устрій з демократичними рисами. Всі рішення, що стосувалися життя, побуту та діяльності козацької спільноти приймалися шляхом спільного голосування. Січ мала всі ознаки республіки, була повністю незалежна й більшість європейських країн намагалися встановити з нею дипломатичні зв’язки.
-
Існує думка, що у мирний час козаки лише те й робили, що пили та гуляли. Та це не так. В походах вживання міцних напоїв було під суворою забороною, порушення якої прирівнювалося до зради й могло каратися смертю. Також козаки мали багато клопоту по господарству, адже жінок на Січ не допускали. Однак, в зимівниках (козацьких поселеннях, де більшість козаків жили в мирний час) дозволялося проживати разом із сім’єю.
-
Козацькі закони не відрізнялися особливою м’ягкістю. За вбивство одного з побратимів могли поховати живцем разом з загиблим, або бити кийками до напівсмерті. Крадіжка загального січового майна також каралося смертю. За невиправдане нанесення важких травм (під час бійки, сварки чи внаслідок зловживання алкоголем) могли переламати одну ногу. За більш тяжку провину ламали руку і ногу, що фактично прирівнювалося до відлучення від козацького ремесла.
-
Деяких козаків приписували надзвичайними властивостями. Про них говорили, що їх «шабля не рубає, куля не влучає, вороже око не бачить». Таких козаків називали характерниками. Одним із найбільш відомих козаків, про надзвичайні здібності якого говорять і досі, є Іван Сірко.
-
Хоча осередок козацтва знаходиться в Україні, серед козаків були не лише українці. На Січі можна було зустріти представників близько 20 різних національностей, серед яких росіяни, поляки, молдавани, білоруси та інші.
-
Традиція голити голову та обличчя відома ще з часів Київської Русі, а поступово дійшла і до козаків. Історики кажуть, що у древніх слов’ян немає жодних згадок про богів з бородою чи довгим волоссям, тому можна припустити, що такий образ вважався здавна божественним.
-
Насправді шаровари не були суто козацьким одягом. Цей елемент вбрання був запозичений козаками у татар.
-
Козацькі курені були завжди відкритими. Мандрівник чи перехожий міг вільно туди зайти, погостювати, попоїсти і рушити далі в дорогу. І це навіть якщо господаря немає вдома. Однак існувало суворе правило, з куреня нічого не виносити, а інакше – покарання.
-
Середня тривалість життя європейця у XVI ст. становила 60-70 років, тоді як запорожця – 80-90 років (якщо, звичайно, йому вдавалося пройти всі битви та вижити). У козаків була досить своєрідна медицина. До прикладу, для зупинки кровотечі козаки використовували все, що було під рукою: цукор, мед, тютюн, сажу, пережований хліб. Рану ретельно присипали сіллю, вважаючи, що вона хоч і пече спочатку, але сприяє загоєнню. Так само для загоєння рани вони могли прикласти до хворого місця розтерту із слиною землю.
Більше цікавинок про козаків та козацтво на теренах України можна дізнатися на офіційному сайті інтернет-журналу «Discover» в рубриці «Історія» – https://discover.in.ua/history/ .