У цьому матеріалі ми визначимо, що можна вважати дискримінаційними ознаками та як їх оскаржити.
Згідно зі статтею 16 ЗУ «Про публічні закупівлі», замовник встановлює кваліфікаційні критерії у тендерній документації.
У ході відкритих торгів учасник має можливість оскаржити положення тендерної документації в Антимонопольному комітеті України (далі — АМКУ).
Згідно з частиною 8 ст. 18 ЗУ «Про публічні закупівлі» якщо в учасника є нарікання, що пов’язані з тендерною документацією та/або з прийнятими рішеннями, діями або бездіяльністю замовника, які були здійснені до завершення встановленого для подання тендерних пропозиції терміну, то учасник може подати їх до АМКУ з моменту оголошення про проведення процедури закупівлі. Подати їх можна не пізніше ніж за чотири дні до дня початку подання тендерних пропозицій.
Розглянемо приклад у закупівлі № UA-2020-09-30-006079-a, де замовником у тендерній документації встановлено вимогу про надання листа-відгука від замовників згідно з виконанням аналогічного договору. Договір має бути складений на фірмовому бланку замовника та виданий не раніше дати оприлюднення оголошення про проведення цих відкритих торгів, за підписом та печаткою керівника замовника. Також договір повинен містити:
- інформацію про номер та дату укладення відповідного договору, щодо виконання якого надається відповідний відгук;
- контактну інформацію виконавця тексту листа для здійснення зв’язку з відповідним замовником щодо перевірки дійсності такого документу та викладеної в ньому інформації;
- інформацію про кількість та строки виконання договору.
У тендерній документації не повинно бути вимог, які обмежували б конкуренцію і дискримінували учасників, про це йдеться у частині 4 ст. 22 ЗУ «Про публічні закупівлі».
Зважаючи на вищевказане, брати участь у відкритих торгах можуть учасники, які отримали відгук від замовників, виданий не раніше дати оприлюднення оголошення про проведення цих відкритих торгів. Ми вважаємо, що це дискримінує інші суб’єкти господарювання.
Відповідно до рішення АМКУ від 14.05.2020 №9409 та рішення від 20.10.2020 №19595 подібні вимоги замовника порушують положення частини 4 ст. 5 та частини 4 ст. 22 Закону, які передбачають недискримінацію учасників, права та законні інтереси скаржника, принципи недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, які передбачаються частиною 1 ст. 5 Закону.
У разі зіткнення з такою вимогою у тендерній документації, ми рекомендуємо звернутися до замовника з вимогою усунути невідповідність, тобто внести належні зміни до тендерної документації або подати скаргу на умови документації в АМКУ.
Читайте також про інші позиції АМКУ - Учасник пропонує «кращий» еквівалент ніж предмет закупівлі? Чи потрібно відхиляти таку пропозицію?
Бажаємо вам вдалих торгів та аукціонів!
Компанія Електронні закупівлі надає послуги з правового супроводу проведення публічних закупівель та підготовлення пакету документів тендерних пропозицій. З повним переліком послуг ви можете ознайомитись на нашому сайті - СУПРОВІД ПУБЛІЧНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ