Захисні маски являють собою засіб індивідуального захисту. Вони запобігають вдиханню аерозолів (пил, дим), а також пару і газу (дезінфікуючий засіб, анестезійний газ), які можуть бути шкідливими для організму людини. Вони також захищають від інфекцій, які передаються повітряно-крапельним шляхом (коронавірус, пневмонія, ГРВІ та інші). Захисні маски поділяють на дві групи: ізоляційні та фільтруючі. В повсякденному житті використовуються лише фільтруючі маски.
Найефективнішими з них є захиснібагаторазові маски з клапаном. Клапани запобігають утворенню конденсатів в масці і дає змогу легко вдихати і видихати, тим самим роблячи маску комфортною в використанні. Зазвичай вони з шести слоїв, для кращої фіксації клапану. В таких масках вказують позначку РМ2.5 – так позначають найдрібніші ультрадисперсні частинки. Цифра в назві відповідає розміру частинок в мікронах, яких маска може відфільтрувати. Наприклад, середній розмір коронавірусу – 0.1 мікрон. Тобто маска цілком результативна при захисті.
Як обрати маску?
При виборі маски варто враховувати декілька аспектів:
· призначення – потрібно враховувати мету використання, наявність або відсутність в особи інфекційних захворювань;
· тип маски – з клапаном захищають людину від інфекції, але не захищають оточуючих, якщо вона хвора або є носієм;
· тривалість дії – період використання вказується виробником;
· в багаторазових масках можливо змінити фільтр.
Маска має тісно прилягати до обличчя, не пропускати повітря через край. Користуватися маскою повторно можна лише після правильно проведеної дезінфекції. Згідно з європейськими стандартами існує два класи респіраторних масок: FFP2 – рівень захисту мінімум 94%, витік всередину не більше 8% і FFP3 – рівень захисту мінімум 99%, витік – максимум 2 %. Американський стандарт якості виділяє три класи масок залежно від степеня їх стійкості: клас N – малостійкі (до 2 годин, клас R – стійкість до 6 годин, клас P – стійкість до 8 годин.
Як правильно користуватись маскою?
Ефективність маски залежить від її правильного використання. Одягати маску потрібно, тримаючи її за зав’язки. Прикладати до обличчя, стороною з більшою підкладкою. Маска повинна закривати ніс, рот і підборіддя. Багаторазові маски слід часто дезінфікувати. В ідеалі, після кожного використання. Ні в якому разі такі маски не можна прати. При зволоженні їх електростатичний ефект втрачається і ефективність маски стає меншою. Стерилізувати не ефективно і марно. Слід мити руки до і після користування маскою.