Тривалий час сільське господарство не було бізнесом, привабливим для інвесторів, у зв’язку з довгим виробничим циклом, схильним до природних ризиків, великих втрат врожаю під час вирощування, зборі та зберіганні, неможливістю автоматизації біологічних процесів і відсутністю прогресу в підвищенні продуктивності та інновацій.
Використання ІТ у сільському господарстві обмежувалося застосуванням комп’ютерів і ПЗ переважно для управління фінансами та відстеження комерційних угод. Не так давно фермери почали використовувати цифрові технології для моніторингу сільськогосподарських культур, худоби та різних елементів сільськогосподарського процесу.
Одним із найбільш перспективних напрямів підвищення ефективності управління сільськогосподарським виробництвом є використання інформаційних систем на базі геоінформаційних технологій. Програмні рішення для сільського господарства https://zemlerobstvo.trimble.com/rishennya/keruvannya-danymy/ обіцяють вивести на новий рівень всю галузь.
Подібні системи дають змогу вирішувати такі завдання:
- інформаційна підтримка прийняття рішень;
- планування агротехнічних операцій;
- моніторинг агротехнічних операцій та стану посівів;
- прогнозування врожайності культур та оцінювання втрат;
- планування, моніторинг та аналіз використання техніки.
Інформаційна підтримка прийняття рішень
Для забезпечення керівників комплексом необхідної для прийняття управлінських рішень інформації на платформі ГІС створюється база даних, що містить:
- цифрову модель місцевості, на якій здійснюються агротехнічні операції;
- відомості про дистанційне зондування;
- інформацію про властивості та характеристики ґрунтів;
- мапу посівів;
- історію обробки полів і т. д.
Для більш ефективного використання, база даних має містити багатошарову електронну мапу господарства та атрибутивну базу даних історії полів з інформацією про всі заходи.
Для вирішення завдань комплексного аналізу в сільському господарстві використовуються електронні мапи з результатами супутникових геодезичних вимірювань. Використання таких методів дає можливість отримувати деталізовану інформацію про великі території. Можливість визначення конфігурації полів, їх орієнтування, площі, напрямку оранки, стану полів на момент знімання сприяє оперативному оцінюванню сільськогосподарських угідь.