Згідно з чинним законодавством є визначені причини позбавлення батьківських прав.

В статті 164 Сімейного Кодексу України вказано підстави, які приводять до втрати прав:

1.Навмисне уникнення від піклування про дитину, незадоволення її потреб.

2.Наркотична чи алкогольна залежність.

3.Залишення дитини, не назвавши вагому причину, в закладі охорони здоров’я чи пологовому будинку на термін понад 6 місяців.

4.Засудження за умисний кримінальний злочин, з приводу якого ведеться судове слідство чи винесений обвинувальний вирок.

5.Експлуатація дитини, що буває у формі бродяжництва, жебракування.

6.Психологічне, фізичне насилля в сім’ї, жорстоке ставлення до дитини.

7.Злочин, вчинений кимось з батьків стосовно дитини.

Особи, що можуть подати позов про позбавлення батьківських прав

З позовом до суду є можливість звернутися комусь із батьків, піклувальнику чи опікуну. Також це може бути член сім’ї, де мешкає дитина, або ж власне дитина, в тому випадку, якщо вона має 14 років. Повідомити суд про невиконання батьківських прав мають можливість інші органи. До прикладу, навчальний, медичний, дитячий заклад, де дитина знаходиться, прокурор, орган опіки та піклування.

Такі родичі, як бабуся, дідусь, брат чи сестра, що досягли повноліття, мачуха, вітчим теж мають право написати позовну заяву до суду. Якихось спеціальних повноважень не потрібно. Тут зайвими будуть дозволи з боку органів опіки або видача довіреностей.

Позбавлення батьківських прав

Найжорсткіший захід вплинути на того громадянина, який злісно не виконує свої прямі батьківські обов’язки стосовно дитини – позбавити таку особу батьківських прав. Однак, щоб прийняти таке рішення, потрібно з усіх сторін розглянути обставини справи, об’єктивно та відповідально підійти до цього питання.

Якщо все ж таки є певні сумніви з приводу позбавлення батьківських прав чи потрібна консультація юриста, є можливість в онлайн сервісі юридичних послуг https://consultant.net.ua/ завантажити мобільний додаток. Професійний адвокат чи юрист відповість на всі питання. Це надзвичайно зручно та ефективно, оскільки за хорошою ціною в зручний час можна обрати професіонала та довірити йому розв’язання проблеми.

Щоб врегулювати справу, залучають органи опіки та піклування. Вони передають в суд письмовий висновок щодо ситуації, яка склалася в сім’ї.

Щоб отримати висновок щодо позбавлення батьківських прав, органам опіки варто передати певні документи. Насамперед необхідно зробити копію свідоцтва про народження дитини та копію паспорта заявника. Також потрібні такі довідки: з медичного закладу про стан здоров’я дитини, з місця проживання дитини у формі №3, з місця, де вчиться дитина, якщо вона відвідує освітній заклад. Потрібно мати підтвердження розірвання шлюбу, якщо батьки були одружені. Збирається інформація про одного з батьків, якого позбавляють прав, зокрема про наявність судимостей та стан здоров’я. Необхідними є показання свідків про участь в житті дитини того з батьків, якого хочуть позбавити батьківських прав.