Кутова шліфувальна машина, або, як заведено в народі, болгарка — один з найпотрібніших інструментів в майстерні. З її допомогою можна зробити безліч робіт: розрізати профільну трубу, обдерти фарбу, зробити штроби в газобетоні. Якщо ви роздумуєте купити болгарку обов'язково вивчіть моделі які підходять для домашнього використання і найбільш частих робіт в майстерні та на заміській ділянці.
Для чого потрібна болгарка і з яких основних частин вона складається
Правильна назва болгарки — кутова шліфувальна машинка, але в побуті прижилося її народне ім'я тому що інструмент масово завозився в Україну з Болгарії. Болгарка — незамінний інструмент в арсеналі будь-якого домашнього майстра, будівельника, людини що зводить заміський будинок, або професійного робітника, що займається виготовленням або демонтажем металевих конструкцій. Кутова шліфувальна машинка знадобиться вам при виконанні наступних операцій:
- За допомогою болгарки ріжуть, шліфують і полірують метал — квадратні й круглі труби, швелери, куточки, двотаврові балки, арматуру.
- Болгарка, якщо на неї встановити спеціальне оснащення — дротяні щітки, відмінно очищає іржу або стару фарбу з різних поверхонь.
- Інструмент буде потрібен при різанні бетону, цегли, керамічної плитки на кухні або у ванній кімнаті, прорізанні штроб в кам'яних стінах.
- Умільці, на основі болгарок, виготовляють станки для деревини, що підвищує швидкість, безпеку та зручність роботи з інструментом.
Болгарка складається з двох основних частин — пластикового корпусу і металевого міцного редуктора, де знаходяться шестерні приводу валу, який передає обертання оснащенню. У корпусі інструменту розміщується електричний двигун. Збоку від редуктора або на основній рукоятці, в залежності від моделі, знаходиться кнопка або клавіша пуску інструменту. Також на редукторі є кнопка фіксації приводу болгарки, яка блокує шпиндель машинки, для зміни диска що ріже або оснащення.
Яку потужність вибрати для болгарки
Потужність болгарок варіюється, в середньому, від 600 до 2000 Вт і вище. Найпотужніші болгарки у 2,5 - 2,6 кВт це — машинки з діаметром диска 230 мм, але, і серед моделей з діаметром диска 125 мм, є варіанти потужністю понад 1 кВт. Плюс високої потужності болгарки — інструмент впорається практично з будь-яким завданням за короткий проміжок часу. Мінус підвищеної потужності — велика вага інструменту і складність роботи в важкодоступних місцях.
Потужну болгарку складніше втримати в руках при виникненні аварійних ситуацій — заклинювання диска, зворотного удару. З цими негативними явищами ефективно борються додаткові функції захисту, якими оснащені найдорожчі інструменти.
Досвідчені будівельники при виборі болгарки рекомендують приділити увагу ряду моментів:
- Для більшості домашніх робіт підходить інструмент потужністю від 700 до 1300 Вт з діаметром диска до 125 мм. Такою болгаркою ви зможете розрізати профільну трубу, куточок, відпиляти арматуру. Зачистити перед зварюванням інвертором поржавіли стовпи для забору. Провести шліфування каменю або розпиляти керамічну плитку і листи шиферу.
- Для професійного використання або важких робіт, вибирайте болгарку потужністю понад 1500 Вт. Це моделі з диском діаметром 180 – 230 мм. Моделі з диском діаметром 150 мм, менш ходові, тому що по глибині різу вони недалеко пішли від 125-х моделей.
Ще один важливий параметр болгарки — число обертів:
- Диски діаметром до 115 мм крутяться зі швидкістю 12000 об/хв.
- Частота обертання дисків діаметром 125 мм – 11000 об/хв.
- Диски діаметром 180 мм обертаються зі швидкістю до 8500 об/хв.
- 230-диски обертаються на швидкості до 6500 об/хв.
Що входить в комплектацію болгарки
Комплектація болгарки залежить від її виробника і ціни інструменту, але можна виділити кілька базових елементів. Це:
- Захисний кожух. Він захищає оператора під час роботи від іскор, абразивних частинок і, в разі розриву диска, від попадання осколків. Положення захисного кожуха на простих болгарках змінюється за допомогою викрутки або шестигранника.
- Додаткова бічна рукоятка. У ряду моделей болгарок, рукоять можна встановити не у два, а в три положення: зліва, справа або зверху редуктора. Це дозволяє гнучка підлаштувати хват оператора, в залежності від виду виконуваних робіт.
- Ключ для закручування і відкручування гайки, яка притискає диск до фланця інструменту.
- У професійних моделей болгарок регулюється становище основної рукоятки, яка також оснащена системою зменшення вібрації. Така ручка повертається навколо своєї осі на 360 градусів. Це дозволить вам за кілька секунд перелаштувати болгарку під виконання нового завдання.
- Просунуті агрегати оснащуються функцією автоматичного балансування диска, що також зменшує вібрацію інструменту, але збільшує його ціну.
У деяких потужних болгарок виробники роблять замкнуту основну рукоять. Така рукоятка дозволяє надійно утримувати шліфувальну машинку. Це особливо важливо якщо під час робіт виникає аварійна ситуація — зворотний удар — різке блокування шпинделя.