Присадибні садові ділянки – це не тільки місця для вирощування овочевих культур та плодових дерев. Одним з важливих елементів таких територій є оформлення красивих та оригінальних клумб. Тому більшість ландшафтних дизайнерів та садівників-початківців доволі часто використовують для подібних цілей багаторічні рослини: їх легко садити та вирощувати, вони не вибагливі у догляді.

Популярними та найбільш улюбленими квітами садівників завжди були багаторічні іриси https://yaskravaklumba.com.ua/ua/shop/category/mnogoletniki/irisy-mnogoletnie. Цим вишуканим квітам притаманна незвичайна краса, тому їх часто використовують при створенні ландшафтного дизайну саду, а неймовірне багатство кольорів та відтінків ірисів вражає навіть досвідчених квітникарів.

Ця невибаглива культура здатна органічно вписуватися у різні стилі садового оформлення. Іриси чудово виглядають як в поодиноких групах, так і у посадках змішаного типу, адже вони добре поєднуються з багатьма рослинами. Квіти прекрасно поводяться при створенні клумб та квітників, при оздобленні альпійських гірок, міксбордерів, доріжок та штучних водойм.

Іриси заповнюють своєю пишною красою період часу між цвітінням весняних та літніх квітів. Цвітіння ірисів – це справжня веселка в саду! Їх гордовита й витончена краса здатна перетворити будь-який непоказний куточок саду в райську місцину.

Якими бувають іриси?

Іриси (Íris у перекладі з грецької мови означає «веселка») належать до роду багаторічних кореневищних рослин сімейства ірисових, або півникових. Коріння у них шнуровидні, а листя тонкі, плоскої форми з легким восковим нальотом. Листя зібрані в основі квітконосу невеликими пучками у формі віяла.

Квітки ірисів часом можна зустріти в суцвіттях, але здебільшого вони є поодинокими. Квіти мають унікальну та цікаву форму, відрізняються приємним ароматом та широкою гамою кольорів. Різноманітність форм та відтінків квітів у сортів ірису вражає уяву.

Іриси бувають одно- та двоколірними. Особливо розкішно виглядають сорти рослин з ніжними відтінками та переливами кольорів, з хвилястими краями пелюсток. Притаманні цій рослині декоративні властивості дивують своєю красою не лише в момент цвітіння – листя ірисів без квіток також мають привабливий та ефектний вигляд.

Класифікація ірисів

Рід багаторічних ірисів досить численний й включає близько 700 видів. Відповідно, і класифікація їх досить складна, багаторівнева. Іриси розрізняються за розмірами та забарвленням квітів, за їх формою та іншими характеристиками. Однак для самостійного вирощування переважно використовують основні дві групи:

  • бородаті – ця група має складну внутрішню структуру: на зовнішніх фолах квіток з класу бородатих ірисів є спеціальне утворення – борідка, що являє собою смугу яскраво забарвлених волосків. Ці іриси – найбільш популярні культури;
  • безбороді – відрізняються від бородатих відсутністю борідки, їх незаперечною перевагою є висота куща, що дозволяє, на відміну від бородатих, використовувати їх в будь-якому дизайні, а також чудовий зовнішній вигляд після цвітіння (здорове, красиве листя).

Як правило, садівники воліють вирощувати бородаті іриси, саме вони мають безліч різноманітних сортів, які цінуються за незвичайну форму квіток та багатогранну палітру кольорів.

За розмірами іриси розділяють на:

  • низькорослі (висота максимум 40 см);
  • середньорослі (висота максимум 70 см);
  • високорослі (висота становить понад 70 см).

Найчастіше низькорослі сорти ірисів застосовують в створенні рокаріїв, гірок та альпінаріїв. Квіти добре гармонують з багаторічниками, що мають листя сірого та сріблястого забарвлення.

Переваги середньорослих ірисів полягають в їх невибагливості та стійкості до впливів вітру. Крім того, такі іриси зацвітають раніше бородатих, хоча, в ролі солітерів бородаті іриси виглядають ефектніше.

Особливості вирощування ірисів

Посадка та догляд за цими квітами не вимагають великих затрат часу та сил, однак і тут є свої тонкощі, яких необхідно дотримуватися:

  1. Особливість кореневої системи ірисів полягає в тому, що вона розростається в горизонтальному напрямку й може іноді виходити на поверхню. З цієї причини взимку іриси слід зверху присипати торфом або землею, інакше вони можуть вимерзнути.
  2. Іриси не вимогливі до складу грунту й успішно цвітуть на звичайній садовій землі, але найбільш рясне цвітіння у них відбувається при лужному середовищі.
  3. Іриси необхідно висаджувати на пісок та не дуже глибоко. При закапуванні на велику глибину коріння може не прорости.
  4. Краща підгодівля – це добрива мінерального походження, які додаються в грунт в рідкому вигляді. А ось органічні добрива ці рослини не переносять.

Пересаджувати іриси слід раз в 3-4 роки, інакше вони можуть занадто розростися та перестати цвісти. У теплому кліматі можна займатися пересадкою з весни до осені, а в помірних широтах краще пересадити рослини відразу після того, як вони відцвітуть, щоб іриси встигли вкоренитися до настання холодів.