Біг - це чудовий спосіб зміцнити своє здоров'я та покращити фізичну форму. Але під час бігу велике навантаження припадає на суглоби. Недаремно поширений міф, що в бігунів дуже швидко “стираються” коліна. Щоб уникнути цього потрібно ретельно підбирати бігове взуття. Якісні спортивні кросівки гарантують безпеку та комфорт.

 

Поради щодо вибору

Для новачка, який лише починає бігати, достатньо придбати якісні кросівки з хорошою амортизацією. З часом стане більш зрозуміло, якими якостями повинні володіти кросівки. Головне, щоб було зручно. Слід знати, що бігати у зношеному взутті або в кедах не рекомендується - навантаження на коліна буде дуже високим, плюс може постраждати хребет. Бігун-початківець зазвичай приземляється на п'яту, тому бажано щоб в кросівках була хороша амортизація. Також вибір кросівок жіночих і чоловічих залежить від наступних факторів:

     анатомічна будова стопи;

     тип поверхні;

     інтенсивність тренувань;

     сезон.

Які особливості бігових кросівок:

  1. Амортизація. Вона допомагає зменшити навантаження на коліна та стопи. Переважно розташована в області п'яти, але в нових моделях можна зустріти амортизацію по всій площині підошви. Обираючи кросівки слід врахувати тип поверхні, наприклад, для бігу на асфальті краще брати взуття з додатковою амортизацією.
  2. Підошва. Має бути гнучка в передній частині. Глибокий рельєф забезпечує надійне зчеплення з поверхнею.
  3. Важливо, щоб стопа в кросівках вільно дихала, для цього використовується сітчастий матеріал. Натуральну шкіру або замшу рідко застосовують для бігових моделей. Мембрану використовують для трейлових або зимових кросівок. Вона захищає стопи від вологи, холоду та бруду.
  4. Нога у бігових кросівках дівчачих або чоловічих має бути надійно зафіксована. При цьому кровообіг не повинен порушуватись. Якщо нога вільно рухається у взутті, можна отримати травму.

Бажано, щоб була ортопедична устілка, а сама вага кросівок не перевищувала 400 грамів. Марафонки важать в середньому 250 грамів, але для початківця вони не підходять, оскільки в них дуже тонка підошва. Непідготовлена людина може пошкодити п’яти та поперек. Підібрати та купити кросівки жіночі бажано у спеціалізованих магазинах, де продавець підбере оптимальний варіант.

 

На що звернути увагу

Тип пронації - це спосіб постановки стопи під час ходьби та бігу. Цей нюанс слід враховувати при виборі кросівок, оскільки правильно підібрана модель допомагає рівномірно розподілити навантаження. Виділяють три основних типи пронації:

  1. Нейтральна. Стопа ставиться рівно, тому людям з таким типом підходять будь-які моделі кросівок.
  2. Гіперпронація. Стопа завалюється на внутрішню сторону. Необхідна модель з боковою підтримкою.
  3. Гіпопронація. Стопа завалюється назовні. Потрібні кросівки з додатковою амортизацією.

 

Купити кросівки жіночі та чоловічі можна в Інтернеті або у звичайному магазині. Дуже важливий етап - примірка. Кросівки бажано взувати одразу на шкарпетки. У взутті потрібно походити та побігати, щоб відчути як воно буде вести в русі. Взуття має “сісти” по нозі. Варіант “потім розношу” не підходить. Деякі бігуни беруть пару на пів розміра більшу, інші надають перевагу щільному взутті. Все це дуже індивідуально. І ще кілька порад:

     Не варто недооцінювати зовнішній вигляд кросівок. Якщо взуття подобається - це додаткова мотивація займатись.

     Взимку можна цілком комфортно бігати у звичайних кросівках. Але якщо на вулиці ожеледиця, сильний сніг та мороз, варто звернути увагу на спеціальні моделі, зазвичай вони обладнані шипами.

     Для літа краще вибирати світлі моделі, для зими - темні.

     Бігові кросівки потрібно змінювати кожні 500-800 кілометрів пробігу.

     Потрібно звернути увагу на граничну масу, на яку розраховані кросівки. Переважно це 100 кг. Якщо вага бігуна перевищує цю позначку, потрібно шукати іншу модель.

Купити кросівки жіночі недорого можна в спортивних магазинах. Звісно дорогі бренди перевірені часом, але якісну пару можна знайти та в бюджетних марок. Рекомендують мати 2-3 пари, які можна чергувати. Тоді кожна з цих пар прослужить значно довше.